20 травня 2019 • № 20 (1556)
Rss  

День відкритих дверей на «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО»

День відкритих дверей провели наприкінці минулого тижня на ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго». Щороку його організовують з метою подальшого підвищення рівня інформованості споживачів послуг централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води щодо діяльності обласного комунального підприємства та для ознайомлення з його виробничими об'єктами. Подивитися, як нині складаються справи на «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО», та отримати вичерпні відповіді на актуальні питання, а також відвідати низку котелень підприємства запросили зацікавлених представників громадських організацій, громадських рад, керівників ОСББ і ЖБК міста та журналістів.

Володимир Пасічко, головний інженер ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго»
Розпочався захід з відвідин виробничих об'єктів «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО», зокрема найбільшої серед комунальних підприємств України котельні, що на вулиці Ціолковського, 36. Споживаючи майже третину від загальних обсягів енергоносіїв по підприємству, вона забезпечує послугами з централізованого теплопостачання майже 60 тисяч жителів обласного центру, обслуговуючи при цьому 267 житлових будинків та 228 об'єктів соціальної сфери міста. Проте котельня побудована в 1969 році, а звідси й необхідність підвищеної уваги до неї. Оскільки технологічне обладнання та теплові мережі й магістралі вже відпрацювали подвійний термін експлуатації й морально та фізично застаріли, останні кілька років лишається нагальною проблема її повної комплексної реконструкції.

– На наше переконання, до проведення реконструкції цієї котельні необхідно підходити комплексно: потрібно провести реконструкцію всієї системи теплопостачання котельні із заміною котельного, насосного обладнання та теплових мереж, – розповів представникам громадськості Володимир Пасічко, головний інженер ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО». – Окремо слід приділити увагу будинковим системам теплопостачання: забезпечити встановлення будинкових теплових лічильників та засобів автоматизованого регулювання рівня споживання теплової енергії залежно від температури зовнішнього повітря.

Полтавські тепловики відзначають, що потрібно знайти можливість провести утеплення самих будинків та місць загального користування в них. За попередніми оцінками, загальний обсяг необхідних для зазначеної реконструкції коштів коливається в межах 13–15 млн євро. Оскільки за рахунок власних коштів зазначена реконструкція розтяглася б на десятки років, та й узагалі невідомо, чи була б завершена, підприємство намагається залучати зовнішні фінансові ресурси. Нині на стадії розв'язання питання про надання кредиту Європейського банку реконструкції та розвитку та Європейського інвестиційного банку.

Далі по маршруту була котельня, що на вулиці Фрунзе, 48. Торік, завдяки співпраці з міжнародною фінансовою організацією НЕФКО в рамках проекту «Демо-Україна», котельня зазнала повної комплексної реконструкції.

– Відпрацювавши цьогорічний опалювальний період у повністю автоматизованому режимі, можна з упевненістю констатувати: будь-яких нештатних ситуацій не виникало, а очікувані обсяги економії паливно-енергетичних ресурсів були досягнуті, – говорять на підприємстві. – Так, тільки за рахунок заміни застарілих котлів на сучасні з більш високим ККД споживання природного газу зменшено на 15%. Окрім цього, у рамках зазначеного проекту були замінені теплові мережі та встановлені на всіх об'єктах споживачів індивідуальні теплові пункти, що підтримували температуру теплоносія в будинковій системі залежно від температури зовнішнього повітря. Відповідно споживачі мають у своїх платіжках менші нарахування за послугу з опалення, без будь-яких негативних впливів на якість теплопостачання. В окремих будинках, завдяки раціональному споживанню теплової енергії, абоненти мали у платіжках суми до 20% нижчі від планових.

– Я впевнений: цей показник краще за будь-які слова свідчить на користь того, що ми рухаємося у правильному напрямку, – підкреслив Володимир Пасічко.

Громадськість та журналісти оглянули модернізовані котельні.
Наступним виробничим об'єктом, який відвідали представники громадськості, стала котельня на вулиці Головка, 18. Вона цікава тим, що тут торік у рамках виконання інвестиційної програми з метою підвищення коефіцієнта корисної дії далеко не нових котлоагрегатів установлено утилізатор тепла димових газів. Він відбирає частину тепла у продуктів згоряння природного газу, яке за інших обставин було б просто «викинуте» в атмосферне повітря. Ефективність використання утилізатора, котрий був частиною технологічного процесу протягом року (влітку минулого року – при забезпеченні жителів мікрорайону Левада гарячою водою, в опалювальний період – опаленням) підкріплюється фактами: за цей час утилізатор зміг повернути в теплову мережу понад 100 гігакалорій теплової енергії, що еквівалентно економії майже 160 тис. грн на рік. Сьогодні підприємство експлуатує ще 17 котелень із котлами аналогічного типу. У перспективі, за словами Володимира Пасічка, усі вони будуть оснащені подібними утилізаторами.

Уже в актовій залі підприємства голов-ний інженер поінформував присутніх про технологічні особливості виробництва теплової енергії та технічний стан основних засобів. При цьому він звернув особливу увагу на проблемні аспекти, головний з яких – значна зношеність теплогенеруючого (81%), насосного обладнання (61%) та теплових мереж (80%). Істотна відмінність другого показника обумовлена великою увагою, що протягом останніх шести років приділялася на підприємстві заміні старого насосного обладнання. Проте значна зношеність теплових мереж викликає велике занепокоєння, оскільки експлуатація старих мереж неминуче призводить до негативних наслідків.

– Не секрет, що час від часу наші підземні комунікації заливаються водою в результаті прориву інших комунікацій, – пояснив Володимир Пасічко. – Це спричиняє втрату ізоляцією трубопроводів своїх властивостей, і втрати теплової енергії при її транспортуванні збільшуються в кілька разів порівняно з нормативними. Озвучена проблема має просте розв'язання – прокладання попередньо ізольованих трубопроводів, чому ми останнім часом і приділяємо немалу увагу, хоча знову ж таки через брак коштів не в тих обсягах, у яких хотілося б. Якщо ж охарактеризувати внутрішньобудинкові мережі споживачів, то і для них характерний значний термін експлуатації, а ще часто відсутність засобів обліку теплової енергії та можливості регулювання обсягів споживання теплової енергії. У багатоповерхівках, у котрих ми торік установлювали лічильники тепла, нагальною стала проблема облаштування систем регулювання, які б унеможливлювали «перетопи».

Щодо підсумків діяльності підприємства за кілька останніх років, то починаючи з 2010 року «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» вже вдалося виконати повну реконструкцію 14 котелень, технічне переоснащення чотирьох котелень, капітальний ремонт 16 котлів, оновити насос-ний парк (установлено 222 нові насоси). Загалом на всі ці заходи витрачено понад 90 млн грн. Така робота вже дала результати: економія природного газу становить майже 6 млн куб. м, електроенергії – 7,7 млн кіловат-годин. Річне споживання природного газу знизилося зі 139 млн куб. м у 2010 році до 115 млн куб. м у 2015-му. Звичайно, говорячи про скорочення обсягів споживання блакитного палива, слід мати на увазі, що на нього впливають кілька чинників – і переобладнання об'єктів підприємства, і кілька відносно теплих зим за останні роки.

Розроблена і з початку року вже втілюється в життя програма розвитку підприємства на 2016 рік. Вона передбачає першочергові заходи з модернізації та реконструкції як теплових мереж, так і об'єктів споживання тепла. Так, у планах цього року – встановлення у понад 300 житлових багатоповерхівках будинкових засобів обліку теплової енергії. Загалом на кінець поточного року кількість житлових будинків міста, що матимуть змогу розраховуватися винятково за спожиту й обліковану теплову енергію, сягне 518.

На останок візитери мали змогу поспілкуватися з провідними фахівцями обласного комунального підприємства теплового господарства, поставити запитання, що їх турбують, та отримали вичерпні відповіді на них.

– Такі заходи дають відповіді на запитання, які турбують звичайних полтавців, – поділився враженнями Юрій Челембій, учасник заходу із Полтави. – Це дуже важливо, адже підприємство забезпечує опаленням та гарячою водою жителів великого міста. Я особисто побачив прагнення керівництва підприємства використовувати найновіше технологічне обладнання та йти в ногу з часом.

Марина Зінченко
Іван Мольченко, 18.04.2016, 11:051491
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
<квітень