24 травня 2019 • № 21 (1557)
Rss  

Як у Полтаві вулиці перейменували. За і проти

20 травня голова Полтавської ОДА Валерій Головко на виконання Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їх символіки» підписав розпорядження №207 «Про перейменування топонімічних назв, демонтаж меморіальних дощок та зображень комуністичної символіки у місті Полтаві».

Перелік скверів, бульварів, вулиць, провулків, проїздів, проспектів, площ, майданів та інших об'єктів топоніміки в місті Полтаві, назви яких містять символіку комуністичного тоталітарного режиму, що перейменовуються:

Перейменовано також два райони Полтави: Октябрський буде називатися Шевченківським, а Ленінський – Подільським.

Розпорядженням рекомендовано Полтавській філії державного підприємства «Національні інформаційні системи» Міністерства юстиції України внести відповідні зміни до словників Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Рішення набуває чинності за десять днів після його опублікування. Цим же рішенням Полтавській міській раді у термін до 21 червня 2016 року рекомендовано демонтувати й меморіальні дошки та комуністичну символіку в обласному центрі. Перелік цих об'єктів ми опублікуємо в наступному номері.

Наші пропозиції враховано

Я задоволений тим, що обласна державна адміністрація прислухалася до думки людей, і частина вулиць, а їх майже 40, залишилися зі старими назвами. Ідеться передусім про вулиці, названі на честь Другої світової війни, наших героїв, які перемогли фашизм. Це вулиці Панфілова, Зої Космодем'ян-ської, Партизанська, Героїв Сталінграда та багато інших. Вулиці Половки, Латишева, Сакко, Степана Халтуріна, проспект Першотравневий, 8 Березня, Кучеренка теж зберегли свої назви, попри те що деякі активісти і політики включили їх у список на перейменування.

Ми відстояли і право полтавців, які живуть на невеликих вулицях, аби назвали їх так, як хотіли самі жителі. Так, вулицю Комінтерну перейменовано в Новобудовну, Кінноармійську – у Волонтерську, Профінтерну – у Бузкову, ХХІІІ зїзду КПРС – у Довгу, Менжинського – у Графа фон Гарнієра тощо.

Водночас укотре підкреслю: із тих численних зустрічей, які я провів із полтавцями в рамках ініціативи «Твоя вулиця – твоя назва», з опитувань та досліджень зрозуміло одне: люди все ж вважають сьогодні не на часі перейменування вулиць. Вони звертають увагу на масу інших проблем у місті, країні та необхідність першочергового їх розв'язання. Тому це перейменування, на превеликий жаль, викликало й нерозуміння та незадоволення з боку багатьох полтавців.

Андрій Матковський, депутат міської ради

Заява ради Полтавської міської організації ветеранів
Ветерани Полтави! Шановна полтавська громадо!

Укотре влада, знехтувавши думкою переважної більшості полтавців, втілила в життя свою давню мрію і перейменувала вулиці нашого славного міста. Розуміючи, що ця ідея ніколи не знайде цілковитої народної підтримки, чиновники вирішили обійтися без проведення референдуму з цього питання. Бажаючи надати своїм діям пристойності, один з наших високих місцевих чиновників, безпосередньо причетних до цієї ганебної справи, написав у соцмережі, що «… над цим документом працювали експерти, громадські активісти, жителі Полтави, які брали участь у опитуванні…». Але якщо йдеться про опитування, котре проводилося фондом «Полтавська родина», то при всій повазі до його організаторів, мусимо зазначити, що було опитано лише близько 25 тисяч полтавців, тобто менше 10%. Варто згадати і про те, що абсолютна більшість опитаних була проти будь-яких перейменувань, і ці люди не пов'язують покращення свого добробуту зі зміною назв вулиць. Виходить, що думка простих полтавців можновладців ніколи не цікавила і не цікавить, бо найголовніше для вас – догодити своїм київським хазяям, котрі затягли Україну й Полтавщину в економічну й соціальну прірву. Зараз ви вкотре намагаєтесь випалити таким чином з нашої пам'яті усе, що нагадує про ті часи, коли українці не голодували, кожен мав гарантовану роботу і забезпечену старість, не порпалися на смітниках, не виносили горщики з-під європейських дідуганів, не гнули спину на чужині. Звичайно, і тоді не все було нам до вподоби, але з тим, що зараз коїться у нашій державі, годі й порівнювати.

Можливо, окремі вулиці і райони міста було б доцільно перейменувати, але ж «експерти і громадські активісти» чомусь обрали для наших вулиць і провулків такі імена, від яких багатьом стає моторошно! Лише людина з хворобливою уявою могла собі уявити в Полтаві в недалекому минулому вулиці Романа Шухевича, Івана Мазепи, Івана Виговського тощо. Можливо, десь на Галичині й Волині вони і герої, але тільки не на Полтавщині! Чи вам, панове «експерти і громадські активісти», забракло імен справжніх героїв, на яких була завжди щедрою полтавська земля? Чим вам не до вподоби Герої Радянського Союзу Кузьма Нездолій та Анатолій Якушев, пам'ять про яких ще не згасла в серцях тих, хто їх знав? А Іван Бабак, Григорій Кулик, Олександр Васько? Не бачимо у списку на перейменування імен загиблих полтавських хлопців – героїв АТО Антона Грицая, Антона Цедіка, Андрія Ярешка та багатьох інших.

Не маємо сумніву, що все це – чергова спроба відволікти увагу полтавців від того тотального безладу в усіх сферах нашого життя, розкрадання коштів, всепоглинаючої корупції, якими просякнуті всі ланки державного апарату, від тих подій на сході України, де воюють кращі сини нашого народу, на яких вам, панове чиновники, плювати і до яких ви ставитесь як до відпрацьованого гарматного м'яса. Таке ваше ставлення, до речі, і до чорнобильців, і до афганців, і до сивочолих дідусів і бабусь – ветеранів війни і праці, одним словом – до всіх, хто заслуговує на високе й почесне звання ветерана.

Рада Полтавської міської організації ветеранів висловлює рішучу незгоду з приводу використання прізвищ та імен окремих осіб для присвоєння їх вулицям Полтави. Розглядаємо це як наругу і глум над думкою переважної більшості полтавців і закликаємо голову Полтавської ОДА переглянути своє рішення стосовно вищевказаного питання, а найліпше – скасувати його взагалі.

Слава народу України, народу-трударю, народу-воїну!

Ухвалено на засіданні президії радиПолтавської міської організації ветеранів 23 травня 2016 року


Наталія Вісич, 27.05.2016, 12:321560
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
<квітень