21 серпня 2019 • № 33 (1569)
Rss  

Депутати міськради виділили кошти для безпритульних тварин

Одним із головних маркерів емоційно та морально зрілого і здорового суспільства вважається ставлення до тварин, зокрема й безпритульних.

Як правило, у країнах з високим рівнем громадянської свідомості й відповідальності кількість чотирилапих «безхатьків» зведена до мінімуму, а за жорстоке поводження з тваринами законом передбачене суворе покарання.

В Україні Закон №3447 «Про захист тварин від жорстокого поводження» був прийнятий Верховною Радою України 22 лютого 2006 року. У 2014 році держава підписала Європейську конвенцію «Про ставлення до безпритульних тварин», що мала на меті скорочення кількості бродячих собак та котів гуманним шляхом, тобто через стерилізацію. Інший аспект конвенції – захист тварин від жорстокості.

Проте на сьогодні проблема захисту безпритульних тварин та їх скорочення шляхом стерилізації залишається актуальною для нашої країни, і Полтава не виняток. Завдяки благодійним та громадським організаціям, а також просто небайдужим людям ця проблема в місті все ж потроху розв'язується.

Нещодавно в місцевих зоозахисників з'явився нарешті серйозний привід для радості: на п'ятому пленарному засіданні другої позачергової сесії міськвиконкому сьомого скликання депутати одноголосно підтримали внесення змін до «Програми регулювання чисельності безпритульних домашніх тварин у м. Полтава на 2012–2016 рр.». У порядку денному сесії це питання було 52-м.

Що ж хорошого слід очікувати від цього рішення, нам розповіла ініціатор згаданої Програми, голова наглядової ради центру захисту живої природи «Юний європеєць» Майя МАТВЕЄВА, депутат міської ради.

– Майє Кадирівно, наскільки нам відомо, ви одна з тих, хто постійно на всіх рівнях намагається донести до влади проблему безпритульних тварин, і саме ви свого часу виступали за прийняття загальноміської програми щодо скорочення кількості бездоглядних чотирилапих на вулицях Полтави. Те, що депутати одноголосно підтримали внесення змін до програми, – привід вас привітати, так?
– Безперечно, адже ми дуже довго йшли до цього! У 2016 році нашій організації «Юний європеєць» виповнюється шість років, і за цей час волонтери центру прилаштували в хороші руки не одну сотню тварин. Лише протягом минулого року таких щасливчиків нарахували 446. Ми постійно порушуємо питання регулювання кількості безпритульних тварин. Це викинуті людьми собаки й коти, які колись жили в теплі й затишку, а нині опинилися на вулиці, зраджені й залишені. Вони худі, голодні, із зацькованим поглядом. І як полтавці на них реагують? Одні проходять повз, просто опустивши очі, інші намагаються погодувати і погладити, ще хтось просто норовить штовхнути нещасне створіння ногою. Але ставлення до тварин – це обличчя нашого суспільства. І ми маємо робити все можливе, аби тварини мали дім і господарів, які б їх любили і відповідали за них, а не помирали від голоду і хвороб десь під кущем. Саме тому ми, ті, хто любить тварин, прагнемо полегшити їх існування. Волонтери постійно збирають кошти і проводять стерилізацію собак і котів.

А ще ми спільно з управліннями освіти та культури влаштовуємо благодійні концерти. Кращі дитячі колективи міста виступають на сцені з великою радістю й натхненням. Без перебільшення можна говорити, що такі заходи мають величезний виховний посил, адже й учасники, і присутні відчувають, що частинку свого серця віддають бездомним тваринам. 57 190 гривень, що були виручені з концертів, пішли на лікування, порятунок і стерилізацію бездомних тварин. За шість років ми влаштували вже 11 благодійних концертів, на яких побувало близько семи тисяч людей.

Також спільно з управлінням освіти ми організували й провели зі школами міста десять місячників доброти, зібравши 6 тонн 820 кг крупи. А на виховних годинах розповідаємо юним полтавцям про те, як важливо турбуватися про тварин, наскільки це неприпустимо – викидати їх на вулицю чи, що ще гірше, калічити та знищувати.
Я впевнена, що нинішнє юне покоління ставитиметься до собак і котів набагато краще.

Наголошу, що розв'язання проблем безпритульних тварин – це насамперед захист і людей: від жорстокості, черствості, цинізму.

– І саме тому ви ініціювали програму скорочення популяції безпритульних тварин гуманним шляхом?
– Так! Вона була розроблена екологічною комісією міськвиконкому спільно з нашим центром відразу після підписання Європейської конвенції «Про ставлення до безпритульних тварин». Прийняли програму у 2012 році. Не всі пункти були виконані, хоча багато чого було й зроблено. Але тепер термін дії програми не тільки продовжений, а й нарешті міська влада пішла на те, аби виділити з бюджету кошти на реалізацію деяких пунктів цієї програми.

– Зокрема?
– Коли я стала депутатом міської ради, на всіх комісіях намагалася донести до присутніх проблему безпритульних тварин. І величезне спасибі їм за те, що вони не відверталися від цього питання. Вивчали його дуже детально, і всі дійшли висновку, що цю проблему необхідно розв'язувати і щось думати з фінансуванням, оскільки волонтери не можуть утримувати власними силами таку кількість тварин, яка нині є на тому ж пункті перетримки та й по місту взагалі. Тому важко передати мою радість від того, що 52-м питанням на п'ятому пленарному засіданні другої позачергової сесії сьомого скликання депутати практично одноголосно проголосували за фінансування програми «Зменшення популяції безпритульних тварин гуманним шляхом». Згідно з прийнятою програмою, тепер щомісяця виділятиметься 10 тис. грн на стерилізацію тварин (а це 30 або й більше тварин), 10 тис. грн – на харчування тварин у пункті перетримки, 5 тис. грн щомісяця – на вакцинацію і 40 тис. грн на рік – на засоби відлову безпритульних тварин. Також на порядку денному розв'язання питання з будівництвом стерилізаційного центру для безпритульних собак. Землю нам уже виділили, нині тривають роботи по офіційному оформленню цієї ділянки. Наступним етапом має стати розробка проектної документації для будівництва центру на 250 тварин. Тому я ще раз висловлюю свою щиру вдячність усім депутатам, а особливо Андрію Матковському, за підтримку та розуміння важливості цієї програми для нашого міста.

– Майє Кадирівно, тепер, на щастя, фінансування буде. Але якщо говорити в цілому, то, крім виділення коштів на стерилізацію, які є ще шляхи подолання проблеми безпритульних тварин?
– Для цього достатньо дотримуватися трьох правил. По-перше, слід прийняти правила утримання домашніх тварин, щоб обмежити їх відтворення. Наприклад, господарі мають чітко слідкувати за своїм улюбленцем і берегти його від самовільного вигулу. У протилежному випадку собака погуляє і принесе потомство, яке або поповнить лави безпритульних тварин, або власники собаки просто ліквідують цуценят.

По-друге, необхідна постійна систематична стерилізація тварин. Поки що цим активно займаються волонтери, частково допомагає місто та закордонні організації (наприклад, австрійська організація «Чотири лапи», представники якої приїздили і стерилізували тварин у Полтаві).

І, по-третє, необхідно інформувати та виховувати населення, показувати соціальні ролики про відповідальність за утримання тварин, хороше ставлення до них, пропагувати неможливість їх викидання чи вбивства, запровадити сувору відповідальність за порушення цих норм. Наприклад, в Італії, якщо господарі викидають на вулицю домашніх собаку чи кота, вони потім мають сплачувати величезний штраф, що може доходити до 15 тисяч євро!

Упевнена, що коли ми дотримуватимемося цих правил, усе в нас вийде. Великий шлях починається з маленьких кроків. Головне – не звертати з цієї дороги!
Оксана Ханас, 03.03.2016, 14:111027
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень