25 серпня 2019 • № 34 (1570)
Rss  

Школа Котляревського на схилі Іванової гори

Мчить транспорт по кам’янці вулиці Леніна, і мало хто звертає увагу на цікавої архітектури «сталінку» під №45, що сховалася за деревами. Тим більше мало хто з полтавців знає, що на місці цього будинку була перша в Україні меморіальна школа, присвячена видатному діячеві української культури.

Відкриття в 1903 році пам’ятника Івану Котляревському підштовхнуло полтавців до думки увічнити ім’я видатного письменника не тільки в гранітному монументі, а й освітянському закладі, де навчання велося мовою, якою писав Іван Петрович. Міська управа схвально поставилася до відкриття школи його імені. Місце побудови закладу було визначено на схилі Подільської гори нижче дільниці Успенського собору. Проект розроблено у 1903 році архітектором Е.Н.Сердюком (стильова спрямованість, об’ємна композиція, фасади, деталі) та архітектором М.Ф.Стасюковим (плани, розрізи). Школа була Г-подібна у плані, двоповерхова, перший поверх – цегляний, другий – дерев’яний, обкладений цеглою. Мала високий, чотирисхилий дах, вкритий черепицею. На головному південному фасаді було вміщено скульптурне погруддя І.П.Котляревського (скульптор Л.В.Позен) та меморіальну дошку. До східного фасаду передбачалося добудувати одноповерхове приміщення музею І.П.Котляревського (проект архітектора Є.Н.Сердюка, не здійснено).

Незабаром на мальовничому узгір’ї виросла двоповерхова будівля у формах українського архітектурного стилю. Довкола неї – невеликий садок, а далі – Іванів гай. Урочисте відкриття школи імені Котляревського відбулося восени 1905 року.
Такий вигляд мала вулиця на початку XX століття.
За кілька місяців до відкриття школи на засіданні міської думи затвердили основні питання щодо навчального процесу. Серед пунктів, представлених на розгляд міністерства народної освіти: навчання грамоті повинно обов’язково починатись із викладання читання й письма малоросійською мовою і тільки за малоросійським букварем і читанкою, предмети Закон Божий і арифметика – теж рідною мовою, уроки природознавства починати з вивчення природи, економіки, історії, побуту тієї місцевості, де школярі проживають. Знайомлячи учнів з російською літературою, вчитель повинен розповідати їм про кращі зразки літератури Малоросії.

Навчальна програма народної школи імені Котляревського була розрахована на три роки. Окрім навчання міщанських дітей Полтави, цей навчальний заклад мав бути осередком у поширенні досвіду організації подібних шкіл в усій Полтавській губернії. Школа проіснувала до встановлення радянської влади в місті. Потім у цьому приміщенні діяла так звана залізнична семирічка. Під час війни будівля зазнала великих руйнувань, тому була розібрана.

На жаль, в архівах не збереглося планів будинку, який нині на цьому місці. Вдалося знайти єдину коротеньку замітку в «Зорі Полтавщини» за 17 листопада 1954 року. Точніше це фото П.Кекала, під яким підпис: «Новозбудований житловий будинок на Пролетарській вулиці м. Полтави». Цей відрізок кам’янки справді раніше був вулицею Пролетарською. У 1970-х роках на першому поверсі житлового будинку діяла міська дитяча бібліотека №4.

Використані матеріали з книги Івана Наливайка «Через літа, через віки»
Володимир Сулименко, 30.11.2015, 15:271391
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень