22 серпня 2019 • № 34 (1570)
Rss  

Де в Полтаві отримати професію актора

Сцена з дипломної вистави «А зорі тут тихі». Випуск 2014 р.
Хто з дівчат не мріяв, хоча б у дитинстві, стати актрисою – великою і вражаючою? Напевно, більшість. Звичайно, у декого подібні мрії з часом змінювалися іншими, більш прагматичними, але не менш прекрасними. Проте багато юних красунь переносить свою мрію стати актрисою з дитинства у вже усвідомлене життя, коли пора приймати рішення «ким ти хочеш бути в цьому житті». Але бажання і мрії так і можуть залишитися такими, якщо не будуть підкріплені діями. Так з чого ж починати акторську кар'єру?

Звісно, творчі здібності краще розвивати з дитинства, щоб потім знайти їм достойну реалізацію. Проте не кожному пощастило займатися в театральній студії чи ходити на танці. А якщо актором усе-таки стати хочеться?

Конкурс у театральні виші, як правило, захмарний – до 20 осіб на місце. Жителі ж Полтави й області мають унікальну можливість отримати акторську освіту на відділі театрального мистецтва Полтавського музичного училища ім.М.В.Лисенка.

– Щоб вступити на театральне відділення, головне – мати здібності й бажання, – говорить Олександр Любченко, заслужений артист України, актор Полтавського академічного обласного українського музично-драматичного театру ім.М.В.Гоголя і викладач відділу театрального мистецтва Полтавського музичного училища ім.М.В.Лисенка. – Перед творчими конкурсами ми завжди проводимо консультації, тому прийти і спробувати себе можуть усі бажаючі. Ласкаво просимо всіх, хто відчуває в собі якісь здібності, а головне – бажання навчатися цієї професії. Без цих двох складових нічого не вийде. Лінощі убивають будь-які здібності, будь-який талант.

Відділ театрального мистецтва Полтавського музичного училища порівняно молодий – цього року буде відзначати 20-річчя, але має потужний викладацький склад і свої традиції. Ідея його створення і втілення в життя належить засновнику відділу – народному артисту України Віктору Мірошниченку – чудовому актору, якого любила вся Полтава. Як керівник і викладач він залишив помітний слід в історії училища, його досі пам'ятають і тепло згадують його колишні студенти. Разом із ним починала цю справу завідувач літературної частини театру Єлизавета Орлова, котра вела кілька дисциплін. Тривалий час відділенням керував заслужений артист України Віталій Кашперський, котрий, на жаль, за станом здоров'я нині вже не викладає.

Відповідь на питання, чому варто навчатися акторської майстерності в Полтавському муз-училищі, дає той факт, що багато випускників відділення працює у театрах Києва, Харкова, Львова, Одеси, Чернігова, Дрогобича, Черкас і, звісно, Полтави. Важливо, що теорія тут тісно переплітається з практикою, адже всі викладачі театрального відділення – професійні актори, котрі працюють у театрі, – Олександр Любченко і Богдан Чернявський викладають майстерність актора, Ольга Чернявська і Тетяна Любченко – сценічну мову, головний гример театру Олена Ларіна веде дисципліну «грим», педагогічну практику викладає керівник відомої театральної студії «Ну і дітки» Лада Лабзова, багато років успішно працювала головний балетмейстер театру Світлана Мельник. Нині танці на двох курсах веде молодий педагог Олександр Білоконь, вокалом займаються викладачі училища.

Музичне училище нині приймає на навчання з базовою загальною середньою освітою, тільки після дев'ятого класу. І це дає випускникам певні переваги.

– По закінченні навчання наші студенти виходять дипломованими акторами. З багажем знань і вмінь, які вони в нас отримують, одразу можуть працювати в театрі, – говорить Богдан Чернявський, актор театру ім.М.В.Гоголя, керівник другого курсу і голова циклової комісії. – Училище закінчують у віці 19-20 років – і це добре, бо в театрі треба починати працювати рано, адже є такі ролі, які потрібно грати саме в юному віці. Ми готуємо молодих акторів як для театрів, так і для подальшого навчання. Далі це вже вибір кожного – хтось хоче одразу почати роботу й заочно навчатися, а хтось – учитися у театральному виші. Наші випускники навчаються далі в театральних вищих навчальних закладах Києва, Харкова і Львова, хтось поїхав здобувати освіту за кордон.

Студенти нинішнього другого курсу з педагогами – заслуженим артистом України Віталієм Кашперським і Богданом Чернявським.
Спектр застосування отриманих під час навчання вмінь і навичок у культурному житті дуже широкий.

– Акторська майстерність передбачає багато вмінь і напрямків розвитку, сучасний актор має вміти говорити зі сцени, вести концерт, зробити запис на радіо, телебаченні. У вищих навчальних закладах цьому приділяють особливу увагу, там є спеціальні дисципліни – робота на камеру, робота біля мікрофона, театр біля мікрофона. На жаль, наша технічна база поки що не дозволяє цього робити, – говорить Богдан Чернявський. – Але це вимога часу, і ми намагаємося, маючи добрі стосунки з місцевими телерадіокомпаніями, зокрема «Лтавою», задіювати наших студентів як читців, а також ведучих концертів, різних заходів в училищі, міському Будинку культури, Будинку культури залізничників. Вважаю, що це потрібно вміти.

– Наші студенти навчаються не тільки суто акторської специфіки, а ще й режисури масових заходів, роботі з дітьми, тож після закінчення училища можуть вести гуртки, бути режисерами масових заходів, ведучими, читцями, екскурсоводами, дикторами на радіо або телебаченні, – додає Олександр Любченко.

– Тут справді класно навчатися, – запевняє студентка другого курсу Ольга Марфіна. – Я з дитинства займалася танцями, хотіла вступати до хореографічного училища, але зрозуміла, що мені не вистачає техніки. А оскільки багато хто з викладачів убачав у мені акторські здібності й мене підтримали батьки, то вирішила спробувати вступити на акторську спеціальність і не пошкодувала.

Заслужений артист України Олександр Любченко цього року набирає курс.
У цьому році курс набирає Олександр Любченко. Набір становить дев'ять чоловік. Конкурс не такий, як у театральних вишах, зазвичай на одне місце претендує дві-три людини. У театральних навчальних закладах завжди дефіцит чоловічого населення, тож юнакам, схильним до артистизму, є привід задуматися.

– Приходьте! – звертається до абітурієнтів Богдан Чернявський. – Життя дивовижне, і, можливо, хтось із вас стане зіркою української сцени!

Про умови вступу на спеціальність «сценічне мистецтво»

На навчання за спеціальністю «сценічне мистецтво» (спеціалізація «акторська майстерність») приймаються юнаки і дівчата, котрі мають базову загальну середню освіту.
– Запрошуємо всіх, хто відчуває в собі талант і бажання опанувати акторську професію, – говорить Микола Демченко, заслужений працівник культури України, директор Полтавського музичного училища ім.М.В.Лисенка. – Навчання в нас відбувається за державним замовленням, тобто безкоштовно. Усі вступники складають екзамен з української мови (диктант) і проходять творчий конкурс з фаху, який відбувається у два етапи (тури). Перший – прочитати напам'ять вірш, байку, невелике оповідання або уривок з прози (тривалістю до п'яти хвилин). При цьому оцінюються розуміння змісту виконуваного твору, багатство уяви, міра емоційної схвильованості вступників, здатність зацікавити, захопити слухача, уміння передати характерність, жанр і стиль автора. Другий тур – виконання за власним вибором пісні, танцю, етюду-вправи на доцільну органічну дію в запропонованих обставинах. Оцінюються вокальні здібності, наявність музичного слуху, відчуття ритму, пластичність абітурієнта, а також здатність до органічного існування в запропонованих обставинах, міра віри в них.

Необхідну інформацію для абітурієнтів можна знайти на сайті училища www.pmu.pl.ua.

Телефон для довідок (0532) 56-26-91.
Наталія Вісич, 08.06.2016, 10:463248
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень