26 серпня 2019 • № 34 (1570)
Rss  

«Територія ідентичності»: нагадує, хто ми є

Крок у часі робили відвідувачі виставки ретро-фотографії «Територія ідентичності», презентованої організаторами галереї актуального мистецтва «Арт-місія» Євгеном Аничиним, Іваном Момотом і Олексієм Петренком.

Що може бути актуальнішим за фото?! Цей жанр мистецтва увірвався в нашу дійсність 200 років тому й відтоді творить справжній літопис цивілізаційного поступу. Емоційна потужність пропонованих знімків зачаровувала й не давала відвести погляд! І ще вражає те відчуття гідності й осмисленості, з яким наші предки позували на світлинах – їхній статус, коло приналежності й гордість своїм родом читається дуже чітко в кожному обличчі й позі, неважливо, чи це сивочолий старець, жінка, чи мале хлоп’я.

В експозиції представлені роботи фотографів Полтавщини кінця ХІХ – початку ХХ століття. Більшість із них раніше не були ніде опубліковані чи виставлені. Завдяки цим знімкам глядачі мають змогу зануритися в життя Полтавської губернії в усьому його різноманітті. У роботах таких відомих майстрів, як Й.Хмелевський, М.Фриденталь, Л.Смелянський, Р.Салі-тан, Б.Варшавський (Полтава), Гамаль (Кременчук), А.Завадський (Лубни), Р.Лейзерзон (Нові Санжари), Цейтлин (Константиноград), Е.Фрог (Миргород), Ф.Радченко (Лохвиця), С.Мацько (Білоцерківка), Н.Динабурга (Гадяч) та інших, можна побачити людей з різних прошарків тодішнього суспільства, елементи їхнього побуту та технології виконання різних робіт, зразки народного одягу й прикрас, об’єкти архітектури, українські краєвиди тощо. Особливу цінність цим фото надає те, що багато з них стали зразками фотодокументалістики, де життя показане таким, яким воно було насправді, без прикрас. Однак цікаві й студійні фото, на яких ми можемо побачити прекрасні обличчя наших предків. Кожен випадок фотографування для людей того часу був подією. Тому їхнє святкове вбрання, студійні декорації допомагають нам скласти уявлення про те, яким у ті часи було розуміння краси, що хотіли герої знімків залишити у пам’яті – своїй та нащадків.

Усі гості цього разу прямували на презентацію з подарунками. Так, голова правління обласної організації Фонду культури України Олександра Сидоренко подарувала галерейникам унікальну, бо повністю ідентифіковану, добірку старовинних світлин своєї бабусі. Історичний подарунок зробила Євгену Аничину, Івану Момоту й Олексію Петренку заслужений працівник культури України Лариса Семеняга: вона вдягла легенів-меценатів у традиційні українські строї. Це не старовинні свитки, але пошиті за автентичними зразками. Ідея подарунка полягала в тому, аби поєднати покоління й зробити перше фото виставки, яка може відбутися за 100 років.

До організації імпрези долучилися історичними експонатами Полтавський краєзнавчий музей ім.В.Г.Кричевського, літературно-меморіальний музей Володимира Короленка, Полтавський художній музей ім.Миколи Ярошенка, факультет технології і дизайну Полтавського національного педагогічного університету ім.В.Г.Короленка.

Тож фото виступають своєрідним містком між минувшиною й сьогоденням українського народу, спонукають до роздумів про зв’язок поколінь, наше місце в безперервному плині життя, нашу роль у підтриманні ідентичності й самоідентичності української нації.

Завершилася презентація надзвичайно високою нотою – виступом тріо бандуристок «Вишиванка» Полтавської обласної філармонії. Адже саме за нашими піснями й візерунками нас ідентифікують у світі. Так було, є – і мусимо дбати, аби тривало у віках.
Марія Бойко, 18.02.2016, 13:32866
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень