22 серпня 2019 • № 34 (1570)
Rss  

Йога як шлях до духовного та фізичного розвитку

Йога – це одна з шести ортодоксальних даршан – філософських шкіл Індії. Вона має багатовікову історію існування. Основна мета йоги – пізнання своєї душі, її власної таємниці, знаходження відповідей на питання, які виникають у свідомості кожної людини, питання, що стосуються власної свідомості, набуття просвітлення.

Більш детально про йогу, її різновиди та особливості нам розповіла Анна Проценко, інструктор йоги з Полтави.

– Аню, розкажіть, будь ласка, про свій шлях до цієї філософії.
– Почну з того, що свого часу я закінчила педагогічний університет, отримавши спеціальність «учитель англійської та німецької мов, зарубіжної літератури», і деякий час працювала в будівельній компанії менеджером-перекладачем. Тоді ще не усвідомлювала, що офісна робота – то не зовсім моє. У 2006 році я вперше потрапила на заняття з йоги. Вважаю, що просто опинилася в потрібний час у потрібному місці, і мушу визнати: це була любов буквально з першого заняття. З того часу я відвідувала заняття в різних викладачів і навіть, купуючи абонемент у фітнес-клуб, я з усього різноманіття тренувань завжди вибирала йогу. Після вагітності, народження дитини і декрету в мені сталася якась зміна – я зрозуміла, що не хочу повертатися на колишню роботу в офісі. Альтернативою стала саме йога.

– Про йогу тепер багато пишуть і говорять, є різні трактування цієї системи. Поясніть, будь ласка, нашим читачам, що це таке.
– Йога – це сукупність методів для формування гармонійної особистості, що поєднує три начала: фізичне, психічне та духовне. З санскриту це слово перекладається як «союз, єднання, гармонія», різні напрямки і школи трактують його по-різному. Може матися на увазі як єднання індивідуального розуму з космічним, так і єднання людини і природи, що її створила. До речі, таке трактування більш близьке для нашого розуміння і світовідчуття. Існує теорія восьми ступенів йоги. Перші два ступені – це крійя-йога – відмова від негативних моральних якостей, очищувальні процедури, правильне харчування, самообмеження й самоконтроль. Наступні два ступені –
хатха-йога – включають асани (фізичні вправи), пранаями (дихальні вправи). Останні чотири ступені – це раджа-йога. У нашому регіоні найбільшого поширення набула хатха-йога. «Хатха» означає єднання протилежних начал: Сонця і Місяця, світла-темряви, тепла-холоду, чоловіка-жінки, у будь-яких проявах. У цьому суть розуміння системи. Саме єдність протилежностей створює баланс, якого вчить йога. Скажімо так: хатха-йога – дисципліна тіла і підготовчий етап на шляху до дисципліни розуму, психіки і свідомості – раджа-йоги.

– Які ще є напрямки?
– На основі хатха-йоги існує багато інших стилів: аштанга-віньяса-йога, Айенгар-йога,
кундаліні-йога, Бікрам-йога, пауер-йога. Аштанга-йога – динамічний стиль, для якого характерні послідовні зв'язки вправ, безперервний потік руху на базі дихання уджайі. Айенгар – йога, в основі якої лежить коректне вибудовування асан з використанням блоків, стільців, ременів, ковдр. Кундаліні-йога – це асани, динамічне дихання, спів для пробудження енергії кундаліні та розкриття чакр. Бікрам-йога у своїй основі має послідовність вправ, що виконуються в нагрітому приміщенні. Вона ще називається hotyoga («гаряча йога») і добре підходить для схуднення. Це я назвала основні стилі та дала короткий їх опис. Загалом же напрямків йоги дуже багато, і кожна людина при бажанні може обрати щось для себе.

– Вас особисто йога чим підкорила?
– Тим, що кожне заняття приносило величезне задоволення, як фізичне, так і емоційне. Мені хотілося займатися нею знову і знову, з'явилася мотивація досягати більшого у фізичному і духовному розвитку. Якщо брати фізичний аспект, то йога дуже добре підтягує і тонізує м'язи, розвиває суглоби, вчить правильно і глибоко дихати, покращує роботу внутрішніх органів. Загалом вважаю, що популярність йоги обумовлена її універсальністю – вона підходить усім незалежно від статі, віку, релігії, професії, за винятком деяких протипоказань.

– І саме тому ви вирішили викладати йогу?
– Ні, до рішення викладати йогу я прийшла не відразу. Спочатку відвідувала тренінги та семінари для особистісного зростання і розвитку. Пізніше, зрозумівши, що можу ділитися знаннями та досвідом з людьми, почала більш детально вивчати йогу. З квітня 2015 року проводжу заняття.

– Де навчалися?
– Відвідувала численні семінари та курси в Полтаві, Києві та Харкові: семінар по роботі опорно-рухового апарату в йозі, курс викладачів хатха-йоги, семінар із соматичної йоги, йоги для вагітних, пройшла поглиблений курс для інструкторів, що містив теорію і практику. Я лише на початку шляху, йогу можна вивчати нескінченно.

– Аню, перед тими, хто вирішив удосконалити своє тіло, часто постає дилема: піти у спортзал, на фітнес чи на йогу. Що б ви особисто порадили?
– Заняття фітнесом і в спортзалі загартовують і розвивають лише тіло, йога ж розвиває тіло, розум і свідомість, тренує витривалість, старанність, концентрацію. Проте не можна конкретно говорити, що йога – це панацея для всіх. Для більш активних і динамічних швидше підійдуть рухливі заняття у спортзалі. Усе залежить від темпераменту та внутрішнього настрою.

– А можна поєднувати йогу із заняттями в спортзалі, наприклад (кардіо-, силові вправи), чи краще не перегинати?
– Я б сказала, що вони не дуже сумісні, але все індивідуально. Буває, що люди, почавши займатися йогою, кидають заняття у фітнес-клубі, тобто відчувають, що йога дає все необхідне, а буває навпаки. Моя думка така – якщо це й поєднувати, то не в один день точно.

– З якого віку можна займатися йогою?
– З будь-якого. Якщо говорити про зовсім ранній вік, то для дітей вона рекомендована не раніше семи років, причому заняття проводяться в ігровій формі.

– Хто приходить до вас на заняття?
– І матусі, і бізнес-леді, і студенти, і прості жінки. Є навіть школярки.

– Тобто переважно жінки?
– Так! Чоловіки вважають, що йога не для них, хоча, думаю, вони дуже помиляються. Та і фізичні навантаження в цій системі чоловікам іноді даються важче, ніж жінкам.

– А як правильно вибрати вчителя?
– У нашому місті йога дуже популярна, є багато студій. Вибрати «свого» викладача можна, лише відвідавши заняття в кількох.

– Цікавить таке питання: які заняття дають кращий результат – індивідуальні чи групові?
– Це особистий вибір кожного: займатися в групі або індивідуально.

– А яка кількість людей максимально може бути у групі?
– У групі може бути стільки людей, скільки може вмістити зал.

– Розкажіть, будь ласка, про позитивний вплив йоги на людину на прикладі власних клієнтів.
– Прикладів дуже багато. Жінки, старші 55 років, худнуть, молодшають і стають гарнішими. Молоді матусі з проблемами спини позбавляються від больових відчуттів. З відгуків знаю, що багато хто починає відчувати себе здоровішим, витривалішим, стає більш спокійним і умиротвореним. Під час занять тренується фізичне тіло, заспокоюється нервова система, розвивається концентрація, наприкінці у Шавасані людина вчиться глибоко розслаблятися. З власного досвіду скажу, що після заняття справді відчуваєш блаженство, якщо протягом заняття повністю занурюєшся в процес, відключаєш розум і зосереджуєшся на відчуттях.

– Перш ніж прийти на заняття, потрібно мати якусь підготовку?
– Загальна рекомендація – не їсти дві-чотири години до заняття. А в іншому немає ніяких особливих перешкод. Просто потрібно приходити і пробувати, щоб зрозуміти, підходить вам йога чи ні.

– Аню, а наскільки ефективна домашня йога? Багато хто дивиться в мережі відео по йозі й починає займатися нею самостійно. Це продуктивно чи все ж потрібен учитель, який принаймні «поставить на крило»?
– Домашня йога підходить, коли немає змоги відвідувати заняття з інструктором. Йога може нашкодити, якщо асани виконуються неграмотно, тому краще все ж, якщо спочатку інструктор у групі допоможе їх відбудувати, а потім можна переходити й на домашні заняття. Головне – знайти професійні відеоресурси з уроками від досвідчених тренерів.

– А які є протипоказання для занять йогою?
– Йога протипоказана при загостренні хронічних захворювань, при серйозних захворюваннях серця, інфекційних ураженнях суглобів, злоякісних новоутвореннях, відразу після операцій, при застуді та підвищеній температурі тіла.

– Якусь довідку від лікаря потрібно приносити перед початком занять?
– Довідка не потрібна, це особиста справа людини. Але слід попередити інструктора про стан здоров'я, про те, що турбує, а також розповісти про мету занять. Учитель має знати, чого чекає від йоги людина: хоче підправити здоров'я, зміцнити тіло, навчитися розслаблятися чи просто розвіятися. З урахуванням цього вибудовується заняття.

– Аню, дякую вам за змістовну та цікаву розмову!
Оксана Ханас, 25.01.2016, 14:143117
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень