25 серпня 2019 • № 34 (1570)
Rss  

Кафе «Морозиво» як спроба боротьби з чарколюбами

У Радянському Союзі спроби боротьби з пияцтвом робилися не один раз, але найбільш відомою стала антиалкогольна кампанія 1985–1987 років. Перша почалася відразу після приходу до влади більшовиків. Тоді пияцтво було оголошено тяжким спадком царизму. Але до початку Перебудови від царизму залишилися лише спогади, а алкоголізм сягнув катастрофічних масштабів. З початком кампанії передбачалося значне скорочення виробництва алкогольних напоїв, кількості місць і часу їх продажу. Збільшені штрафи за появу на вулиці в нетверезому стані, лютує агресивна пропаганда. Тільки у Всесоюзне товариство боротьби за тверезість вступають три мільйони чоловік, які начебто «зав’язали наглухо». Виходить журнал «Тверезість і культура», комсомольці проводять безалкогольні весілля.

У Полтаві та області почали активно відкривати нові безалкогольні кафе типу «Морозиво», а журналістам поставили завдання показати перевагу подібних закладів над місцями, де вживають спиртне. Виникає запитання: невже подібних кафе у Полтаві не було? Виявляється, були, але мало, і щодо їхнього сервісу лунало чимало критики. Показова стаття «Запросили, але не чекали» у «Зорі Полтавщини» 1983 року. У ній кореспондент розповів про враження від відвідування кафе «Морозиво», яке нещодавно відкрили на розі вулиць Леніна та Гоголя, 14/18. З одного боку гарне оформлення – макраме на вікнах, малюнки на стелі, ненав’язлива музика – мали б створити гарний настрій. Проте зіпсував його сервіс – це відсутність роздягальні, місць за столиками і серветок на них, величезні черги, жахливі пластмасові чашки. Та в 1985 році кафе «Морозиво», яким завідувала ветеран праці Євгенія Петрук, уже хвалили. Працівники закладу навіть узимку торгували кондитерськими виробами зі столиків прямо на вулиці, а зігрітися пропонували чаєм та кавою.

Безалкогольні кафе, які почали відкривати у 1985 році, набули популярності, бо до цього люди такого не бачили. Кореспондент «ЗП» Павло Карнаух про-йшовся по таких кафе і зробив велику пізнавальну статтю «Освіжаючі «Джерела». Він побував у «Казці» на вулиці Вузькій (навпроти адміністрації Подільського району), підпорядкованій ресторану «Лілея». Побачив зображення, намальовані на стінах: дядько Чорномор і 33 богатирі, Івасик-Телесик, Буратіно, Карлсон, лікар Айболить та інші казкові герої. Тут частують фірмовим морозивом «Айсберг» та «Пінгвін», полуницями та черешнями. Обіцяють установити екран і показувати мультики. Свою родзинку мало і кафе «Зустріч» на вулиці Червоноармійській (нині Дмитра Коряка) із залою на 30 місць. Тут стіни оздоблені фінським рустом, плиткою декор та дзеркалами, комфорт і затишок доповнюють оригінальні світильники. Випускники республіканської школи офіціантів готують каву по-східному, вітамінізовані соки, напій «Прохолода». Кафе «Зустріч» стало місцем спілкування, культури й відпочинку. А головне, тут виручка стала більшою в чотири-п’ять разів, ніж раніше.

Під час антиалкогольної кампанії у 1985 році в Полтаві на вулиці Гоголя з’явилося кафе «Кристал», яке переобладнали з чебуречної.

А ось історія, як знаменита «Трьошка» стала «Кристалом». У Харкові набуло всесоюзної популярності кафе «Кристал», яким керувала Алла Зоря. Вона організувала виготовлення і реалізацію м’яких сортів морозива за допомогою невеликих автоматів-фризерів. Переймати досвід поїхали і полтавці –заступник начальника обласного управління громадського харчування Г.Сахно та заступник директора ресторану «Театральний» Л.Якимовська. А згодом на вулиці Гоголя відкрили єдиний в області вітамінний бар, так би мовити, вигравши двобій із чаркою.

Адміністратор кафе «Кристал» С.Кликова розказала про значні зміни на краще. Біля входу в заклад тепер немає недопалків, не чути тютюнового диму, забули, як відвідувачів виряджали з нарядом міліції. Молоді люди танцюють навіть без спиртних напоїв, і виручка стала вищою. Адміністрація планує поновити меблі в барі і надіслати в Харків стажера.

Закінчує статтю автор анонсом та підсумком свого рейду: «У кафе «Млинці» на трасі Київ – Харків збираються відкрити першу в Полтаві піцерію (заклад щось на зразок французьких бістро). І теж без чарки! Потрібно, щоб багатообіцяюча справа на півдорозі не затихла. Боротьба за тверезість і культуру дозвілля – загальна справа. Щоправда, комсомол і заклади культури ще слабо в це втяглися».

У 1986 році відкрили ще одне нове кафе у мікрорайоні Сади на вулиці Героїв Сталінграда, 30. Як неважко здогадатися, назвали його «Морозиво». Інші безалкогольні заклади стали з’являтися за рахунок, як це називали, переспеціалізації. Так, кафе «Соки. Води», що біля автостанції №2, змінило асортимент, і цьому, як писала газета, пасажири дуже зраділи.

У замітці «Хліб-сіль і галушки» газети «ЗП» 1986 року розповідається, яка доля кафе «Полтавські галушки» і вже згадуваного «Кристалу». Цитуємо: «Ходять чутки, що запорозькі козаки кепкували: «Без української горілки полтавськими галушками вдавишся».

Працівники обласного управління громадського харчування довели, що галушки набагато смачніші без горілки в поєднанні з безалкогольними напоями, різними соками.

А хто полюбляє морозиво, збиті вершки, горіх з медом, коктейлі чи каву, відвідують кафе «Кристал», що на вулиці Гоголя. Тут у минулому році була чебуречна, де спиртне лилося рікою. Обладнали інтер’єр у сучасному стилі, їздили до харківських колег. І таких оновлених переобладнаних «Кристалів» сьогодні в області дев’ять.

– А як же з планом? – запитують скептики.
– Відмінно! – відповідають господарки кафе».

Перший рік справді безалкогольні кафе мали високі прибутки. Уже у 1986 році радянська торгівля недодала державі 12 млрд рублів, у 1987 році – 7 млрд. Через втрати у виробництві вина і вирощування винограду недорахували ще 6,8 млрд. Потім настали нові часи – скасування державної монополії на торгівлю спиртними напоями. Антиалкогольна боротьба поступово втратила актуальність. Як засвідчує історичний досвід, у жодній країні світу антиалкогольна кампанія не призвела до перемоги. Але до цього в нас ніхто не дослухався.
Володимир Сулименко, 24.06.2016, 13:592416
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень