21 серпня 2019 • № 33 (1569)
Rss  

«Заводи — це ті ж середньовічні замки»

На своїй дебютній виставці молодий полтавський художник показав полтавцям приховану романтику промзон.


Пригадайте, де ви востаннє бачили художників за роботою? Більшість із нас згадають про літні пленери юних митців у Корпусному та Сонячному парках, обабіч Краєзнавчого музею, міської ради, Кадетського корпусу та інших архітектурних перлин Полтави. А от чи доводилося вам бачити живописця серед похмурих територій заводів, залізничних колій і ліній електропередач? Погодьтеся, тамтешні пейзажі думок про живопис не навіюють (принаймні у більшості людей).

Проте художник не був би художником, якби не вмів знаходити красу там, де її не звикли шукати. Серед таких – молодий полтавський митець Вартан Маркар'ян. На своїй першій персональній виставці під назвою «Urban» (з англійської – міський, урбаністичний), що відкрилася 25 березня в Художньому салоні, він зібрав пейзажі, у яких відобразив живописний бік суворих бетонно-сталевих колосів, котрі в Полтаві сусідять із невисокими затишними будинками та садками. У такому поєднанні, каже Вартан, знайшлося саме те, що давно хотів відобразити:

– Ця серія почалася відтоді, як я намалював зведення висотного будинку біля старої хатинки. Ця робота пробула в мене досить довго, і я не міг зрозуміти, що саме мені в ній подобається, поки не збагнув: це конфлікт часу. Вирішив розвинути цю серію, щоб показати – навіть у буденного є свій романтичний бік. Сучасна молодь сприймає великі похмурі заводи як середньовічні замки, вони величні, в них відчувається сила. Або електричні вежі, особливо коли вони межують зі старими, похиленими телеграфними стовпами, одразу ж викликають запитання: що тут було раніше, для кого вони несли електрику? І якщо вчора тут було село, сьогодні місто, то завтра на цьому місці може постати мегаполіс, а ці опори – перший передвісник таких перетворень.

У нинішній експозиції більшість робіт створені за останній рік, як каже сам художник, тільки 20% давніші. Такий відбір пояснює просто: техніка з часом шліфується, тому нові картини подобаються більше за давніші. Незмінним, за словами автора, лишається підхід до створення полотен, а саме змішування натури та образів із власної уяви.

– Думаю, що звичайна натура – це сьогодні вже дещо нудно, – каже він. – Адже за допомогою фотоапарата можна зробити не гірше фото, а якщо фото буде художнім, воно стане у 20 разів кращим, ніж просто живопис. Тому все пропускаю крізь душу, адже що за мистецтво без цього?

Оцінювали таке поєднання і гості виставки. Була серед них і Ольга Курчакова, директор Полтавського художнього музею (галереї мистецтв) ім.Миколи Ярошенка. На картинах Вартана вона побачила чоловічу романтику і дух протесту.

– На виставці у Вартана я не вперше. Першою була виставка у галереї дитячої творчості ім.Саші Путрі, Вартану тоді було три роки. Тоді його роботи були представлені поряд із роботами батьків, це були кераміка та склотермопластика. Відтоді минуло більш ніж 20 років, і сьогодні вже можу говорити про його становлення як художника, – зазначила Ольга Миколаївна. – Така тема не випадкова для молодого автора. Наша Полтава комфортна для проживання, у нас немає великих заводів, але взагалі місто, з моєї точки зору, дуже агресивне по відношенню до молоді. І їй надзвичайно складно знайти себе в цьому агресивному середовищі. Ця агресивність проявляється на картинах у кольорах – дуже насичених, тривожних, місцями навіть брутальних. Мене полонило те, що в цих роботах присутній не тільки внутрішній протест, а й справжня чоловіча романтика – вона у хмарах, у полотні колій, вона ніби підбурює щось змінювати в житті.

Не бракує енергії для нового й у Вартана. За його словами, у цій серії картин він не ставить крапки, адже в майстерні чекають кілька недописаних полотен, та й задумів ще багато. Проте нині вже відомо, що наступна, більша виставка, має відбутися найближчим часом у галереї мистецтв. А поглянути на нинішню можуть усі бажаючі – експозиція у Художньому салоні лишатиметься до 17 квітня.

Сергій Лещенко, 06.04.2016, 12:401121
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень