25 серпня 2019 • № 34 (1570)
Rss  

Триколісні велосипеди, зачіски «під чубчик» та інші атрибути щасливого дитинства

Знімок-завдання до вікторини хоч був і не надто чіткий, але багато про що зміг розказати. На ньому зображені дітлахи, які відпочивають у Корпусному парку.

– На фотографії чітко видно огорожу навколо меморіалу Слави у вигляді стовпців, з'єднаних ланцюгами. Що ж стосується сторони парку, то, вірогідно, чоловік, який дивиться на хлопчаків на велосипедах, рухається у сторону вулиці Куйбишева (нині Чорновола) до педагогічного університету. На задньому плані видно одноповерхову будівлю, а навколо Круглої площі одноповерхові будівлі були лише там, – чітко пояснила читачка Надія Солдатова.

Додамо, що ажурну огорожу навколо монумента Слави поставили у 2009 році.

Праворуч на знімку за спинами дітей видніється карта. Читачі пропонували різні версії, що там зображена карта Полтави, Києва чи Москви. На той час нашій країні було не байдуже, що відбувається у світі. Так, наприклад у 1950 році в Корпусному парку виставили на огляд карту… Кореї, де почалася війна. А з 1952 року стали інформувати, як співалося в пісні, про «будни великих строек». У цьому випадку – це карта будівництва Волго-Донського каналу, який, до речі, відкрили 31 травня 1952 року.

Фотографії полтавських літніх кафе в путівниках стали з'являтися лише у 1980-х. Невже їх до цього не було? Яке літнє кафе зображене на фото, які перші подібні заклади Полтави ви знаєте?
Уперше День захисту дітей у СРСР відсвяткували в 1950 році. Газети тих часів писали, що в нашому місті урочистості проходили в парку «Перемога». Це був невеликий мітинг і концерт, на якому завжди звучали пісні нашого відомого земляка композитора Платона Майбороди.

Головними героями фотовікторини стали хлопчики повоєнної пори, одягнені дбайливими батьками у найкраще вбрання, які їдуть на велосипедах і з усмішками позують фотографу.

– У 1948-му році на Харківському велозаводі почалося серійне виробництво дитячих комбінованих велосипедів «Д-2». За рік їх випустили понад десять тисяч штук. Велосипед легко перероблявся з трьохколісного на двох- і навпаки. Ланцюговий привід на заднє колесо, шини із суцільнолитої гуми. Розрахований на дітей чотирьох-шести років. На таких велосипедах на фото два старших хлопчики. В інших веломоделі «ВД-2» Московського заводу з приводом на переднє колесо, колеса також суцільнолиті гумові, – так ідентифікував засоби для пересування Сергій Зозуля.

Такі велосипеди на той час були далеко не в кожного, скоріш за все, їх узяли напрокат.

– Наша сім 'я на велосипед марки «ХВЗ» розжилася тільки в 1958 році. Про нього казали: «ХВЗ» – якщо крутиш, то везе», – пригадує своє повоєнне дитинство Віктор Форманчук. – А так нашим дворовим транспортом були саморобні дерев'яні самокати: дошка на великих підшипниках із розбитої техніки та труба для керування. Гуркіт від такого катання стояв на весь квартал.

Звернули читачі увагу на моду тих часів і на зачіски дітлахів.

– Хто у простенькому костюмчику з бавовни, хто в білій сорочечці в штанцях на «помочах» хрест-навхрест та в панчішках, які пристібалися до натільного паска прищіпками. А хлопчаку праворуч пощастило найбільше: його вдягли в майже справжню «матроску» з відкладним матроським комірцем. Із взуття на ногах простенькі черевички й сандалі. Та зрозуміло, що це, так би мовити, парадно-вихідний одяг, а для двору були зовсім інші «наряди». Лише зачіска під «чубчик» в усіх і скрізь одна, – знову цитуємо Сергія Зозулю.

На питання «Де ще подібним чином могли відпочивати полтавські дітлахи?» найчастіше згадували парки «Перемога» та Сонячний. Багато було різних спогадів про каруселі та гойдалки, а ще різноманітні конкурси, вікторини й танці «під баян» біля колишнього Палацу піонерів.

Одним з перших правильну відповідь дав полтавець Володимир Очеретько. Він згадав, що раніше парки «Перемога» та Сонячний були огороджені парканом і на ніч їх закривали на замок. Розповів про технічні гуртки, які відвідував у дитинстві, згадав кілька кумедних історій, зокрема про те, як на подвір'ї невдало запускали модель ракети. А ще запропонував розвинути тему тирів, яких раніше в Полтаві було чимало й де можна було отримати значок «Влучний стрілець».

Запитання до 42 етапу вікторини «Знаю Полтаву»: фотографії полтавських літніх кафе в путівниках стали з'являтися лише у 1980-х. Невже їх до цього не було? Яке літнє кафе зображене на фото, які перші подібні заклади Полтави ви знаєте?

Наші реквізити:
36000, м. Полтава, а/с 50, телефони: 7-92-11 або 2-57-76, електронна пошта info_visnik@ukrpost.ua, сайт www.visnyk.poltava.ua.
Володимир Сулименко, 17.06.2016, 14:402087
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень