24 червня 2019 • № 25 (1561)
Rss  

Частинку Грузії привезли до Полтави

«Золотаве сонечко у похмурих мотивах».
«Здрастуй, Грузіє!» – цими словами після 33 років розлуки привітав край вічної весни фотограф Володимир Оглоблін. Він та його учні вирушили на пошуки натхнення до гамірних міст і тихих сіл, спиняли миттєвості буденного життя на вулицях і ринках, дворах і парках, навіть на гірських вершинах.

Побачити Грузію їхніми очима тепер можуть і полтавці – виставка під назвою «Здрастуй, Грузіє!» відкрилась у Полтавському художньому музеї (галереї мистецтв) ім.Миколи Ярошенка. На глядачів чекають 94 фотографії, зроблені харківськими фотографами у 2014 і 2015 роках.
– Ми вирішили: нумо «перевіримо» Грузію, чудова країна, була та й лишилася, – говорить Володимир Оглоблін. – Нас було 12 чоловік, які вирішили ризикнути, і ви знаєте – усе виправдалось, усе так і «лягло в масть». Просто чудово, це люди, це гостинність.

Вибір країни організатор пояснює просто – у Грузію закоханий уже давно. Уперше вирушив туди ще студентом, саме 34 роки тому.
– Тоді, – пригадує фотограф, – мені було все одно, де подорожувати, аби було відкрито. Це як у Бредбері: «Намагайтеся побачити світ, він прекрасніший за будь-яку мрію». От я собі намріяв Грузію. Тоді зробив і одне пам'ятне фото, це був 1979 чи 81-й рік. І ось уявіть собі, я у Сванетії, іду рано-вранці гірською дорогою і не можу зрозуміти, де саме я тут був 33 роки тому. І тут назустріч якийсь чоловік. Я підходжу до нього з цією фотографією. «Ви можете мені підказати?» – запитую. А він дивиться – «Так це я!». «Як, – кажу, – а скільки вам років?». «Сорок!». А на фотографії семирічний хлопчина у натовпі. Те фото тоді подарував йому.


Займався Володимир не тільки організацією виставки (втілити таку ідею йому допомогли знайомі), а й мав вирішальний голос при відборі кадрів. Фотографії, зазначає він, підбирали так, щоб передати життя міст саме через людей, їхнє буденне життя, емоції, характери. Саме через це пейзажів тут небагато, більшість фото тяжіють швидше до репортажного жанру. А робота з ним потребує не лише вміння розповідати історії через кадр, а часто ще й просто усмішки фортуни. Так свій улюблений кадр зробила Світлана Копа, одна з авторів виставки.
– Фотографія називається «Наодинці з горами», – розповідає вона. – Коли ми піднімалися в гори, наші відстали. Я ж піднялася вище і побачила там ченця, який сидів на камені й дивився на гори. І я сфотографувала – підняла камеру, навіть не міняючи жодних налаштувань. Це був той випадок, коли опиняєшся у потрібному місці в потрібний час – через секунду він підвівся і пішов.

Наодинці з горами.
А от Ольга Ковальова, її колега, навпаки, знайшла своє натхнення в найвелелюднішому місці – на ринку.
– Мені згадується саме цей кадр, із дівчинкою, – говорить вона. – Рано-вранці в Кутаїсі ми пішли знімати на ринок, де продавали зелень, овочі. Але довго працювати там ми не змогли – нас навантажили харчами, величезними букетами зелені – усе просто так, настільки щедрі та відкриті там люди. Там же побачила дівчинку, і мені пощастило передати її емоції на фото. А вони, мабуть, і запам'ятовуються найбільше.

Серед трьох авторів, які відвідали відкриття виставки в Полтаві, і Сергій Любецький. Він вирішив зазирнути в будні грузинських міст через їхні двори.
– Серед власних кадрів подобається фото з дітьми на балконі. Балкони у Грузії взагалі варті окремої розмови – вони надзвичайно колоритні, на них можна побачити найцікавіші життєві сцени, – розказує він. – Це фото я довго «ловив» і довго відбирав серед інших дублів. Можливо, він і не найулюбленіший, проте саме він згадується першим, коли говориш про цю поїздку.

Увагою віддячила майстрам фотокамери і Грузія – на виставку завітали не тільки представники грузинської громади міста, а й Міхеїл Уклеба, Надзвичайний і Повноважний посол Грузії в Україні. Він зазначив, що з кожним роком Грузію відкриває для себе дедалі більше українців: із 2013-го туристів із нашої країни побільшало з 76 до 142 тисяч на рік. Були на відкритті й представники міської влади, за сприяння якої відкрилась експозиція, зокрема заступник міського голови Світлана Тарашевська.

Уже у травні фотографи планують вирушити за новими враженнями, але творчими планами не діляться, кажуть, це поки що секрет. А побачити нинішню добірку всі бажаючі зможуть ще кілька тижнів.
Сергій Лещенко, 29.02.2016, 14:08830
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
<травень