26 серпня 2019 • № 34 (1570)
Rss  

Міська рада розглянула роботу системи «ProZorro»


Нова система електронних державних закупівель набирає популярності в Україні, а найближчим часом має запрацювати і в Полтаві.

Тендерні махінації – проблема давня і надзвичайно болюча для економіки. Держава не отримує необхідних товарів і послуг (або ж отримує тільки «для галочки»), а кошти з бюджету йдуть до кишень махінаторів. Розв’язати цю проблему має закон «Про публічні закупівлі», прийнятий 25 грудня 2015 року. У ньому прописана головна зміна – запровадження електронної системи закупівель. Вона має забезпечувати проведення процедур закупівель, оприлюднення та обмін інформацією й документами в електронному вигляді між органами, які розміщують замовлення, та постачальниками. А головне – суттєво спростити участь у тендерних торгах і зробити їх прозорішими.

Досягти цього має система «ProZorro» – проект електронної системи публічних закупівель, що дає змогу он-лайн продавати державі. Про те, як реалізувати її роботу в галузі охорони здоров'я, освіти та культури міста, говорили під час наради, яку провела заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів Світлана Тарашевська спільно з депутатом Полтавської міської ради, координатором зустрічі Вадимом Ямщиковим, експертами «Інституту аналітики та адвокації», представниками тендерних комітетів.

Відповідно до системи «ProZorro» стандартна процедура державних закупівель відбувається у п'ять етапів, про що розповіла присутнім представникам вищезазначених галузей експерт Інституту аналітики та адвокації Поліна Завадська:
– Перший етап – державний орган, орган місцевого самоврядування або орган соціального страхування оголошує про початок закупівель. У «ProZorro» оголошення публікується на всіх авторизованих майданчиках (на зразок OLX, але для компаній), які входять до цієї системи. В оголошенні зазначаються вимоги до товару чи послуги та інша необхідна інформація. Другий етап – початок прийому пропозицій. По закінченні періоду уточнень потенційні постачальники вносять до системи свої цінові пропозиції (вони закриті). На цьому етапі вносити правки в оголошення вже не можна. Третій етап – аукціон на зниження ціни. Тоді ж відбувається розкриття цінових пропозицій. Назви потенційних постачальників зашифровані під назвами «Учасник 1», «Учасник 2», «Учасник 3» і т. д. За підсумками аукціону пропозиції систематизуються в порядку зростання ціни. Четвертий етап – кваліфікація. Замовник закупівлі може попросити в переможця аукціону мінімальний необхідний пакет документів, перелік яких було визначено на першому етапі. За відсутності таких документів розглядається наступний учасник. П’ятий етап – оприлюднення результатів закупівлі, завантаження сканованої копії договору на сторінку закупівлі.

Крім того, публічні закупівлі забезпечують громадський контроль через вільний доступ до аналізу та моніторингу всієї інформації, розміщеної в електронній системі закупівель. Також система попереджатиме уповноважені контролюючі органи про порушення законодавства у сфері публічних закупівель і недоліків роботи самої електронної системи. Водночас громадяни і громадські організації та їхні спілки не мають права втручатися у процедуру закупівлі.

Закон про публічні закупівлі набирає чинності з 1 квітня 2016 року для центральних органів виконавчої влади та замовників, які здійснюють діяльність в окремих сферах господарювання, а з 1 серпня 2016 року – для всіх замовників. Деякі структурні підрозділи виконавчого комітету Полтавської міської ради планують перейти на закупівлі через електронну систему «ProZorro» раніше.
Сергій Лещенко, 22.02.2016, 15:29746
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень