22 серпня 2019 • № 34 (1570)
Rss  

Будинок Маркова, чи то пак Мужицького, часто міняв постояльців

Узапитанні вікторини від краєзнавця Олега Лебединського читачі легко впізнали будинок – пам’ятку архітектури місцевого значення на вулиці Фрунзе, 3, у якому нині Полтавський дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) №5 «Ягідка». Споруда в цегляному стилі з елементами бароко (фронтони мезоніну й декоративні волюти) зведена наприкінці ХІХ сторіччя.

У 1808 році почалося заселення в Полтаві німецьких майстрів-ремісників, які виготовляли сукно для військових, цеглу. Оскільки німці були лютеранами, то в місті побудували молитовні споруди – кірхи. Одну з них звели на честь апостолів Петра і Павла навпроти сучасної галереї мистецтв, а неподалік для свого пастора збудували будиночок із балконом. За спогадами старожилів, під будинком до кірхи був прокладений підземний хід, а після закриття церкви в 1930-х роках на Фрунзе, 3, діяла поліклініка. Цю загальновідому інформацію найчастіше надсилали нам читачі, а от про подальшу долю будинку було багато цікавих та спірних версій.

Після 1937 року, коли створили обласну партійну організацію КПУ, будинок став службовим житлом для перших секретарів. Найчастіше його називають будинком Мужицького, який мешкав зі своєю сім’єю тут останнім, але полтавці більш старшого віку кажуть, що це будинок Маркова. Це справді так, адже ці очільники області найдовше тут мешкали: Василь Марков (1939–1941, а потім 1943–1950), Олександр Мужицький (08.01.1963–26.01.1973). Інші керівники області довго не затримувалися: Марк Співак (1950–1952), Михайло Стахурський (1952–1955), Микола Рожанчук (1955 – 1961), Василь Комяхов (1961–1962 роки), Яків Погребняк (1963–1964 роки). Федір Моргун, якого призначили 26 січня 1973 року, жити в цьому будинку відмовився.

– Часто, прогулюючись повз цей будинок, згадую, як у 1950-х у ньому неодноразово бував, – розповів колишній випускник Полтавської школи №4 Сергій Гольдштейн. – У нас у класі навчався син першого секретаря Славко Рожанчук і не раз своїх друзів запрошував у гості. Його мама була дуже гостинна, завжди частувала нас чаєм із печивом. На вході у коридорі цілодобово чергував охоронець. Обстановка в будинку чимось особливим не запам’яталася, адже була дуже скромна. Одного разу, коли ми були в гостях, несподівано рано повернувся господар і по його виразу обличчя ми зрозуміли: щось сталося. Казали, що Рожанчука зняли з посади за відмову робити приписи.

Полтавець Василь Великий розповів, що в 1960 році розпочалося народне будівництво спортивної школи (нині СДЮСШОР №2), і коли звели фундамент, то його, тоді тренера-інструктора, делегували «вибивати» кошти в першого секретаря обкому.

– Із моїм колегою Михайлом Бричковим ми приходили до будинку на Фрунзе, 3, у якому тоді жив Микола Рожанчук, десь близько сьомої ранку, але ніяк не могли зустрітися з першим секретарем, – пригадує Василь Ісакович. – Вирішили прийти ні світ ні зоря і таки застали. Виявилося, керівник області виходив на роботу о пів на шосту ранку! Призначив нам зустріч на 8.45, мовляв, треба з’ясувати ситуацію. Коли ми прийшли в кабінет, нас добре вичитали. Виявляється, згідно з генпланом, на цьому місці мала бути бібліотека імені Леніна. Подумав Рожанчук кілька секунд і каже: «Грець із вами, будуйте спортшколу, гроші виділимо».

На фото 1989 року: коли полтавець дізнався, що цей будинок з еркерами збираються зносити, вирішив його сфотографувати, щоб потім намалювати картину. Що це за будинок, де був, яка його історія?
У 1970-х роках колишній пасторський будинок віддали під дитсадок. Більшість читачів написало, що нині тут виховують малюків навчально-виховного об'єднання №14, але ця інформація застаріла. Далі процитуємо листа переможниці вікторини Маргарити Пічугової: «Федір Моргун відмовився жити в особняку під постійним наглядом охоронців. Саме тоді ділянку землі прирізали до ділянки дитячого садка №22 (вул. Паризької комуни, 29-А) і передали приміщення під дитсадок. У ньому відкрили дві групи для дітей ясельного віку, й установа отримала статус ясла-садок №22 «Малятко». Після об’єднання з СШ №14 у 2004 році заклад став частиною навчально-виховного об’єднання №14. Чергова реорганізація відбулася в 2013 році, дошкільний заклад відокремили від школи і дали нове ім’я та новий номер. У закладі виховують понад 40 малят. У цьому затишному будинку виховували й мене, коли була маленька. Тут працювала моя бабуся, яка багато розповідала про цей будинок, про Полтаву. Він цікавий не тільки своєю архітектурою, а й історією. І ця історія буде неповною, якщо не згадати роки війни. Наше місто відвідував Адольф Гітлер. Один старенький дідусь говорив мені, школярці, що бачив виступ фюрера саме тут. На жаль, тоді я була ще малою і не розпитала його докладніше. Тому вважаю, що в добротному будинку німецького пастиря Гітлер міг перебувати, та чи виступав з балкона, невідомо. Єдиного погляду на ці події нема. У пресі в різні роки було багато публікацій про перебування Гітлера в Полтаві. Я по можливості збирала всі розповіді та спогади старожилів. Документально підтверджено перебування Гітлера 1 червня 1942 року. Про це дуже докладно писав його секретар».

Дослідження історії будинку на Фрунзе, 3, студентки Національного університету «Одеська юридична академія» Маргарити Пічугової займає сім друкованих аркушів. Нам неймовірно цінні спогади старожилів, але вдруге за час проведення вікторини в ній перемагає студентка.

Також нас цікавила думка читачів, яке завдання з усіх етапів вікторини було найкращим. І тут одностайного рішення не отримали, адже за кожен знімок хтось та й віддавав свій голос. Проте з невеликим відривом перемогла… картина, автор якої Валерій Мозок. Це було завдання 21 етапу вікторини, а на часі 33-й. Запитання від читача Олександра Євтушенка. Коли полтавець у 1989 році дізнався, що цей будинок з еркерами збираються зносити, вирішив його сфотографувати, щоб потім намалювати картину. Що це за будинок, де був, яка його історія?

Наші реквізити: 36000, м. Полтава, а/с 50, телефони: 7-92-11 або 2-57-76, електронна пошта info_visnik@ukrpost.ua, сайт www.visnyk.poltava.ua.
Володимир Сулименко, 17.02.2016, 13:533225
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень