22 липня 2019 • № 29 (1565)
Rss  

Олександр Мамай: Боротьба з наркоманією — наша спільна боротьба за майбутнє наших дітей

Наркотик – з грецької «narkotikos» – той, що затьмарює свідомість. Уже сама назва відображає вплив цих засобів на психіку людини.

Кожен, хто починає вживати наркотики, може спочатку пізнати міріади відчуттів – відчути все, про що колись мріяв: «геніальність», «кайф», ілюзію кохання, впевненість у собі… Наркоман створює для себе можливість втечі від дійсності. Виникає ілюзія наркотично-ейфорійного щастя. Однак бажання ще раз і ще раз утекти від реальності сьогодення, пережити незвичайні відчуття та відчути «кайф» швидко призводить до того, що розвивається постійна залежність від наркотиків. Поступово прогресує звикання до доз, яке прямує по висхідній прямій до постійного збільшення задля досягнення бажаного ефекту. І жоден, хто потрапляє в тенета наркотиків, не усвідомлює, що це шлях у нікуди!

Майже кожен наркозалежний переконаний, що він не наркоман і може у будь-яку мить перестати вживати наркотичні речовини. Та це, на жаль, лише самообман. Лише 2% наркоманів удається вилікуватися, 98% залишаються наркозалежними до кінця свого короткого життя.

Поступово виникає звикання до наркотику та системна необхідність збільшити дозу. Із збільшенням дози відбуваються зміни у психічному здоров’ї людини: порушується координація руху, можуть бути гострий стан психозу і паніки, суїцидальні реакції, манія переслідування, апатія та байдужість до всього навколишнього, поява галюцинацій та найрізноманітніших фобій.

Зовнішній вигляд наркоманів далекий від привабливого: сіре обличчя, суха шкіра, волосся та зуби поступово випадають. У них значно послаблена пам’ять, з часом вони не можуть запам’ятати прочитане. Запалення та затвердіння вен, гнійні інфекції шкіри і тканин, вірусні гепатити, венеричні хвороби – знайомий стан для багатьох наркозалежних. У наркоманів народжуються діти з тяжкими фізичними та психічними вадами.

Наркомани становлять найнебезпечнішу групу ризику захворювання на ВІЛ/СНІД (серед таких хворих 70% – наркомани). Це зумовлено як фактором введення наркотиків ін’єкцією, так і ризикованою психічно неадекватною поведінкою в різних життєвих ситуаціях, у тому числі і сексуальній.

Непомітно наркозалежна людина втрачає себе як особистість. Усе, що колись було сенсом її життя – сім’я, друзі, робота, – стає другорядним, непотрібним. Єдине, що цікавить наркомана, – можливість дістати чергову дозу наркотику. Заради неї він здатен на зраду, крадіжку, вбивство… Отже, наркозалежні особи втрачають своє фізичне і психічне здоров’я, загрожують здоров’ю власних дітей і суспільству.

Нещодавно світова спільнота відзначала Всесвітній день боротьби з ВІЛ/СНІДом, хворобою, яка стала епідемічною для всієї України. Відомий факт, що більшість ВІЛ-інфікованих – наркозалежні люди, близько 70%. «ПВ» запитав у міського голови Олександра Мамая, яка ситуація в нашому місті?

– Нині триває підбиття підсумків річної роботи всіх структур міськвиконкому, звіти за міськими програмами. Аналізуючи їх, я звернув увагу на те, що всі стурбовані зростанням кількості наркозалежних у нашому місті. Про цю тенденцію говорять і представники громадських організацій. Так, у Полтаві станом на 1 жовтня 2015 року офіційно на обліку в наркодиспансері перебувають 963 наркозалежні особи віком від 18 років. Однак лікарі стверджують, що ця цифра умовна. Адже дітей до 18 років тут не лікують. Багато наркозалежних людей приховують свою хворобу від близького оточення і тривалий час не звертаються до фахівців за допомогою. Тобто вказана вище цифра більша майже в сім разів.


Фахівці стверджують, що 95% наркоманів – молодь віком 15–30 років. 97% наркоманів уперше спробували наркотики віком від 12 до 19 років, а кожен п’ятий наркоман – жінка. Однак нині є діти, які вперше спробували наркотики або інші психотропні речовини у десять років, а інколи в дев’ять і навіть сім років!

– А чому, на вашу думку, відбувається зростання наркоманії, зокрема саме серед молоді?
– Якщо замислитись, то причини може назвати кожен. Економічна та політична криза у країні, зниження рівня життя, страх перед майбутнім, безвихідь і розчарування у реальному житті стали причиною депресій та постійного стресового стану кожного українця. Та особливо сильно все це позначається на дітях і молоді. Адже в них ще нестійка і вразливіша психіка, ніж у дорослих. Намагаючись утекти від реалій сучасного життя, не маючи психологічних сил боротися, вони роблять згубний крок до вживання наркотиків. А легка доступність алкоголю, наркотиків, різних психотропних речовин сприяє поширенню наркоманії. Тож і виходить, що основна група ризику в цьому випадку – діти та молодь! Наше майбутнє!

– І що ви як міський голова маєте намір робити, аби зупинити поширення наркоманії в місті?
– Неефективність традиційних технологій профілактичної роботи спонукає до пошуку нових стратегій. У цьому випадку, на мою думку, необхідна консолідація громади, місцевої влади, правоохоронних органів. Саме тому з метою посилення боротьби з наркоманією у Полтаві за підтримки поліції розпочата довгострокова акція.
У її рамках буде проводитися системна профілактична робота з дітьми, молоддю та їхніми батьками, виготовлення та розповсюдження поліграфічної продукції і соціальної реклами щодо проблеми вживання наркотиків та їх наслідків, рейди в імовірні точки розповсюдження та виготовлення наркотиків з метою їх викриття.

– Як ви гадаєте, чи матимете підтримку серед населення у такій складній справі, як боротьба з наркоманією?
– Одна мудра людина колись сказала: «Хочеш змінити світ? Почни з себе!». Нам і справді необхідно почати з себе! Змінити свій стиль життя, своє ставлення до соціальних проблем і не робити вигляд, що нас це не обходить! Жертвою наркоіндустрії може стати як дитина з неблагополучної родини, так і з цілком успішної, як кажуть, зразкової сім’ї!

Проблема наркоманії стосується кожного! Адже, чим довше ми будемо закривати очі на проблему, тим важче буде з нею боротися. Уже сьогодні наркотики з’явились у гуртожитках навчальних закладів міста, завтра це може бути шкільне подвір’я закладу, де навчається ваша дитина!

Щоб викоренити це зло з життя полтавців, ми всі маємо діяти разом! Тож я переконаний, що кожен житель міста і зрозуміє, і підтримає нашу акцію. Адже боротьба з наркоманією – наша спільна боротьба за майбутнє Полтави, майбутнє наших дітей.

На останок нашої зустрічі звертаюся до всіх ваших читачів.

Якщо ви знаєте місця, де розповсюджують наркотики, просимо про це повідомляти! Анонімність і конфіденційність гарантуємо! Полтава повинна бути містом, де безпечно жити! Полтава – місто без наркотиків!

Телефони: поліція – (050) 606-29-19, 102; міськвиконком – 56-25-13, 56-20-52.
Наталія Вісич, 11.12.2015, 14:44640
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
<червень