26 червня 2019 • № 25 (1561)
Rss  

У будинку з еркерами мешкав відомий лікар Жора Сало

Особливість будинку, зображеного на фото читача Олександра Євтушенка, – два прямокутні еркери на другому поверсі. Еркер (нім. Erker) – частина приміщення, що виступає з площини фасаду будівлі. Дозволяє збільшити внутрішній простір житла, а також поліпшити його освітленість й інсоляцію, у зв'язку з чим еркер зазвичай засклений, часто по всьому периметру.

Такий унікальний будинок був у Полтаві лише один, і хоча він і проіснував до 1989 року, фото його важко знайти. Переважно зберігся у людській пам'яті. У книзі «Соціалістична Полтавщина» 1961 року на знімку Виставкової площі з висоти пташиного польоту видно дах цього будинку у правому нижньому кутку. Нині на цьому місці споруда на Жовтневій, 43, а точніше там, де супермаркет «Брусничка».
– У цьому будинку я жив перші три місяці після свого народження в 1931 році. У нас дім не опалювався, а тут мешкав мій дядько й хрещений Василь Дорошенко. У будинку були голландські двоповерхові печі, – розповів Микола Дорошенко, ветеран війни і праці. – Цей будинок прикрашав вулицю Жовтневу незвичною архітектурою кінця ХІХ століття. Архітектура кам'яна середньої складності, перший поверх фасаду рустований, вікна прямокутні з клиноподібними перемичками. Стелі квартир високі, до трьох метрів. Еркери прямокутні з гарним архітектурним оздобленням на потужних кронштейнах. З двору були східці на терасу – така міжповерхова ділянка. Вона була крита, там сушили білизну. У дворі – колонка. Під еркерами видно двері. У 1950-х роках тут була швейна майстерня. Люди в основному замовляли весільну атрибутику: фату, віночки тощо. У той час був дефіцит на картузи, тож пошив собі берет, він досі зберігся. Я бачив, як зносили будинок. Розбирали його кранами, бульдозерами. Конструкції були ветхі, будівля своє відслужила. В одному з простінків знайшли миколаївські гроші, на тонкому шовку в торбинці зберігалася чимала сума. Казали, здали в Краєзнавчий музей.

Інформацію про знахідку підтвердив також Олександр Євтушенко. Він розповів, що люди знаходили ще під мостинами царські монети й монети нацистської Німеччини. А найбільше полтавцю запам'яталася історія зі старовинною чавунною ванною, яку кремезні чоловіки тягли вшістьох. На ванні був викарбуваний двоголовий орел і підпис «Мальцев».

На фото 1956 року: на якій вулиці відбуваються роботи з прокладання газових труб і звідки зроблене фото?
Нагадаємо: коли Олександр Євтушенко у 1989 році дізнався, що цей будинок з еркерами збираються зносити, вирішив його сфотографувати, щоб потім намалювати картину. Пригадує, що за два роки до зносу будинок пофарбували: балкони (еркери) – у рожевий, а стіни – у бежевий кольори. Що він згодом і зобразив на своїй картині, яку приносив у редакцію «Полтавського вісника».

Полтавці Юрій Варчук, Григорій Чернявський, Володимир Одуд та Сергій Криворотько розповіли, що знали одного відомого свого часу мешканця цього будинку лікаря Георгія Сала. На веранді в нього збиралися друзі на посиденьки.
– Жора Сало народився 9 серпня 1952 року, пішов у вічність 27 листопада 1992 року. Закінчив середню школу №6. У 1969 році вступив у Полтавський інженерно-будівельний інститут, пішов в «академку», – згадує Сергій Криворотько. – У 1970 році я з ним учився один курс в одній групі. Потім він пішов з будівельного, а пізніше вступив до медінституту. Відвідував відомий у Полтаві ТЮТ (театр юнацької творчості) при Палаці піонерів, грав у КВН за наш інститут року до 1974-го.

Переможцем цього етапу вікторини став Микола Дорошенко.

Запитання до 34 етапу вікторини «Знаю Полтаву»: фото 1956 року з архіву Полтавського краєзнавчого музею підписане як «Прокладання газових труб». На якій вулиці відбуваються роботи і звідки зроблене фото?

Наші реквізити: 36000, м. Полтава, а/с 50, телефони: 7-92-11 або 2-57-76, електронна пошта info_visnik@ukrpost.ua, сайт www.visnyk.poltava.ua.
Володимир Сулименко, 29.02.2016, 14:592912
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
<травень