24 серпня 2019 • № 34 (1570)
Rss  

«Суїцид — це не бажання померти, це спроба одним махом вирішити всі свої труднощі»

З початку року на території Полтавської області зафіксовано 85 випадків суїциду. Рахунки з життям зводять як досить юні громадяни, так і особи похилого віку.

Вкорочують собі віку самотні люди, матері, котрі мають малолітніх дітей, тяжкохворі та інші. Що штовхає людей на такий крок, чому сплеск кількості самогубств фіксується саме зараз, коли настала весна й ожила природа, як запобігти і врятувати людину, котра вирішила щось собі заподіяти, як допомогти їй повернутися до нормального життя після невдалої спроби суїциду, ми розпитали в Олени Демянник, старшого психолога ГУНП Полтавської області.

– Олено Володимирівно, кримінальна хроніка практично кожного тижня повідомляє про два-три і більше самогубств. Один з останніх випадків – смерть 25-річної полтавки, що випала з вікна дев’ятого поверху. Дещо раніше повідомлялося про 39-річну жінку, яка випала з сьомого поверху. Якщо поглянути на статистику, то ледь не кожного дня хтось зважується на цей крок. Чому так відбувається?
– Найбільше самогубств фіксується якраз із приходом весни, хоча, здавалося б, усе оживає, дні стають довшими, погода – теплою. Проте тут втручається авітаміноз, тривалий зимовий стрес, загальна виснаженість – і моральна, і фізична. Якщо говорити про такі серйозні статистичні цифри, то, на жаль, не останню роль у їх зростанні відіграють нинішня економічна ситуація, політичні негаразди, військові дії. Люди реально не знають, як протистояти тій масі проблем, яка є навколо. Тому дехто вирішує, що найкращим виходом якраз і стане суїцид. Проте самогубство – це не бажання померти, а спосіб одним махом вирішити всі свої труднощі. Тому людина, яка хоче здійснити суїцид, у даний момент часу настільки злякалася тієї маси емоційних, економічних, сімейних, робочих проблем, що просто не бачить для себе іншого рішення, як можна вийти із ситуації.

– Рішення піти з життя спонтанне чи все ж обдумане та виважене?
– Суїциди вкрай рідко бувають спонтанними. Зазвичай людина якимись своїми діями, поведінкою, словами намагається привернути увагу до своїх проблем, показати, що з нею не все гаразд. Просто всі ми настільки звикли жити заглибленими у власний світ, у повсякденну метушню, що не звертаємо, наприклад, увагу на колегу, котрий уже кілька днів ходить пригнічений. «Та він такий уже днів три», – максимум, що почуєте у відповідь, коли запитаєте у тих, хто працює разом з ним. А запитавши «Чого ж ви не спробуєте дізнатися, що сталося?», побачите тільки знизування плечима.

– Як зрозуміти, що людина готується до такого страшного кроку?
– Самогубству завжди передують якісь посили, тому слід звертати увагу на найменші зміни поведінки, сну. Наприклад, одним із «симптомів» може бути не тільки пригніченість, а й надмірна веселість, невластива людині активність і метушливість. Беручи до уваги підлітків, раджу звернути увагу на апетит. Якщо дитина ніколи не вирізнялася хорошим апетитом, а тут раптом почала незвично багато їсти, то це може говорити про якісь психологічні проблеми. Або якщо вона, навпаки, втрачає апетит, різко худне, то таке теж має насторожити. Стосовно дітей, я б дуже радила батькам періодично цікавитися їхнім життям у соцмережах. Часто статуси або якісь фрази, які пишуть підлітки в себе на сторінках, можуть говорити про наміри. Перегляньте, чи раптом ваші син або донька не є в групі про самогубства чи щось подібне. Не полінуйтеся глянути історію відвідувань у браузері.

Проблеми зі сном теж часто свідчать про емоційну перевтому. Якщо хтось із рідних відрізнявся «жайворонковістю», та раптом змінив модель поведінки на «сову», це теж тривожний дзвіночок.

Або от ще такий приклад: людина ніколи не відрізнялася порядком на робочому столі та систематичністю, а тут раптом починає все розкладати, упорядковувати, говорячи колегам, що от те лежить там-то і там-то, «на випадок, якщо раптом мене не стане», тобто готує оточуючих до того, що її може не бути.

– Тобто, навіть прийнявши рішення, людина сподівається, що її почують і врятують?
– Так! Кожен хоче жити, навіть якщо це бажання проявляється в найостанніший момент. Якщо на самогубство йдуть діти, то вони, за спостереженнями, роблять це у другій половині дня і недалеко від дому, сподіваючись, що їх хтось зупинить. Опинившись на даху багатоповерхівки, суїцидант не відразу стрибає, він чекає, що, можливо, його побачать і відмовлять. Хай там як, інстинкт самозбереження – найсильніше почуття. І дуже шкода, коли поряд не виявляється небайдужих.

– Олено Володимирівно, проте в суспільстві відкрито говорити про суїцид якось не прийнято, ця тема табуйована.
– Не варто уникати говорити про суїцид. У нас тривалий час про це не говорили, бо боялися, що розмова про самогубство може якраз спровокувати на цей крок когось. Насправді ж, коли відкрито говориш про згадану проблему в колективах чи школах, люди, які схильні до цього, підходять і починають розповідати про свої страхи, переживання, вони розуміють, що не одні в цьому світі, не унікальні у своїй проблемі, що є ще люди, які відчувають те ж. І от розуміння того, що вони не одинокі, – перший крок на шляху до одужання, скажімо так.

Також хотілося б звернути увагу на той факт, що дуже часто суїцидами заражаються досить обдаровані й успішні люди.

– Це наслідок емоційного вигорання?
– Вони звикають до того, що їх люблять (синдром відмінника). Дорослішаючи, такі люди ставлять перед собою більш високі цілі, піднімають планку, якої досягати все важче. У якийсь момент, недоотримуючи звичної похвали та уваги від рідних і близьких, вони починають думати, що роблять щось не так, і заганяють себе до тієї межі, за якою починається навіювання і комплекси на кшталт «мене не цінують, не помічають, я слабак, я маю зникнути».

– Як запобігти подібним думкам і ситуаціям?
– Я раджу ставити собі підйомні плани і короткострокові цілі, яких ви зможете досягнути, і навчитися цінувати кожен момент реалізації цих планів. Звертаюся до батьків, які хвалять дітей не за отримані знання, а за оцінки, ставлять на перше місце не те, як син чи донька прожили день, чому навчилися, а те, як їх оцінив соціум, що
в них у щоденнику. Така поведінка з боку дорослих дуже впливає на підлітків, їхню впевненість у собі та самооцінку. Тому не слід карати чи виказувати дитині за її оцінки, а любити її й підбадьорювати, давати зрозуміти, що в будь-якій ситуації ви її підтримаєте, у вас вона знайде порадника і друга.

Що стосується дорослих, то ніколи не слід брати їх на «слабо»: нічого той собі не зробить, то все тільки розмови. Насправді ж така позиція може спровокувати зворотну реакцію, і людина, навпаки, тепер точно здійснить свій страшний задум.

Не можна також, вислухавши потенційного самогубця, говорити: «Та хіба то в тебе проблеми? От у мене проблеми, а в тебе то так, несерйозно». Необхідно розуміти просту істину: у цей конкретний проміжок часу суїцидант думає лише про те, що турбує його, і з ситуації він не бачить виходу.

– А як правильно себе вести в цьому випадку?
– Головне – говорити людині про її почуття. Непотрібно жаліти чи умовляти, а просто скажіть: «Я розумію, наскільки тобі зараз погано, серйозні проблеми, тяжко, але я з тобою, я підтримаю і вислухаю, я поряд». Слід дати такій людині розуміння того, що вона не одинока, вона потрібна і в неї є до кого звернутися за допомогою. Слово – це найпотужніша річ, яка може і врятувати, і вбити. Тому слід дуже обережно добирати слова у спілкуванні з тим, хто перебуває на межі. До речі, дуже допомагає в розмові з людиною, яка думає про самогубство або вже намагалася вкоротити собі віку, апелювання до віри. Воно діє не тільки на дорослих, а й на підлітків. Говоріть про те, що своєю долею людина може розпоряджатися як заманеться, але життя їй дано згори, і вбивати себе вона не має ніякого права.

Загалом же хочу наголосити: слід більше спілкуватися з людьми, не тримати в собі всі свої проблеми і не шукати порятунку в зашморгу. Якщо ж до вас звертається хтось, у кого в житті не найкращий період, не відвертайтеся і не відмахуйтеся. Можливо, саме ваша небайдужість – його порятунок.
Оксана Ханас, 21.04.2016, 14:243897
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень