19 липня 2019 • № 29 (1565)
Rss  

Два схожих ракурси з моста через Ворсклу

На запитання, яке місце Полтави зображене на фото 1956 року, усі читачі відповідали: «Це й так зрозуміло, що міст через Ворсклу з видом на…». А ось тут думки розділилися навпіл. Одні кажуть, що на електростанцію, інші – на площу Слави. Ми вже й самі почали сумніватися.

Справді, біля мосту чотири схожі колони, тому стільки ж могло бути й ракурсів. Фото 1956 року вийшло по-своєму цікавим, адже міст тоді був тільки введений в експлуатацію і ще не було завершене ажурне оформлення колон. Згодом на них з’являться зірки, які за часів Анатолія Кукоби замінили на герби Полтави. А ще на мосту є залізнична колія, яка з Південного вокзалу веде до млинзавду, вона відділена від проїзної частини рядом перил. На фото колії і двох рядів перил не видно, отже, це сторона моста з боку готелю «Турист». Та все ж з відповідей читачів багато цікавого дізналися й про територію біля електростанції. Нині тут стоянка авто. Сюди в повоєнні роки з міста звозили відходи від котелень – спалене вугілля.

– Ми з мамою брали відерця й кочерги і колупалися в цих купах, шукаючи шлак, який у народі називали жужелицею. Нею й топили печі в хаті, – згадує Людмила Пелипенко.

Чимало відчайдухів знало місце на Ворсклі, де можна було купатися цілий рік, адже там від електростанції з великої труби стікала в річку тепла вода.

Перший міст через Ворсклу був збудований понад 200 років тому. Багато читачів пам'ятає довоєнний міст через річку на кілька метрів вище по течії у порівнянні з нинішнім.

«Старий міст був дерев’яний і лише автомобільний, до того ж неодноразово пошкоджувався під час повені. Палі, всі у водоростях, які залишилися від споруди, ще довго стирчали з води з попереджувальними написами про заборону купатися, нагадуючи полтавцям про ті часи», – написав Сергій Зозуля.
Інші читачі кажуть, що на мосту були залізничні колії, навіть дві гілки.

Уважна читачка Тетяна Кириченко нагадала, що у «ПВ» №40 за 1 жовтня 2010 року виходила замітка «Переправа запрацювала». Старожил Борис Котломанітов згадував, як у 1943-му він будучи 12-річним юнаком разом з полтавцями відновлював переправу через річку, адже німці при відступі підірвали міст.
– Неподалік моста стояв наполовину затоплений підбитий танк, який на початку 1950-х прибрали, – розповів Віктор Форманчук. – На території нинішнього готелю «Турист» проводили міські кроси, а от у річку нижче по течії вивозили підводами з міста нечистоти. На тому «прикормленому» місці збиралося чимало рибаків.

Розкажіть, що ви знаєте про споруду, зображену на фото 1995 року з архіву «Полтавського вісника». Можливо, бували тут або знаєте людей, зображених на фото.
Отже, на фото перспектива вулиці Миру (колишня Будьонного) в напрямку площі Слави. Праворуч і трішки вниз пішла вулиця Річкова, що виходить на Красноградське шосе, яке пролягає через селище Залізничне до виїзду на харківську трасу.

«На передньому плані фотографії двоповерхова будівля, добре знайома багатьом поколінням залізничників Полтавського вузла Південної залізниці. Це відділкова залізнична лікарня. В усі часи вона вважалася кращою. Її становленню і розвитку віддали багато років невтомної праці покоління полтавських медиків. Тут уперше в Полтаві розпочали проводити операції з ендопротезування для лікування пізніх стадій захворювання суглобів. Піонером цієї справи став Микола Кислий – лікар від Бога, як кажуть у народі», – знову цитуємо Сергія Зозулю.

Поглянувши на старе фото, полтавець Юрій Варчук повідомив, що в цій лікарні він з’явився на світ 8 листопада 1952 року.

Далі за залізничною лікарнею йдуть споруди технікуму транспортного будівництва, який відбудували в 1949-му, а остаточно завершили в 1953 році, та вокзал Полтава-Південна, відбудований у 1947 році.

Окрім згаданих читачів, одними з перших також правильні відповіді дали Л.Ільїна, Т.Плахтій, В.Гаркавенко та сім'я Солдатових-Панченків. Найбільш оригінальною, на думку редакції, була відповідь Сергія Зозулі.

Запитання до 29 етапу буде простим. Розкажіть, що ви знаєте про споруду, зображену на фото 1995 року з архіву «Полтавського вісника». Можливо, бували тут або знаєте людей, зображених на цьому знімку.

Наші реквізити: 36000, м. Полтава, а/с 50, телефони: 7-92-11 або 2-57-76, електронна пошта info_visnik@ukrpost.ua, сайт www.visnyk.poltava.ua.
Володимир Сулименко, 17.12.2015, 16:171314
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
<червень