20 серпня 2019 • № 33 (1569)
Rss  

У Полтаві тривають громадські обговорення в рамках ініціативи «Твоя вулиця — твоя назва»

На цьому етапі ініціативи жителі міста мають змогу запропонувати свої назви для вулиць, на яких живуть. Варіанти, які наберуть найбільшу підтримку, Андрій Матковський передасть голові Полтавської ОДА Валерію Головку.

Відбулася зустріч у Рибцях. Жителі цього селища обурені тим, що назви для вулиць, на яких вони живуть, намагалися затвердити без їхньої участі.

– Нас просто поставили перед фактом. Не було ніяких громадських слухань, жодні пропозиції не приймалися від громади, – розповіла жителька Рибців Наталя Федорівна.

На думку місцевої громади, нові назви вулиць мають стосуватися нашого міста та бути зрозумілими кожному жителю селища. Так, учасники обговорень, які проживають на вулиці КІМ, майже одноголосно виступили за її перейменування на Полтавську. Провулок Дундича пропонували назвати Дружнім.

Жителі вулицi Калiнiна проти їi перейменування на честь Степана Бандери.
Андрій Матковський, посилаючись на успішний досвід перейменування за часів Анатолія Кукоби, вважає, що вибір нейтральних назв, які мають відношення до Полтави, найбільш вдалий:
– Свого часу вулицю Ленінградську перейменували в Сінну, тому що колись на цій вулиці торгували сіном. Назва не має жодного політичного підтексту і близька полтавцям. Не виникало жодних суперечок, зміни прижилися, а вулиця досі носить таку назву.

Якщо вулиця КІМ та провулок Дундича беззаперечно підпадають під дію закону про декомунізацію, то з приводу вулиць Червоних Партизанів, Агітаційної та Артільної місцеві жителі не погоджуються з позицією експертів. На їхню думку, ці назви не мають жодного відношення до комуністичного режиму.

Дуже серйозна дискусія з приводу перейменування виникла серед мешканців будинків на вулиці Примакова. Як зазначив один з учасників обговорень, це зумовлено тим, що вулицю побудували нещодавно і вона просто не має історичних назв, на які можна посилатися.

Більшість жителів були категорично проти перейменування. Але в ході обговорень вдалося пояснити їм, що зміна назв для комуністичних топонімів – обов’язкова умова закону.
– До 21 травня голова Полтавської облдержадміністрації зобов’язаний підписати розпорядження про перейменування вулиць, які підпадають під закон про декомунізацію, – говорить юрист Юрій Романов. – Якщо якусь назву вулиці визнали такою, що має бути перейменована, то жодних варіантів цьому протистояти немає. У будь-якому разі назву цієї вулиці змінять, хочуть того самі жителі вулиці або ні.

На думку місцевих жителів, нова назва вулиці не має містити в собі жодних прізвищ.
– Героїв обирають переможці. Якщо переможці зміняться, то іншими стануть і герої. Тому наше завдання – перейменувати вулицю так, щоб назва залишилася на довгий час, – заявив один з учасників громадських обговорень.

Серед пропозицій для перейменування найбільшу підтримку отримали: Виноградна, Українська, Половчанська і Зелений Гай. Ці назви будуть обговорюватися з мешканцями всіх будинків. Місцеві активісти передадуть свої напрацювання волонтерам до кінця тижня.

Одна з найбільш спірних ситуацій з перейменуванням виникла навколо вулиці Калініна. На думку членів топонімічної групи під керівництвом Юліана Матвійчука, вона має бути названа на честь Степана Бандери. Але жителі виступають категорично проти такої зміни назви.
– Можливо, десь він герой, але до нашого міста не має жодного відношення, – говорять жителі вулиці Калініна, які прийшли на громадські слухання.

Серед присутніх були і люди, які не лише заперечували таку ідею перейменування, але й вважали її обурливою:
– Я бігала і до Матвійчука, і в обласну раду, зібрала підписи і з нашого будинку, і з сусіднього. Й обіцяли, що Бандери не буде. Ну як я умру і залишу своєму онукові квартиру на вулиці Бандери? – розповідає одна з учасниць обговорень, Лідія Василівна.
Більшість з жителів вулиці Калініна, присутніх на обговореннях, виступили за зміну назви вулиці на проспект Калини. Цей варіант співзвучний з теперішньою назвою і прийнятний для полтавців.

Є випадки, коли назви, які начебто мають бути зміненими, насправді не стосуються комуністичного режиму.

Така ситуація виникла з вулицею Панфілова. Учасники громадських обговорень категорично проти ідеї перейменування. Вони не розуміють, яке відношення до комунізму має Панфілов і навіщо змінювати цю назву. Крім того, місцеві жителі заперечують запропоновану топонімічною групою під керівництвом Юліана Матвійчука назву Німецька.

Жителі прилеглих вулиць також долучилися до громадських обговорень, виступаючи проти перейменування вулиці Панфілова.
– Я вважаю, що перейменовувати вулицю – це кощунство. Мій батько прийшов з війни пораненим. Два дядька прийшли без ніг, захищали Батьківщину. Це ж генерал, це ж історія наша. Навіщо? – заявила жителька вулиці Підгорної Тетяна Семенівна.

Андрій Матковський вважає, що немає потреби змінювати назви вулиць, які не стосуються комуністичного минулого України. Якщо більша частина полтавців виступить проти перейменування таких топонімів, голова фонду «Полтавська родина» обіцяє відстоювати їхню думку перед керівництвом області:
– Такі назви, як Панфілова, Героїв Сталінграда, Червоних Партизанів, не мають жодного відношення до комуністичних символів. Ми почули думку жителів цих вулиць, вони надали свої підписи. І понад 80% людей, які живуть на цих вулицях, виступають проти перейменування. Тому ми будемо на підставі результатів опитування відстоювати інтереси полтавців. І робити все, щоб саме вони вирішували, як мають називатися їхні вулиці.

Загалом після тижня громадських обговорень можна зробити висновок, що більшість полтавців не готові до змін назв своїх вулиць. Вони хочуть інших змін, але не тих, які стосуються перейменування вулиць.
– Дуже багато людей думає, що це я ініціатор декомунізації, але це не так. Рішення про перейменування вулиць приймали у Верховній Раді. Я лише хочу захистити право полтавців самим обрати назву для вулиці, на якій їм жити, – говорить Андрій Матковський. – У кожному бланку, які роздають волонтери ініціативи, є графа для варіантів назв, які пропонують самі жителі. Це і є головна мета нашої роботи – напрацювати пропозиції місцевої громади, з якими ми підемо до обласної влади. На сьогодні взяло участь в опитуванні близько п’яти тисяч полтавців. І я хочу сказати, що більшість не сприймає варіантів, які запропонували ініціативні групи, або тих, що з’являлися в засобах масової інформації. Для більш об’єктивної картини ми додатково хочемо, щоб попрацювали професійні соціологи. Ми маємо опитати десятки тисяч полтавців.

Нагадаємо, «Твоя вулиця – твоя назва» – ініціатива голови фонду «Полтавська родина», депутата Полтавської міської ради Андрія Матковського. Її головна мета – надати змогу полтавцям самим визначити назву вулиці, на якій вони живуть. Ініціатива триватиме до кінця квітня, коли Андрій Матковський передасть пропозиції, підтримані полтавцями, голові Полтавської ОДА Валерію Головку. Саме він своїм розпорядженням до 21 травня 2016 року визначить нові назви вулиць обласного центру.

Вулиці Героїв Сталінграда
у Полтаві бути!

Вулицю Героїв Сталінграда у Полтаві внесли до списку тих, які підпадають під Закон «Про засудження комуністичного і націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні і заборону пропаганди їх символіки», і вона повинна бути перейменована. Але члени експертної групи від ініціативи «Твоя вулиця – твоя назва» вважають, що назву цієї вулиці необхідно залишити без зміни.

У багатьох європейських містах існують вулиці, названі на честь Сталінградської битви, яка була однією з найважливіших подій у ході Другої світової війни. У Полтаві ця вулиця одна з найбільших, на якій проживає понад шість тисяч полтавців. Тому про її перейменування виникла чимала дискусія.

– Під час засідання експертної групи від громадської ініціативи «Твоя вулиця – твоя назва» ми дійшли висновку, що вулиця Героїв Сталінграда не підпадає під закон про декомунізацію, – говорить кандидат історичних наук, доцент кафедри всесвітньої історії та методики викладання історії ПНПУ ім.В.Г.Короленка, член ініціативної групи Юрій Вільховий. – Ця вулиця названа не на честь Йосипа Сталіна, а саме на честь людей, які бились під Сталінградом. Ці люди – герої, і вони не винні, що ця ключова в історії битва відбувалася саме під Сталінградом, містом, названим на честь Сталіна. Багато серед тих, хто там воював, були українцями, зокрема і полтавцями. Багато наших земляків полягло в цій битві.

Думку про те, що вулицю Героїв Сталінграда перейменовувати не варто, розділяють і полтавці, не розуміючи, яким чином ця вулиця має відношення до декомунізації.
– До нас на пункти дорадчого опитування підходять люди, які живуть на вулиці Героїв Сталінграда, та голосують за те, щоб назву цієї вулиці залишити без зміни, – говорить волонтер пункту дорадчого опитування Надія Іванівна. – Полтавці говорять про те, що ми не маємо права забувати тих людей, які воювали та загинули у тій страшній битві. Ці люди були і є героями, ми не можемо забути про той подвиг, який вони здійснили. Мій дідусь загинув під Сталінградом, і в мене серце кров’ю обливається, коли я подумаю, що про цих героїв можуть забути. Влада змінюється, але історія залишається незмінною, і героїв ми повинні шанувати. На сьогодні більшість людей, що до нас підходила, висловлювалась проти зміни назви та категорично не погоджувалась із тим, що назва цієї вулиці хоч якось пов’язана з комуністичним режимом.

Нагадаємо, що на вулицях міста розташовані пункти дорадчого опитування. У них кожен полтавець, який проживає на вулиці, яку декомунізують, може обрати нову назву або запропонувати власну.

Вулиці Героїв Сталінграда в Полтаві бути!

Прес-служба громадської ініціативи «Твоя вулиця – твоя назва»
Іван Мольченко, 21.04.2016, 14:03745
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень