19 липня 2019 • № 29 (1565)
Rss  

Вакцинація проти поліомієліту: міфи і реальність

З минулого року в Україні триває активна вакцинація дітей проти поліомієліту. Її розпочали через виявлення двох випадків захворювання на поліомієліт 1 вересня 2015 року в Закарпатській області, що були зафіксовані Міністерством охорони здоров'я України і підтверджені ВООЗ.

Із 19 жовтня по 4 листопада в Україні відбувся перший етап імунізації проти поліомієліту, під час якого було щеплено близько 65% запланованого обсягу дітей. Другий раунд тривав з 30 листопада по 13 грудня. Третя хвиля вакцинації стартувала 18 січня 2016 року.

Навколо ситуації з вакцинацією нині розгорілися неабиякі пристрасті, оскільки багато батьків відмовляється вакцинувати своїх дітей, вважаючи, що щеплення викликає ускладнення, вакцина неякісна і їхні діти слугують «контейнерами» для утилізації простроченого препарату.

Експерти ж зі свого боку заявляють: додаткова імунізація конче необхідна, адже спалах виник через те, що рівень вакцинації дітей в Україні найнижчий у світі (2014 рік – близько 40%, 9 місяців 2015 року – 18%, що нижче, ніж у Нігерії, Пакистані, Афганістані, Сирії) та викликаний мутованим вірусом поліомієліту, який циркулює в Україні понад два роки.

Полтавський Ротарі клуб не міг залишитися осторонь теми, що хвилює багатьох полтавських батьків, та і лікарів, зрештою. Крім того, саме Ротарі Інтернешнл ось уже протягом 30 років спільно з партнерами здійснює глобальний проект по боротьбі з поліомієлітом «ПОЛІО ПЛЮС». Саме тому 18 лютого у конференц-залі обласного Департаменту охорони здоров’я пройшов відкритий круглий стіл на тему «Поліомієліт повернувся в Україну: захист дітей – справа кожного». Серед запрошених гостей на ньому були Федір Лапій, головний імунолог Києва, Світлана Писаренко, головний позаштатний педіатр Департаменту охорони здоров’я Полтавської ОДА та координатор з питань вакцинації, Тетяна Полич, головний позаштатний дитячий імунолог Департаменту охорони здоров’я Полтавської ОДА, Тетяна Крючко, професор, завідувач кафедри педіатрії №2 ВДНЗУ УМСА, Ніна Козяр, в.о. головного лікаря Полтавської обласної дитячої клінічної лікарні, представники Ротарі в Україні Тамара Недобор, Сергій Андріяш та інші.
Були зібрані питання, що найбільше турбують батьків й оформлені у так званий перелік міфів. Саме їх розвінчували присутні на засіданні круглого столу фахівці.

Міф №1: «Вакцина переморожена, розморожена, неякісна та вбиває наших дітей»

Тетяна Полич, головний позаштатний дитячий імунолог Департаменту охорони здоров’я Полтавської ОДА:
– У 2013 році ВООЗ проводила моніторинг по ситуації з поліомієлітом та по питаннях виявлення гострих паралічів. За оцінкою цієї комісії Україну було віднесено до країн, що мають високий ризик виникнення паралітичних форм поліомієліту. І у відповідь на те, що за перше півріччя 2015 року було щеплено всього 14% дітей до року, уряд Канади для проведення вакцинації нашим дітям виділив 3 млн канадських доларів для закупівлі вакцини ОПВ (оральна поліомієлітна вакцина) та ІПВ (інактивована поліомієлітна вакцина), а придбав її Дитячий фонд ООН ЮНІСЕФ. Вакцина була доставлена в Україну у травні 2015 року і певний час перебувала в розмороженому стані. Це викликало резонанс та ажіотаж, зокрема у ЗМІ. Наше МОЗ звернулося до ВООЗ з тим, щоб були надані письмові роз’яснення з приводу цієї ситуації. ВООЗ провела дослідження серед найбільших виробників вакцин ОПВ, зокрема і в компанії «Сенафі пастер». У письмовому роз’ясненні, наданому ВООЗ за результатами дослідження, ішлося про те, що багаторазове заморожування та розморожування вакцини не впливає на її якість та ефективність. Ця інформація є в кожному лікувальному закладі, де є вакцина.

Щоб максимально довести, що дотримуються умови зберігання при використанні та транспортуванні вакцини, на кожному флакончику багатодозної вакцини є індивідуальний термоіндикатор. Він виробляється не на тому ж підприємстві, що виготовляє вакцину, а на окремому заводі. За останні роки ця вакцина була єдиною, що має такий термоіндикатор. Батьки, приводячи свою дитину на щеплення, можуть у кабінеті профілактичних щеплень попросити в медсестри, щоб вона продемонструвала якість цієї вакцини.

Світлана Писаренко, головний позаштатний педіатр Департаменту охорони здоров’я Полтавської ОДА та координатор з питань вакцинації:
– До речі, російська вакцина, яка використовувалася до цього, також проходила процеси заморозки й розморозки до десяти разів. І це нормально, адже не впливає на її якість ніяким чином. Заморожування на національних складах або на обласному рівні подовжує термін використання вакцини. На рівні кабінету щеплень немає такого обладнання, щоб там могли заморожувати вакцину до -20°С. Згідно з інструкцією, вона повинна зберігатися при температурі +2…8°С у побутовому холодильнику. Тобто саме для ОПВ такий процес абсолютно нормальний.

Міф №2: «Тривалентну ОПВ надали безкоштовно ще у вересні, бо вона нікому не потрібна, адже весь світ відмовляється від неї через побічні ефекти»

Федір Лапій, головний імунолог Києва:
– Останні кілька років в Україні спостерігався дефіцит вакцини проти поліомієліту. Щорічна потреба держави у вакцині складає 3,5 мільйонів доз, враховуючи, що кожного року в нас народжується в середньому півмільйона дітей. Хто потребує вакцинації проти поліомієліту ОПВ у рамках календаря щеплень? Це діти в шість місяців, у 18 місяців, у шість років та в 14 років.

У 2014-му на першому році життя була вакцинована тільки половина дітей саме через брак вакцини. А скільки таких дітей було у 2013-му, 2012-му і раніше?

Саме тому уряд Канади завдяки сильній українській діаспорі пішов нам назустріч і надав вакцину для українських дітей, придбавши її за кошти зі свого бюджету.

Ігор Пирогов, головний спеціаліст Департаменту охорони здоров’я Полтавської ОДА:
– У 2013 році на початку осені я тривалий час був в Ізраїлі. Саме тоді там зафіксували випадки виділення з довкілля вірусу поліомієліту, наближеного за своїми властивостями до дикого. Зауважу, що Ізраїль давно відмовився від ОПВ, але після озвученого мною інциденту у країні буквально упродовж кількох днів повернули ОПВ у плановий календар щеплень дітям. Потім були проведені три національних і два субнаціональних тури позапланової імунізації живою ОПВ. У сусідніх Йорданії, Сирії та на кордоні Західного берега ріки Йордан і в Секторі Гази – аналогічна ситуація. В Іраку, у країні, де триває війна і яка за своїми економічними і соціальними параметрами в набагато гіршому становищі, ніж Україна, у Багдаді охоплення дітей вакцинацією проти поліомієліту склало 85%! Тому я вважаю, що цей міф розвінчаний був ще кілька років тому.

Міф №3: «Оскільки вакцину надали безкоштовно, а вона пролежала і не була використана, її знову розморожували/заморожували, то її треба було терміново використати. Саме тому «вони» вигадали спалах поліомієліту, аби відбити гроші й залити українцям прострочену вакцину»

Федор Лапій:
– Навесні 2015 року було дві поставки вакцин: спочатку, 30 квітня, це було 660 тисяч доз, друга поставка відбулася 21 травня і становила 1,5 млн доз ОПВ. Вакцина була упакована при температурі -24…22°С на заводі-виробнику в Ліоні у Франції в термоконтейнери, що витримують температуру до +32°С, при цьому в контейнері зберігається стабільна температура протягом семи днів. В аеропорт «Бориспіль» приїхав автомобіль з національного складу «Укрвакцини», 1,5 млн доз завантажили туди, і пізно ввечері вакцина була на складі, де зберігалася при мінусовій температурі в термоконтейнерах. Це все підтверджено і зафіксовано експертами і відповідними органами. Тому, коли починається спекуляція на тему про те, що вакцина прийшла 30 квітня і потім ще 22 дні чекали розмитнення, а потім поки забрали… Вибачте, але вакцина не могла прибути 30 квітня, якщо ще 19 травня вона була у Франції. Тому навіть фактів якогось розмороження жодним документом зафіксовано не було.
Що стосується спекуляції навколо питання про повторне замороження, то зазначу, що після розмороження вакцина не втрачає ефективності, і це також підтверджено відповідними висновками. Проте галас навколо цієї ситуації призвів до того, що у вересні минулого року було прийняте політичне рішення: вакцину, яка прибула 21 травня 2015 року, відправити на лабораторний контроль відповідно до стандартів, що затверджені виробником, з незалежними аудиторськими спостереженнями. Кілька тижнів тому вакцина тільки вийшла з лабораторного контролю, результат якого став очікувано позитивним. Ніяких порушень при її транспортуванні і зберіганні допущено не було.
Провідні фахівці в галузі охорони здоров'я говорили про поліомієліт в Україні.
Міф №4:«Ніякої епідемії поліомієліту не існує, вона є лише у головах чиновників. Адже захворіли лише дві дитини, та й ті одужали. А в’ялий параліч може бути і з багатьох інших причин»

Наталія Горбенко, викладач кафедри гігієни, екології та охорони праці в галузі ВДНЗУ УМСА:
– Я тривалий час працювала позаштатним епідеміологом при управлінні охорони здоров’я і брала участь в організації та проведенні тих турових імунізацій, що дали змогу отримати сертифікат Україні й нашій області як території, вільній від поліомієліту. Питання епідемії, коли йдеться про хворобу, дуже цікаве. Я вважаю, що говорити про відсутність епідемії в Україні не можна. Хочу звернути увагу на те, що в нас в області і в державі проводиться епіднагляд за поліомієлітною інфекцією. Як уже говорилося, охоплення щепленнями в нас постійно зменшувалося, особливо в останні сім-вісім років. Причому на фоні цього почали реєструватися «гарячі» випадки гострих в’ялих паралічів (ГВП). Що це за випадки? Це коли ГВП виникають у дітей, котрі не мають щеплень проти поліомієліту. І, звичайно, такі випадки стають поштовхом до початку епідемії поліомієліту в державі. І що характерно: якщо у 2014 році їх в Україні було зареєстровано 22, то три з них саме в Закарпатській області. Тобто ми можемо вважати, що то вже тоді був сигнал до погіршення ситуації. Крім того, останні два випадки вказали на те, що в нас уже є циркуляція так званих вакциноасоційованих вірусів поліомієліту. Патогенність вірусу і може призвести до виникнення епідемії. І якщо на Закарпатті ми бачимо два випадки на територіях, розташованих за 45 км одна від одної, то в цьому вже можна вбачати якусь закономірність. Вірус передавався якимось чином, хоча ні діти, ні їхні батьки між собою не контактували. Тобто підґрунтя для погіршення епідеміологічної ситуації в нас є.

Крім того, погляньте на приклад Таджикистану. Занесення дикого вірусу поліомієліту в країну, де охоплення щепленнями було знижене до критично незадовільних показників, призвело до того, що захворіли понад 600 дітей, причому 75% з них залишилися паралізованими, а 29 померли.

Я думаю, що ми маємо право говорити про погіршення ситуації в Україні. Слід ужити всіх заходів, аби провести масову імунізацію дітей і захистити їх від такого страшного захворювання.

Міф №5: «Вакцина викликає важкі побічні ефекти: параліч, ускладнення і призводить до смерті»

Світлана Писаренко:
– Вакцина ОПВ може викликати вакциноасоційований поліомієліт, але це трапляється один раз на 2,5 млн випадків. Але для того, щоб максимально уберегти дітей від нього, було запроваджено вакцинування спочатку ІПВ. За нашим календарем щеплень ми проводили дві ІПВ, а в умовах спалаху необхідне хоча б одне щеплення саме ІПВ. Після щеплення дітей імуноактивованою вакциною значно зменшується ризик виникнення вакциноасоційованого поліомієліту. А якби зразу ми почали вакцинувати дітей ОПВ, то ризик склав би один випадок на 750 тисяч.

Федір Лапій:
– Що стосується смертей. В Україні у віковій групі до чотирьох років помирають щодня 10-12 дітей. Наприклад, від менінгококової інфекції кожні шість-сім днів гине один малюк віком до двох років.

Причини смертей можуть бути різні: у дитини в анамнезі були проблеми внутрішньоутробного розвитку чи якісь захворювання після народження, наприклад. І буває, що дитина помирає якраз у період вакцинації. Але причина цього – зовсім не щеплення. Але ЗМІ підхоплюють саме такий випадок, викликають величезний резонанс, і батьки інших дітей свідомо відмовляються від вакцинації. При цьому потім ті ж ЗМІ мовчать про причини смерті тієї чи тієї дитини, офіційні висновки щодо якої надає СМЕ.
Оксана Ханас, 25.02.2016, 15:142533
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
<червень