19 липня 2019 • № 29 (1565)
Rss  

Неквапливі улюбленці

Вони не з тих, хто з радістю зустрічатиме вас із роботи, та й проводити затишний вечір, гладячи їх, теж навряд чи вийде. Проте господарі люблять їх не менше за собак і котів. Які вони, домашні равлики, навіщо люди їх заводять і що дістають від такого сусідства? Про це та інше ми поговорили з Катериною Білозерцевою, весільним і сімейним фотографом, а за сумісництвом – хазяйкою домашніх «молюсків».

– Розкажи, як у тебе з'явилися такі незвичні домашні тварини, чому саме равлики, і що це за вид?
– Два роки тому я відвідала виставку екзотичних тварин. Крім ігуан, незвичайних риб, павуків-птахоїдів, там були величезні африканські равлики-ахатини. Я ніколи раніше не бачила нічого подібного, тому, коли прийшла додому, почала шукати в інтернеті інформацію про них. Виявилося, що вони досить-таки популярні й доглядати за ними зовсім не складно. От я й загорілася ідеєю завести собі таких равликів. Знайшла в інтернеті оголошення про продаж, і вже наступного дня стала володаркою п'ятьох чарівних крихіток. Равлики були настільки маленькими, що вміщувалися на нігті великого пальця! Я тоді особливо не розбиралася в різновидах ахатинів, тому вибирала суто за зовнішньою симпатією, – сміється Катерина. – Мені дісталися равлики виду Ретікулята і Фуліка Родація. Був серед них навіть равлик-альбінос.

– А як за ними доглядають і наскільки це важко? Скільки часу витрачаєш на це?
– Доглядати за ними дуже просто, це потребує мінімальних витрат часу. Найголовніше – правильно облаштувати їхнє житло. У мене вони мешкають у великих пластикових контейнерах по 25 літрів. А взагалі ідеально виділяти десять літрів на одного равлика, тоді вони виростатимуть дуже великими і чудово почуватимуться.
Живуть равлики в кокосовому субстраті або просто в ґрунті для тераріумів, але останній обов'язково має бути дрібного помелу. Ґрунт щодня потрібно сприскувати водою, як і стінки контейнера. Температура теж дуже важлива для ахатинів! Якщо їм буде холодно, вони перестануть рости і просто закриються у своїй раковині до настання кращих часів. Ідеально тримати равликів при температурі +25…28°С. Якщо прибирати контейнер щодня, це займатиме лише кілька хвилин.

– А чим вони харчуються і чи є в них якась улюблена їжа? Я чув, що після бананів вони не хочуть їсти нічого іншого.
– Щодо їжі ахатини теж досить невибагливі. Вони їдять усе підряд, якщо чесно. Але є низка заборонених і смертельно небезпечних продуктів: це всі цитрусові, картопля і сіль. Годувати їх треба тільки свіжими фруктами й овочами –
нічого смаженого, вареного. Так само равлики полюбляють молоко, сир, сметану і варені без солі й масла каші. Щоб раковина виросла великою і гарною, потрібен кальцій. Я даю своїм ахатинам спеціальну крейду для тварин і мелену яєчну шкаралупу. Так само можна балувати своїх вихованців кормом для рибок, наприклад гамарусом. Але його треба давати нечасто, а лише у вигляді рідкісного заохочення. Щодо бананів, то мої равлики до них абсолютно байдужі. А от за огірки готові, як кажуть, батьківщину продати!

– Наскільки швидко вони розмножуються і що господарі роблять з маленькими равликами?
– О, розмножуються вони дуже швидко і багато! За один раз равлики здатні відкласти до 300 яєць! Добре, хоч статевої зрілості вони досягають десь у п'ять-шість місяців, отже, до цього часу можна розслабитись! Хоч як шкода, але я наполегливо раджу не залишати абсолютно всі яйця! Потім ви просто не знатимете, куди подіти равликів, і вони страждатимуть у тісному контейнері. Найгуманніший, на мій погляд, спосіб позбавлення яєць – їхня заморозка. Головне – вчасно помітити нову кладку, зібрати її акуратно в пакетик і покласти на кілька годин у морозилку. У жодному разі не можна викидати їх у сміттєпровід або спускати в унітаз! Адже вони можуть вижити в таких умовах, а потім померти болісною смертю від холоду або нестачі їжі.

– Чи є якісь секрети догляду за ними?
– Як і будь-який домашній улюбленець, ахатини потребують уваги та спілкування. Хоч вони не мають слуху і практично сліпі, треба частіше брати їх на руки і спілкуватися з ними. Вони дуже люблять воду, тому потрібно купати їх якомога частіше. Але тут необхідно уважно стежити за температурою води, щоб не обпекти їхнє ніжне тільце і не заморозити. Можна просто саджати їх у раковину і поливати з душа тепленькою водичкою. Равлики будуть дуже вдячні вам за такі водні процедури.

– Собаки радіють твоєму поверненню, коти муркочуть, а чим господарів і особисто тебе радують равлики?
– Я була дуже здивована, тому що з часом мої вихованці почали мене впізнавати! Варто було мені підійти до контейнера, равлики одразу ж тяглися до мене і просилися «на ручки». А ось до мого чоловіка вони були байдужими.

– До речі, про користь. Равликів часто використовують для догляду за шкірою. Чи пробувала сама, а може, знаєш людей, які використовували равликів таким чином?
– Нині дуже популярні різноманітні косметичні процедури з використанням ахатинів, але на собі я їх не пробувала. Та можу сказати точно, що після контакту з ними шкіра рук справді стає дуже м'якою.


– Чи багато в Полтаві равликолюбів? Може, вони об'єднуються в якісь спільноти?
– Особисто я не перебуваю ні в яких спільнотах і не спілкуюся з равликолюбами за спільними інтересами. У Полтаві є кілька людей, які брали в мене маленьких равликів, і я іноді цікавлюся життям цієї «малечі», але нічого більше. А Вконтакті є безліч груп, присвячених розведенню ахатинів, і там можна знайти відповіді на будь-які запитання, що вас цікавлять. Спочатку я частенько там зависала, дізнаючись якнайбільше про утримання равликів, а тепер сама роздаю поради, – усміхається дівчина.

– Равлики, звичайно, не надто активні, та, можливо, у тебе є якісь життєві історії, пов'язані з ними?
– Коли я заводила цих незвичайних вихованців, то й подумати не могла, наскільки вони розумні! Кажуть, що в ахатинів абсолютно немає мозку, але я готова з цим посперечатися. Крім того, що равлики здатні впізнавати свого господаря, вони ще й чудові батьки. Колись мої равлики зробили кладку і сиділи на ній до появи малюків. І все це для того, щоб я не змогла помітити яйця і забрати їх. Коли ж маленькі равлики з'явилися на світ і я пересаджувала їх в окреме житло, менше за розміром, батьки поводилися дуже неспокійно і постійно намагалися залізти до мене на руку, щоб я не забирала їхніх дітлахів.

– Кому ти порадила б заводити таких тваринок?
– Мабуть, тим, у кого, наприклад, алергія на шерсть тварин, і тим, хто хоче мати домашнього вихованця, але трохи ледачий для того, щоб за ним доглядати.
Сергій Лещенко, 10.02.2016, 16:082674
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
<червень