23 серпня 2019 • № 34 (1570)
Rss  

Будинок з магазином «Молоко» мав брата-близнюка

Будинок на вулиці Жовтневій, який ви бачите на старому знімку, з фасаду не відразу впізнаєш. Більш відомий його вигляд з іншого ракурсу, де з кутового входу близько 50 років діяв магазин «Молоко». Ідеться про один з найкрасивіших старовинних особняків Полтави на Жовтневій, 24.

Раннє фото цього двоповерхового будинку збереглося ще з початку ХХ століття, на листівці підпис «Губернське акцизне управління».

До 1900 року Полтавське акцизне управління розташовувалося в будинку, що належав Гебенштрейту, на вулиці Почтамтській (нині Куйбишева – парна сторона). Управління взяло в оренду другий поверх цієї будівлі. Існування непрямих податків, якими були податки на вино і спирт, тютюн, цукор, освітлювальну нафтову олію та інше, викликали необхідність створення і особливих установ, на які можна було б покласти завідування цими податками. Такими установами і були акцизні управління, що поділялися на губернські й окружні. Полтавська губернія була розділена на сім акцизних округів.

Будинок на Жовтневій, 24, зведено в 1900 році, про що свідчить дата на парапеті. Автор проекту не відомий, можливо, це був губернський архітектор О. Ширшов, однак точно сказати тепер неможливо. Будинок двоповерховий, з фігурної облицювальної цегли, має металеві балкони з боку вулиці Жовтневої та перехрестя Жовтневої і Гоголя, де розташований головний вхід. Архітектура будівлі – одна з найвитонченіших у Полтаві, це так званий «цегляний стиль» (напрям еклектики). Надзвичайно складні абриси віконних отворів, різноманітні парапети збагачують фасад і водночас перебувають у гармонійній рівновазі. Під час війни будівля мала купол, яким увінчувалася її кутова частина з головним входом і балконом. Під час війни будинок було спалено, і при відбудові купол не відтворювали, залишивши лише парапет з датою.
На фото 1949 року: зруйнована будівля на Жовтневій, 24, із закладеними цеглою вікнами першого поверху.
У приміщеннях першого поверху розташовувалися годинниковий магазин і майстерня, а також інші магазини. На другому – губернське акцизне управління.

Слід зазначити, що в цього будинку був практично брат-близнюк на розі вулиць Гоголя і Леніна і мав дуже схоже вирішення фасадів, відрізняючись лише частково парапетами і кількістю вікон. Будинок був спалений і не відбудовувався.

Будівля на Жовтневій, 24, під час війни також була спалена, відбудували її в 1951 році. Про це фотофактом згадала «Зоря Полтавщини» у номері за 24 листопада 1951 року. Під фото Л.Куликова підпис: «Новий будинок облпрофради на Жовтневій вулиці м. Полтави». Колишній будівельник Микола Дорошенко згадував, що під час відбудови сусідньої споруди на Жовтневій, 22, сталася аварія. Там, де арочний вхід у двір, будівельники якраз зробили кладку на рівні другого поверху. На ранок прийшли, а частина арочного склепіння відірвалася і провалилася під землю у так звані петровські ходи. Довелося залити 120 кубів бетону, щоб закріпити ґрунт. А щодо будинку на Жовтневій, 24, то проектанти змушені були повторити геологічну розвідку, аби така халепа не трапилася й тут.

Якщо у вас чи знайомих є випускні альбоми 1950-х років, там можна побачити наш красень будинок як одну з візиток Полтави. Якщо придивитися до фото, то над кутовим входом можна побачити вивіску «Кафе». Читачі розповідають, що магазин «Молоко» з’явився тут на початку 1960-х. Перша згадка про нього в пресі зустрічається в 1964 році. У публікації «Передноворічна торгівля» газети «ЗП» сказано: «Іде жвава торгівля в крамницях харчоторгу. Значно розширився асортимент товарів, зокрема ковбасних і кондитерських виробів, молочних продуктів. Відучора спеціалізовані магазини «Молоко» вже працювали до десятої години вечора. Так буде щодня. Той, хто зранку чи вдень не мав змоги купити молочні продукти, тепер після роботи ввечері може відвідати магазини на вулиці Леніна, на розі вулиць Жовтневої й Гоголя. Спеціалізовані відділи в магазинах «Гастроном» працюватимуть до 11 вечора».

Полтавець Сергій Гольдштейн, який багато років мешкає на Жовтневій, розповів, що справді до молочного магазину в будинку було кафе, поруч галантерейний магазин, у якому продавали продукцію харківської парфумерної фабрики. Далі була перукарня, що цікаво, обох перукарів звали Данилами, і ремонт годинників. На другому поверсі розміщувалися облпобутуправління та обласний спорткомітет. Журналіст Оксана Кравченко згадує, коли в 1990-х роках розвалювалася система радянської торгівлі, у відділі «Соки-води» магазину «Молоко» зберегли єдиний у місті апарат для приготування молочних коктейлів, до якого завжди було потрібно вистояти чергу.

Насамкінець варто згадати, що на будинку на Жовтневій, 24, установлена меморіальна дош-ка винахіднику першого авіаційного ранцевого парашута – колезькому секретареві Глібу Котельникову (1872–1944 рр.). Щоправда, у цьому будинку він не мешкав, як написано на дошці, а працював певний період свого життя в акцизному управлінні старшим контролером.

*Абрис (нім. – контур, різати) – силует, контур архітектурних форм.

Консультант – кандидат архітектури Артур Ароян
Володимир Сулименко, 16.12.2015, 17:271322
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень