17 червня 2019 • № 24 (1560)
Rss  

Весела коляда, щедрівки, цікаві зустрічі та подарунки в літературно-меморіальному музеї Івана Котляревського

Різдвяно-новорічна пора, котру з нетерпінням чекають діти та дорослі, щораз приходить до музею Івана Котляревського з веселою колядою, щедрівками, цікавими зустрічами та подарунками.

За багаторічною традицією напередодні Новорічних свят на садибі поета вихованці дитячо-юнацького клубу «Промінь» при Полтавському міському центрі дитячо-юнацьких клубів за місцем проживання прикрашають живу ялинку, що росте на подвір’ї, власноруч виготовленими іграшками та влаштовують виставку витинанок, дитячих іграшок, «павучків» – виробів, якими прикрашали колись українське житло до Різдва. Дитячі рукотвори виготовлені з неабиякою фантазією та вмінням: вони перетворюють звичайний папір, картон, клаптики тканини та всіляку мішуру на цікаві дитячі доробки з неабияким вмістом естетичної складової.

До найулюбленішого дитячого свята – дня Святого Миколая – у літературній частині музею І.П.Котляревського на Першотравневому проспекті, 18, готується виставка пряничних дощок, різьблених членом Національної спілки народних майстрів України Володимиром Маркар’яном. З давніх-давен цього дня слухняних дітей обдаровували солодощами, зокрема пряниками, що були не лише смачним гостинцем, але й забавкою. Вони оздоблювалися візерунками та рослинно-квітковими орнаментами, що вирізувались на спеціальних дошках, а потім відтискались на борошняному виробі. До того ж святковий подарунок був розфарбований природними барвниками, які надавали йому урочистої святковості.

Позаминулого століття на передріздвяних ярмарках пряники-подарунки були найбільш затребуваним товаром, адже кожному хотілось потішити рідного і ближнього чимось смачним і особливим. Рецептів приготування таких смаколиків в Україні було чимало. За старих часів, у ХІХ столітті, кожна господиня тримала свою оригінальну родинну рецептуру. ХХ століття – час, коли традиції, обряди, усталені звичаї й національні форми розпорошувались і зникали. Нарешті настав час збирати все докупи. Почали з’являтися ті, хто наполегливо й зацікавлено вивчає, шукає, знаходить майже втрачені перлинки народної кулінарії. Є такі й серед друзів музею Івана Котляревського. Обіцяють на презентації виставки диво-дощок частувати дорослих і малих гостинцями власного виробництва.

У самий день Різдва Христового на гостини до Котляревського збираються члени церковної громади Покровського храму, і в хаті поета традиційно відбувається театралізоване вертепне дійство. Зазвичай воно збирає навколо себе захоплену аудиторію численних відвідувачів музею. Коза і кіт, циган і лікар – бажані різдвяні гості в кожній українській хаті. Та й сама святково прибрана старосвітська хата батька Енея і Наталки Полтавки сприймається як повернення в чарівну казку дитинства.
Марія Бойко, 11.12.2015, 15:01764
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
<травень