22 серпня 2019 • № 34 (1570)
Rss  

Служба за контрактом — основа сучасної армії та її майбутнє!

З початку 2016 року контракт зі Збройними силами України уклали вже понад 21 тисячу військовослужбовців. Що потрібно знати тим, хто прагне укласти контракт на проходження військової служби, розповів військовий комісар Полтавського об’єднаного міського військового комісаріату полковник
Олександр Турченко.

– Олександре Володимировичу, хто може піти на військову службу за конт-рактом?
– При прийомі на контрактну службу є два основних критерії: відсутність проблем із законом та міцне здоров’я. На військову службу за контрактом приймаються громадяни, які пройшли професійно-психологічний відбір і відповідають установленим вимогам проходження військової служби. Це особи рядового складу, які проходять строкову військову службу або військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, громадяни призов-ного віку, які мають вищу, професійно-технічну, повну або базову загальну середню освіту, військовозобов’язані, резервісти, які не мають військових звань сержантського, старшинського й офіцерського складу, та жінки з відповідною освітою віком від 18 до 50 років –
на військову службу за контрактом осіб рядового складу. У зв’язку з подіями, що відбуваються в нашій країні, під час дії особливого періоду вік призову збільшився до 60 років, тобто це термін перебування військовозобов’язаних у запасі.

Додам, що комплектування Збройних сил України рядовим, сержантським та старшинським складом військової служби за контрактом, відбір та прийняття на військову службу за контрактом здійснюється згідно з Директивою Д-15 від 29.03.2016 року «Про організацію комплектування Збройних сил України військовослужбовцями за контрактом у другому кварталі 2016 року».

– Розкажіть, будь ласка, про процедуру прийняття на службу за контрактом.
– Зацікавлена особа приходить у військовий комісаріат за місцем прописки, де їй пропонують перелік вакантних посад, потім людину скеровують у військову частину, де є вакансія, там з нею проводять співбесіду і в разі позитивного висновку дають письмову згоду. З цією письмовою згодою людина приходить у комісаріат, і тоді починається процедура прийняття на військову службу, тобто проведення медичного огляду, психологічних тестів. Якщо результати позитивні, то людина йде служити у навчальний центр для того, щоб відновити бойовий вишкіл. Загалом процедура прийому триває близько місяця.

– На що найбільше орієнтують при підготовці контрактників?
– Основна увага робиться на набуття та поглиблення навичок професійного володіння зброєю та військовою технікою.

– Який сьогодні середній вік полтавських контрактників?
– У середньому 37 років, але є як молодші, так і старші. Найстаршому військовослужбовцю, який пішов на конт-ракт, – 57 років.

– Чи багато серед контрактників тих, хто вже пройшов АТО і був демобілізований?
– Відсотків 30-35. Бажаючих значно більше, але згідно з положенням про військово-лікарську експертизу, далеко не всі вони можуть піти на контракт за станом здоров’я. Тому й маємо парадокс: ті, хто підходить для мобілізації, не завжди можуть піти на контракт. Але положення, про яке я говорив, писалося ще у 2008 році, у мирний час, і зовсім не враховувало реалій війни. Ми вже неодноразово говорили про необхідність внесення змін, але на це має бути воля вищого керівництва.

– На який строк укладається конт-ракт?
– Для громадян України, які приймаються на військову службу за конт-рактом та призначаються на посади, установлюються відповідні строки військової служби. Для осіб рядового складу це три роки, для осіб сержантського та старшинського складу – від трьох до п’яти років. Для тих громадян, які приймаються на військову службу за конт-рактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації або введення правового режиму воєнного стану та призначаються на посади, строк військової служби в календарному обчисленні встановлюється до закінчення особливого періоду або до оголошення рішення про демобілізацію.

– Наскільки мені відомо, є також контракт на шість місяців, так?
– Для військовослужбовців строкової військової служби та військовослужбовців військової служби за призовом під час мобілізації на особливий період, які під час дії особливого періоду відслужили не менше 11 місяців, осіб, звільнених з військової служби під час дії особливого періоду, які приймаються на військову службу за контрактом у період з моменту оголошення мобілізації до часу введення воєнного стану або оголошення рішення про демобілізацію, встановлюється строк військової служби за контрактом шість місяців і на рік. У разі закінчення особливого періоду або оголошення рішення про демобілізацію дія таких контрактів припиняється достроково.

– Якщо за мобілізованими зберігається місце роботи і середньомісячна оплата, то як з цим у контрактників?
– Згідно із законодавством, за працівниками, прийнятими на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує націо-нальній безпеці, на строк до закінчення особливого періоду або до дня фактичної демобілізації зберігається місце роботи, посада і середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, у яких вони працювали під час призову, незалежно від підпорядкування та форми власності. Можу сказати, що практично всі роботодавці дотримуються цього припису закону.

Якщо людина йде на строковий конт-ракт (від трьох років), то, як правило, вона йде у військкомат, уже звільнившись з попереднього місця роботи, і стає військовослужбовцем.

– Які бонуси отримує людина, котра пішла на контрактну службу?
– Насамперед це зарплатня. З січня 2016 року збільшене грошове забезпечення військовослужбовців, які перейшли на контракт, у розмірі від семи тисяч гривень і вище в залежності від вислуги років і спеціальності.

Крім того, військовослужбовцям, які призвані на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, у разі їх прийняття на військову службу за контрактом згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.05.2015 р. №406, виплачується одноразова грошова допомога. Для осіб рядового складу вона складає вісім мінімальних заробітних плат (11 024 грн), для осіб сержантського і старшинського складу – дев’ять мінімальних заробітних плат (12 402 грн), особам офіцерського складу передбачено десять мінімальних заробітних плат (13 780 грн).

Також нині розроблено зміни до Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей» щодо виплати грошової компенсації за оренду житла для осіб рядового, сержантського і старшинського складу.

До переваг контрактної служби також можна віднести додаткові виплати в зоні проведення АТО, можливість навчатися у вищих навчальних закладах без відриву від проходження військової служби, заочне навчання за рахунок держави (починаючи з другого контракту) у вищих військових навчальних закладах під час проходження військової служби для отримання цивільної вищої освіти за ОКР «бакалавр». Контрактник має право на щорічну відпустку зі збереженням грошового, матеріального забезпечення та грошової допомоги на оздоровлення в розмірі місячного грошового забезпечення.

Людина, яка служить по контракту, має нормований розпорядок дня та регламент службового часу, вона може отримати безоплатну кваліфіковану медичну допомогу у військово-медичних закладах охорони здоров’я та пройти санаторно-курортне лікування й відпочити в санаторіях, будинках відпочинку, пансіонатах і на туристичних базах Міністерства оборони України.

Контракт дає право на службу у складі національних миротворчих контингентів та миротворчих місіях. Також військовослужбовці сержантського (старшинського) складу, які мають вищу освіту, у разі служби за контрактом мають змогу отримання первинного офіцерського звання.

Речове забезпечення контрактників здійснюється у відповідності до визначених норм.

Наголошую на тому, що служба за контрактом – це основа сучасної армії та її майбутнє. Прийшов час, коли ми робимо ставку не на кількість військово-службовців, а на їх якість. Мотивовані, патріотичні, професійні, вони зможуть стати надійним захистом нашої країни!
Оксана Ханас, 05.05.2016, 13:573222
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень