20 червня 2019 • № 25 (1561)
Rss  

Полтавцям передали привіт із НАСА

12 квітня центром святкування Всесвітнього дня космонавтики і Дня працівників ракетно-космічної галузі України став у нашому місті музей авіації й космонавтики. Тут відкрили виставку «Космічні програми НАСА».

Національне агентство США з аеронавтики і дослідження космічного простору було засноване 1958 року, його штаб-квартира розташована у Вашингтоні, а основний космодром – на мисі Канаверал у Космічному центрі Кеннеді у Флориді. Перша програма НАСА почалася у рік заснування запуском космічного апарата «Піонер», який збирав інформацію для подальших пілотованих польотів. Найбільші космічні проекти та програми агентства: «Меркурій», «Джеміні», «Аполлон», «Скайлеб», експериментальний політ «Союз»-«Аполлон», «Сузір’я», а найвідомішим, безперечно, став політ на Місяць «Аполлона-11» 16–24 липня 1969 року. Про потужність НАСА свідчить хоча б той факт, що бюджет агентства найбільший серед подібних організацій усіх інших країн світу.

Під час відкриття виставки: Андрій Пушкарьов, Петро Романюк і Владлен Орлов.
На виставці було представлено низку експонатів з фондової збірки музею, які засвідчують досягнення США в галузі космонавтики. Серед них і офіційні фотографії НАСА та емблеми з автографом першого космонавта незалежної України Леоніда Каденюка, який працював у складі місії НАСА STS-87. А нещодавно ця американська колекція поповнилася експонатами від мецената Юрія Худяка, який цього року побував у музеї Космічного центру імені Кеннеді на мисі Канаверал і привіз цимало цікавих подарунків музеєві.

Про самі ж програми НАСА присутнім розповіли директор музею Андрій Пушкарьов і науковий співробітник Дмитро Орлов. В урочистостях із нагоди відкриття виставки взяли участь генерал-майор авіації Г.Котляр, заступник голови обласної організації ветеранів України П.Романюк, академік С.Безшапочний, голова ради ветеранів Октябрського району м. Полтави Р.Дибов, група представників полтавського осередку ветеранів космодрому «Байконур» на чолі з В. Шостак. Як відомо, 1 квітня у музеї було відкрито виставку карикатур Ігоря Варченка «Космос і гумор», тож присутніх привітав і організатор міжнародної виставки «Карлюка» Михайло Шлафер, свої твори прочитали полтавські поетеси Олена Савченко (Лєнка-Нетлєнка) і Юлія Бардіна.

Колишній ракетник, заступник редактора газети «Полтавський вісник» Віталій Скобельський зробив доповідь «Полігон «Капустин Яр» – колиска космічної ери», пов’язавши його історію з іменами великих українців – Сергія Корольова і Василя Вознюка. На жаль, про генерала Вознюка, який будував полігон, був першим його начальником і потім ще 27 років очолював найбільшу випробувальну ракетну базу СРСР, у нас відомо поки що мало, у той час як саме Василь Вознюк ще будучи майором командував підрозділом славнозвісних «Катюш», які дали перші залпи по ворогу в нас під Диканькою. Тут встановлено і пам’ятний знак на честь цієї події. Її описав у своїх мемуарах «Вогонь ведуть «Катюші» й Олександр Нестеренко, який командував під Диканькою батареєю, а потім теж став генералом, був першим начальником космодрому «Байконур».

Усі, хто прийшов на відкриття виставки, переглянули і документальний фільм ОДТРК «Лтава» про льотчика-космонавта, нашого земляка Георгія Берегового – «Я жив на максимальних обертах».
Павло Долинський, 20.04.2016, 16:33650
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
<травень