23 серпня 2019 • № 34 (1570)
Rss  

Якось уживалися в одній будівлі спиртороби та міліціонери

Цікавий старовинний будинок ховається за зеленню дерев на вулиці Пушкіна, 52, навпроти Головного управління національної поліції в Полтавській області. Проходячи біля нього, перехожі підіймають догори голови, боязко поглядаючи, чи надійно тримаються старовинні балкончики, чомусь різні за формою. А ще відома ця двоповерхова споруда тим, що у віконних отворах стіни першого поверху фасаду є вісім барельєфів із зображенням голови лева. Хоча з кожним роком вони й стають менш помітними, а з часом, цілком можливо, левів на будинку навіть поменшає.

– Окрім левів, обабіч входу в нішах пілястр заховані вигадливі скульптурні обличчя міфологічних істот – сатирів. Це єдиний зразок подібного декорування в Полтаві, – розповів Артур Ароян, кандидат архітектури. – Споруда збудована орієнтовно наприкінці ХІХ століття. Про це свідчить характерний цегляний декор «домодернової» архітектури. Первісно мав високий парапет вікторіанського стилю над центральною частиною, де розташована сходова клітка. Він увінчував симетричну композицію, яка підкреслювалася великим вікном, через яке освітлювалися сходи. Будинок – цінна пам'ятка житлової архітектури кінця ХІХ століття.

Під час війни будівлю на Пушкіна, 52, зруйнували. В архіві відділу у справах будівництва й архітектури міськвиконкому зберігається «Наглядова справа №60 про відбудову житлового будинку на вулиці Пушкіна, №52». Із цих «сухих» документів можна дізнатися дечого цікавого. 2 липня 1946 року полтавський «Спиртотрест» (контора якого значилася на Жовтневій, №46-А) отримав дозвіл на відбудову господарським способом цього житлового будинку для своїх працівників. Нагляд за справою доручили вести інженеру Шаповалу. У 1947 році у постанові №600 виконавчого комітету міськради значиться, що «Спиртотрест» роботи з відбудови почав, але справу на половині шляху покинув, хоч частину будинку вже незаконно заселили мешканці. Коли 15 грудня 1947 року це підприємство ліквідували, коробку передали для відбудови Міськкомунжитлобуду. У березні 1949 року в Міністерстві харчової промисловості СРСР пообіцяли допомогти грошима у відбудові будинку, який передали лікеро-горілчаному заводу, очевидно, правонаступнику «спирторобів». На цей час на Пушкіна, 52, вже були заселені шість квартир лівої секції, а з правою потрібно було щось робити. Недоробок у лівій секції було чимало – відсутність тамбура та перил на сходах, дерев’яні східці на горище та інше, тому Державна приймальна комісія не давала офіційне «добро» на введення в експлуатацію навіть частини будинку.
На фото початку 1990-х років: двоповерховий будинок на Пушкіна, 52, з левами та вигадливими скульптурними обличчями міфологічних істот – сатирів на головному фасаді.
Доки «спиртороби» затягували справу відбудови правої секції їхньої будівлі, конкуренти не дрімали. Першим свою пропозицію міськвиконкому надав «Облмельтрест», який хотів на Пушкіна, 52, влаштувати контору. Аргументи надали вагомі: пообіцяли здати об’єкт до 5 грудня 1950 року – дня сталінської Конституції – і навіть долучили довідку про виділення відповідних коштів. Але в «Облмельтресту» знайшовся більш серйозний конкурент. У рішенні міськвиконкому №365 від 23 березня 1950 року сказано: «Задовольнити клопотання управління будівництва №7 МВС СРСР і передати йому для відбудови під житлові приміщення зруйновану половину коробки будинку на вул. Пушкіна, №52, з правом користування на рівних засадах з Міськжитлуправлінням і лікеро-горілчаним заводом присадибною ділянкою загального користування».

Управління №7 МВС СРСР роботи теж почало без належної технічної документації, а згодом самовільно заселило мешканців. Не зробили благоустрій подвір’я, не встановили паркан, не відновили балкон, а через відсутність водостічних труб унаслідок атмосферних опадів будівля руйнувалася. Державна приймальна комісія довго відмовлялася примати її в експлуатацію, але зрештою зробила це до початку 1951 року.

Так в одній будівлі вживалися сім’ї спирторобів та міліціонерів. Можливо, хтось із наших читачів чи ваших знайомих мешкав на Пушкіна, 52, – цікаво було б почути спогади.

Консультант - кандидат архітектури Артур Ароян
Володимир Сулименко, 12.05.2016, 16:011890
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень