23 липня 2019 • № 29 (1565)
Rss  

Валентина Титаренко: Факультет технологій та дизайну — у постійному русі

Факультету технологій та дизайну Полтавського національного педагогічного університету ім.В.Г.Короленка – 37 років.

За цей час він підготував тисячі висококласних фахівців, і нині на ньому навчаються понад 400 студентів. Про історію факультету, його розвиток і здобутки ми поговорили з деканом факультету, доктором педагогічних наук, професором Валентиною Титаренко, яка керує ним з 2003 року.

– Валентино Петрівно, розкажіть, будь ласка, коли з’явився факультет технологій та дизайну, хто став його засновником.
– Факультет технологій та дизайну був створений у 1978 році й називався «Факультет загальнотехнічних дисциплін та праці». Ініціював відкриття факультету тодішній ректор інституту, доктор філософських наук, професор, академік НАПН України, колишній директор інституту педагогіки і психології професійної освіти НАПН України Іван Зязюн.

Основний тягар зі створення факультету взяв на себе старший викладач кафедри фізики Іван Мусіяка, який працював деканом з 1978 по 1981 роки. Надалі його очолювали доценти Тарас Дідора, Микола Ніколаєв, а з 2003 року посаду декана обіймаю я.

Загалом хочу зауважити, що створення та розвиток факультету – складний процес. Однак колектив завжди відчував усебічну підтримку тодішнього ректора університету, доктора історичних наук, професора, академіка НАПН України Володимира Пащенка. З його ініціативи однією з перших була ліцензована за четвертим рівнем акредитації спеціальність «Трудове навчання», відкрито магістратуру та додаткові спеціалізації «Основи інформатики» та «Основи підприємницької діяльності».

– А чим насамперед була продиктована необхідність появи такого факультету?
– Основним аргументом на користь організації цього підрозділу була нагальна необхідність підготовки кваліфікованих кадрів: на той час тільки десять відсотків учителів трудового навчання Полтавської області мали вищу освіту, але не педагогічну.

– Яка нині структура факультету?
– Тепер на факультеті діє чотири кафедри: теорії та методики технологічної освіти, виробничо-інформаційних технологій та БЖД, основ виробництва та дизайну, а також кафедра культурології та методики викладання культурологічних дисциплін. На цих кафедрах викладається понад 110 дисциплін. Навчальний процес забезпечують 11 професорів, 24 доценти та вісім асистентів цих кафедр. Окрім того, у підготовці вчителів трудового навчання беруть участь три професори і 16 доцентів інших кафедр.

– На факультеті серйозно поставлена і наукова робота, так?
– Так, факультет справді проводить дуже значну наукову роботу. Кожна кафедра має свої напрямки наукової проблематики кафедр та активно їх розвиває.

У жовтні 2000 року за наказом ректора університету професора Миколи Степаненка та ректора Полтавського обласного інституту післядипломної освіти педагогічних працівників ім.М.В.Остроградського доцента Віталія Зелюка розпочався процес створення спеціальної дослідницької групи як форми організації післядипломної педагогічної освіти. І нині вона фактично є тільки в нашій області. Ми проводимо семінари з учителями в навчальних закладах області, обговорюємо нові тенденції в освіті, вивчаємо проблеми галузі тощо.

Наукове керівництво за напрямками діяльності СДГ здійснюємо я як декан факультету технологій та дизайну і професор Андрій Цина. До складу групи входять кращі вчителі трудового навчання міста та області, які є керівниками методоб’єднань. Лише за 2012–2014 н.р. викладачі кафедр підготували та опублікували 15 посібників, 385 наукових статей.

4-6 листопада 2015 року був проведений ІІІ Міжнародний конгрес «Етнодизайн у контексті українського національного відродження та європейської інтергації».

Можна довго перераховувати всі аспекти нашої наукової роботи, але повірте, вони дуже суттєві.

– Розкажіть, будь ласка, більше про роботи ваших студентів. Наприклад, наскільки мені відомо, вони створили найдовший вишитий рушник в Україні.
– Так, це правда. Рекорд був зафіксований на День міста, 23 вересня 2012 року.

Довжина «найбільшого цільного рушника, вишитого вручну», склала сім метрів і десять сантиметрів. Я була керівником цього проекту, а вишивали рушник студентки третього та четвертого курсів. Автором ескізу став викладач кафедри образотворчого мистецтва Олександр Бабенко, а ідея створення цієї роботи належала ректору університету, професору Миколі Степаненку.

До речі, під час святкування на сцені біля обласного театру ім.М.В.Гоголя студенти факультету закінчували вишивати рушник перед полтавцями та гостями міста. А останній стібок на полотні доручили зробити міському голові Олександру Мамаю. Після цього представник Книги рекордів України виміряла роботу студентів і підтвердила, що полтавці встановили рекорд. Олександр Федорович, отримавши почесний диплом від представника Національного реєстру рекордів України, передав його Миколі Степаненку.

Учасники ІІІ Міжнародного конгресу «Етнодизайн у контексті українського національного відродження та європейської інтеграції»

– А де нині можна побачити рушник?
– Тепер унікальний витвір мистецтва зберігається в музеї народних промислів факультету технологій та дизайну.

– Факультет технологій і дизайну вже не-одноразово був учасником параду вишиванок. Розкажіть, будь ласка, про це.
– Так, це правда. Наприклад, 22 вересня 2013 року в Полтаві напередодні Дня міста відбувся масштабний міський парад вишиванок «Полтава вишивана». Громада нашого вишу також приєдналася до святкового дійства: понад 400 студентів та викладачів закладу, зокрема і з нашого факультету, вийшли у вишиванках.

Проте ми представляємо свої роботи не тільки на міському чи обласному рівнях, а й на всеукраїнському. Так, колектив викладачів та студентів ПНПУ ім.В.Г.Короленка брав участь у п’ятому Всеукраїнському фестивалі «Парад вишиванок-2013», що проходив з нагоди 22-ї річниці Дня Незалежності України в Києві 24 серпня.

Повернулися звідти ми зі здобутками: у конкурсі на кращу дитячу вишиванку перше місце виборола п’ятирічна полтавка Олександра Срібна, сукню для якої вишила у традиційній для нашого регіону техніці білим по білому мама дів-чинки – викладач кафедри теорії та методики технологічної освіти факультету технологій та дизайну Юлія Срібна.

– Якщо говорити про досягнення ваших випускників, то кого ви згадали б найперше?
– Скажу так: кожен наш випускник – це наша гордість, адже вони вчать наступне покоління творчості, майстерності, розвивають у дітей уміння й навички створювати прекрасне власними руками. Якщо згадувати відомі імена, то от буквально зараз спала на думку знана решетилівська майстриня – вишивальниця Надія Вакуленко. Її син Олександр теж закінчив наш факультет і магістратуру. Вони працюють у сфері української вишивки білим по білому, мають велику колекцію авторських робіт.

Також відомий наш випускник – дизайнер Юрій Матвєєв. Ми з ним працюємо над новою колекцією, хоча наша співпраця триває вже дуже багато років. До 100-річного ювілею нашого вишу була виготовлена колекція жіночого одягу «Феєрія льону», вишита вручну.

– А яким чином можуть реалізуватися творчі здібності ваших студентів?
– З 1988 року на факультеті функціонує музей народних промислів. Це постійна виставка творчих робіт студентів факультету. Тут проводяться навчальні заняття студентів, практикуми-семінари для вчителів технологічної освіти міста та області, а також зустрічі з заслуженими майстрами народної творчості України, науково-практичні конференції.

За час навчання у студентів формується такий рівень теоретичних знань та практичних умінь, який дозволяє їм брати участь в обласних, всеукраїнських та міжнародних виставках творчих робіт, олімпіадах, конкурсах наукових робіт.

Студенти факультету мають змогу стати учасниками знаних колективів художньої самодіяльності: українського народного хору «Калина», музичного центру «Вікторія», народного самодіяльного ансамблю танцю «Весна». Сценічні костюми для цих колективів виготовляють студенти нашого факультету. Уже багато років на факультеті функціонує театр мод, учасники якого створюють та демонструють колекції одягу на університетських і міських заходах.

– Якщо говорити про географію ваших студентів, то на факультеті навчається переважно молодь з Полтавщини чи і з інших областей?
– Раніше це були фактично тільки полтавці. Проте вже цього року, наприклад, у нас навчаються студенти з Дніпропетровської, Кіровоградської, Чернігівської, Харківської та Сумської областей.

– Чи планується розширення переліку спеціалізацій на факультеті?
– Так, нині триває підготовка до ліцензування нових спеціальностей «професійна освіта (дизайн)» та «менеджмент в освіті». Усе це відбувається за активної підтримки нашого ректора Миколи Степаненка. Думаю, уже взимку цей задум буде реалізований.

Загалом же хочу сказати, що сьогодні вчитель трудового навчання – дуже затребуваний фах. На нашому факультеті студенти здобувають не тільки теоретичні знання, а й величезний практичний досвід. Тому запрошую абітурієнтів вступати на наш факультет, аби здобути тут корисну та, без перебільшення, дуже практичну спеціальність! А ті наші випускники, яких зацікавить наукова робота, мають змогу продовжити навчання в магістратурі, аспірантурі та докторантурі за відповідними науковими спеціальностями.
Оксана Ханас, 17.12.2015, 16:111057
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
<червень