25 серпня 2019 • № 34 (1570)
Rss  

І зацвіли в літніх кафе «конвалії»

Із настанням теплої пори літні майданчики кафе та ресторанів ростуть наче гриби після дощу, а місця на тротуарах для пішоходів стає все менше. Щоправда, для Полтави це поки що не становить серйозної проблеми, на відміну від столиці та інших мегаполісів України, де прогулянки центральними вулицями стають усе складнішими. Ресторатори стали активно використовувати зовнішній міський простір для потреб свого бізнесу. Адже за деякими даними, такі відкриті майданчики допомагають збільшити сезонний прибуток до 30%.

Сезонна «окупація» тротуарів почалася в 1990-х. Імпровізовані літні кафе стали з’являтися навіть просто біля кіосків. Побутував жартівливий вислів: «Де кинеш пластмасовий стіл і стільці, там уже сидітимуть відвідувачі». Тепер про такі меблі, які часто ламалися, вже давно забули, а було ж дешево і сердито.
Більшість наших читачів, а серед них і архітектор Борис Петтер, вважає, що до 1970-х літніх кафе у Полтаві фактично не було. Полтавці згадували безіменний павільйон у парку ім.Дзержинського, кафе у парку «Перемога», літню терасу ресторану «Літо», а найчастіше – кафе «Берізка» у Корпусному парку та кафе біля ЦУМу. Останнє і зображене на фото, надрукованому у фотоальбомі «Полтава» (Київ, «Мистецтво», 1987 рік), яке було завданням до 42 етапу вікторини «Знаю Полтаву».

Наведемо найцікавіші цитати читачів про кафе біля ЦУМу та «Берізка».

– Це літній майданчик з продажу морозива, соків та безалкогольних напоїв від ресторану «Театральний», який був між будівлею полтавського ЦУМу (Жовтнева, 28/18, тепер Соборності) та житловою п’ятиповерхівкою на Соборності, 26/14, де на першому поверсі довгі роки існував і сам заклад громадського харчування. На приналежність до ресторану свідчать м’які стільці з дерева, – написав Сергій Зозуля. – Морозиво тут у різні часи відпускали відвідувачам як фабричне зі спеціальних металевих гільз, так і виготовлене з окремих інгредієнтів у автоматі-фризері на очах здивованої малечі. Подавали його неодмінно в металеві чи пластмасові вазочки, поливаючи зверху сиропом або варенням, а інколи посипали тертим шоколадом. Солодкий спогад того часу навіває напис на вітрині ліворуч – «Пончики». Оскільки заклад був від ресторану, то, звісно, реалізовував продукцію власних кондитерів – різноманітні тістечка, пряники та інше. А от пончики виготовлялися і смажились, як кажуть по-сучасному, у фритюрниці, тобто в олії, прямо тут, на місці. Начинка – повидло яблучне чи грушеве, натуральне, без барвників і ароматизаторів. Окрім пончиків, смажили кільця з дріжджового тіста, присипаючи вже готові вироби цукровою пудрою. Під каву чи чай це все йшло «на ульот» за смішну, як на наш час, ціну – пончики по п’ять, кільця по три копійки. Особливо полюбляли тут бувати школярі та студенти. Минали часи, змінювалися назви й асортимент літнього майданчика.

– Мої спогади про кафе за ЦУМом з дитинства 1970-х років. Торгівля там велась із віконець, а столики стояли тільки на свіжому повітрі. Торгували морозивом на вагу, тістечками, охолоджувальними напоями і… солодкою ватою, яку називали східними солодощами. За нею шикувалися довгі черги, – розповів Сергій Макаренко.

Із тим, що заклад з’явився на початку 1960-х, згоден і Валентин Шуєв: «Коли в 1961 році побудували ЦУМ, то місце між сусіднім будинком із колишнім рестораном «Театральний» і було задіяне під кафе. З роками асортимент кафе змінювався від морозива до пива, як нині, але торгівля була там завжди. Продавали дуже смачне морозиво, накладали кульками, можна було з варенням, сиропом на вибір, цукрову вату, тістечка. Нині це «Полтавське пиво». Щодо «Берізки», то там можна було і на вулиці посидіти, і при негоді в теплі музику послухати, якісної заварної кави випити, її готували при тобі в турках на кварцовому пісочку. Запах неймовірний, а коньяк який був – «Славутич», «Чайка». Тепер першого і не випускають».

Коли з’явилося кафе «Берізка», точно ніхто не сказав, перше фото цього закладу, автор якого Михайло Свириденко, опублікували в «Зорі Полтавщини» в 1974 році.

Чимало цікавих архітектурних проектів з різних причин не було реалізовано в Полтаві, зокрема й проект цієї висотки, навколо якої зібралася група авторів. Вам щось відомо, яку споруду хотіли звести напередодні святкування 800-річчя Полтави?
– У кафе «Берізка», що в Корпусному саду, завжди збиралося багато дітей із батьками, – пише Сергій Криворотько. – Смачне недороге морозиво у вазочках, прохолодний молочний коктейль, який коштував 19 копійок. Першу склянку пили залпом. Ми після ігор по футболу на першість міста зі стадіону «Динамо» часто йшли туди, брали морозиво, коктейль...

– Я теж пригадую у «Берізці» морозиво та коктейлі, поруч – дошка з фото почесних громадян Полтави. Було два зали: ліворуч і праворуч маленький, здається, там було і шампанське. І, звичайно, відкрита веранда, – цитуємо Вадима Сєнного.

На завершення цікава, на нашу думку, відповідь Юрія Борблика, який працював свого часу в «Полтавархпроекті»: «Якщо брати серед двох літніх кафе, біля ЦУМу і «Берізка», то останнє було більш популярним. Там завжди було кілька сортів вагового морозива, різні сиропи, присипки, напої та інше. Завжди була черга, не вистачало місць, але воно було того варте. Розповім про навіси-парасолі від сонця у вигляді дзвіночків, їх тоді називали конваліями. У середині 1980-х хтось із керівництва України виїхав за кордон і там побачив літні майданчики з такими навісами. Як прийнято було в ті часи, пішла по областях команда, довели план, скільки кому виготовити і встановити. Заводи непланові роботи не бралися робити, і я домовився з керівництвом виправної колонії в Божковому, що там зроблять каркаси, а в сусідній жіночій пошиють чохли. Робота пішла, ми виконали і перевиконали план, ще й іншим областям допомагали, а в Полтаві й по області біля багатьох їдалень, кафе і ресторанів з’явилися літні майданчики, де розцвіли різнокольорові «конвалії».

Перед запитанням до 43 етапу вікторини «Знаю Полтаву» привітаємо з професійним святом архітекторів. Чимало цікавих архітектурних проектів з різних причин не було реалізовано в Полтаві, зокрема й проект цієї висотки, навколо якої зібралася група авторів. Вам щось відомо, яку споруду хотіли звести напередодні святкування 800-річчя Полтави? Можливо, знаєте, які ще цікаві проекти не були втілені в життя в нашому місті?

Наші реквізити: 36000, м. Полтава, а/с 50, телефони: 7-92-11 або 2-57-76, електронна пошта info_visnik@ukrpost.ua, сайт www.visnyk.poltava.ua.
Володимир Сулименко, 04.07.2016, 14:182334
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень