25 серпня 2019 • № 34 (1570)
Rss  

Виставка сімейної іконописної майстерні

Не перестає дивувати полтавців галерея сучасного мистецтва «JUMP», яка і зовнішнім виглядом і пропонованими творами ідеально відповідає своїй назві. У цьому велика заслуга її засновника та керівника Тараса Гуменюка, лауреата мистецької премії імені Миколи Ярошенка. Ось і груднева виставка, що відкрилася напередодні свята Святого Миколая,де представлені твори сімейної іконописної майстерні «Небо на землі», здивувала, зачарувала і захопила глядачів.Людмила Шевченко, координатор проекту, відкриваючи виставку, зазначила, що це вже третій проект майстерні в Полтаві за 2015 рік. Вперше з майстрами з Миколаєва відбулося знайомство ще навесні і тоді було багато схвальних відгуків на адресу галереї та авторів проекту. Назву майстерні запропонував Отець Михайло Шполянський.Сімейна майстерні «Небо на землі» добре відома на Україні, адже створена вона в 2004 році і за цей час провела 26 виставок у містах нашої держави. Нині у галереї сучасного мистецтва експонуються 30 ікон, виконаних в різних техніках. Тут показані твори , де автори з одного боку відроджують традиції минулого, а з іншого - авторські інтерпретації прийомів українських та зарубіжних іконописних шкіл. Вперше в Полтаві показана ікона на камені, адже зазвичай ми бачили ікони на дереві. В роботі над іконами на камені майстри використали агат і це не випадково, адже здавна,вважають, що він додає мужність, спокій, сприяє довголіттю, розвиває тонкість почуттів, притягує успіх. Агат здатний оберігати від пияцтва та наркоманії, відганяє погані думки.

Священик Сергій Повелка, керівник майстерні «Небо на землі», розповідаючи про непросту роботу над іконою, мовив:

- Для ікони вибирається дошка з липи, черешні, вільхи або горіха. Протягом двох років вона готується. Це не прості дошки. Їх нам підготовлює Андрій з міста Суми. Для таких дощок використовуємо спеціальний грунт. До складу його входить крейда дисперсійна, яку вимочуємо, проціджуємо, висушуємо і вона стає найчистішою. Самому процесу малювання ікон передує накладання 15-20 шарів грунту. З дошкою відбувається 300 різноманітних операцій, доки вона набуде такого вигляду, як ви бачите на виставці. Шпонки для ікон робимо з дубу. У світі найбільше ікон Богородиці і на нашій виставці теж. В усі часи, коли майстер працював над іконою, т о думав про душу. Коли створюємо ікони для родини, то спілкуємося з нею, молимося за членів сім`ї. Коли робимо для церкви, то спілкуємося зі священиками і молимося за храм. Ікона, як одкровення, як дар Божий, дар з Неба. А нині ставлення до неї інше – подобається чи ні, так накопичується плутанина. Ікона сама знайде місце, де їй бути. Ікона жива, як жива людина. Дивлячись на ікону, ми дивимося на лик Божий , на першоджерело…

Потрібно додати. що ілюстрував його бесіду фільм, присвячений знайомству з клопіткою роботою над іконами в майстерні «Небо на землі», показаний у галереї. Із нього присутні дізналися, як члени сімейної іконописної майстерні використовують старовинні рецепти фарб, роблять лісерування гірським кришталем. Треба додати, що за час існування «Неба на землі» його учасники зробили 500 відкриттів у техніках іконопису, чого не вдалося жодній подібній організації не лише на Україні, а й у Європі. Автори виставки вважають, що ікона має завжди бути новою, а не копіюватися, бо це крадіжка чужого духовного досвіду. ЇЇ потрібно пережити заново майстру. Цікаво , що тут відвідувачі побачать експериментальну реконструкцію старовинної ікони з використанням елементів надсучасних технологій. Наприклад, інструктація електронними платами.8 ікон на камені – унікальні витвори мистецтва, де органічно поєднані церковні канони та творчий підхід майстрів. Ікони просто вражають. Наприклад, «Молебна», котра нагадує сторінку богослужебної книги, де розміщені тексти молебнів – особливих молитовних звернень до Господа та Богородиці. Є тут і вінчальні ікони та багато таких, котрі полтавці побачили вперше у своєму житті, наприклад, ікону «Помічниця при пологах».А ще особливістю виставки є те, що кожна ікона має пояснювальний текст, завдяки чому стає зрозумілими її історія, зображувальні події. До речі, подібного не побачити у жодній галереї в Полтаві.

Владика Федір, Архієпископ Полтавський і Кременчуцький, тепло привітав полтавців та авторів проекту з новою цікавою і потрібною нині виставкою. Він зупинився на ролі ікон у православній вірі, на значенні ікони взагалі, адже шанування ікон - це поклоніння першообразу. Дивлячись на ікону, ми бачимо в ній Самого Спасителя, Божу Матір чи святих угодників.

Сергій Повелка розповів про деякі історії, що відбувалися зіконами, створеним в майстерні «Небо на землі», про вплив цих ікон на віруючих людей.

У галереї впродовж вернісажу створилася атмосфера світла і добра. Усі відвідувачі наповнилися внутрішньою радістю та душевним теплом. Це був прекрасний позитивний досвід спілкування з сучасними іконами.Ця виставка працюватиме до 24 січня 2016 року і кожний охочий матиме змогу безкоштовно ознайомитися з нею.

Оксана Кравченко, 24.12.2015, 10:50615
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень