18 серпня 2019 • № 33 (1569)
Rss  

До кінця літа їздитимемо оновленими дорогами

На полтавських дорогах тривають масштабні ремонтні роботи – до настання холодів комунальники мають провести капітальні ремонти на більшості шляхів міста. Серед них й одна з найстаріших доріг міста – частина вулиці Небесної сотні (колишня Леніна), вимощена бруківкою.

Працювати доводиться вручну

Окрім титулу історичної дороги, кам’янка виділяється на тлі інших шляхів ще й навантаженням, яке припадає на неї, – великий потік транспорту, дощова вода, що стікає із вищої, центральної частини міста, та досить крутий схил, на якому вона прокладена. Востаннє ремонт тут проводили ще на початку 90-х років.
Чергове оновлення почалося понад місяць тому. Відтоді будівельники встигли перекласти 800 кв. м, при тому що загальна площа спуску становить 12 700 кв. м. Швидкість роботи, звісно, може здатися малою, однак дорожники наголошують: бруківка потребує зовсім іншого підходу.

На відміну від асфальту, коли основна робота виконується більш-менш автоматизовано, тут доводиться працювати здебільшого вручну. Із допоміжних засобів – хіба що вибійні молотки. Каміння знімають, потім вирівнюють основу, заливаючи бетоном (таким чином формується так звана «подушка»), після чого бруківку знову укладають і закріплюють, шви цементують. Додає складності й те, що вага кожного каменя сягає до 12 кг.

Уповільнили роботи й погодні умови: злива, яка пройшла в Полтаві минулого тижня, спричинила низку незручностей – вода змила каміння, що не було закріплене. Тож частково покриття довелося переукласти.

27 липня стан виконання особисто проінспектував міський голова Олександр Мамай:
– Завдяки тому, що торік ми відремонтували якнайбільше доріг, міждворових проїздів, доклавши максимум зусиль, нині перед нами стоїть уже не таке складне завдання. Цього року, щойно дозволили погодні умови, насамперед почали з дороги на вулиці Небесної сотні. Кількадесят років тут не проводився капітальний ремонт, були лише поточні, тобто верхніх частин автошляху. На той час поточного відновлення вистачало, адже навантаження на дорогу було незначне. А нині це одна з основних, скажемо так, дорожніх «артерій» міста. Сьогодні дорожники працюють мало не цілодобово, адже обсяг робіт величезний. Завершити роботи на кам'янці планується до перших заморозків.

Прокоментував хід робіт і представник підрядника Юрій Шляхта, голова правління ПАТ «Управління механізації будівництва № 23»:
– Наше завдання – перекласти каміння на бетонну подушку, яка утримуватиме його від сповзання. Основа надзвичайно важлива: якщо вона допускатиме рух каміння, між ним утворюватимуться шпарини. Оскільки щоразу після дощу цією дорогою сходить велика кількість води, вона розмиватиме покриття, і дуже швидко ми отримаємо ту ж ситуацію, що й була до цього. До цих вихідних частину дороги запустимо, відкриємо смугу, яка нині перекрита, і почнемо розбирати верх. Коли повністю завершимо один бік дороги, почнемо знизу.


Кам’янку спробували розтягти на сувеніри

Трапляються під час ремонту й курйозні ситуації. Одна з них завдала комунальникам серйозних проблем, причому винні цього разу... самі «вдячні полтавці»:
– Каміння, яке ми піднімаємо і переукладаємо, унікальне, його просто так не придбати, – розповідає Юрій Шляхта. – Через деякий час після початку робіт ми зустрілися з проблемою: частину знятого каміння вкрали!

Дорожникам довелося заручитися підтримкою поліції та вирушити на пошуки зниклого покриття. Далеко ходити не довелося – більшість матеріалу знайшли в найближчих до дороги будинках. Частину покриття таким чином удалося повернути, однак деякі плити зникли безслідно. Нині комунальники планують перейти до постійної співпраці з правоохоронцями, принаймні поки потік охочих забрати собі частинку історичної Полтави не зійде нанівець.

Бруківка на подушці стане стійкішою

Окрім оновлення покриття, дорогу оснащують додатковим захистом від погодних умов. Один із таких елементів – спеціальні жолоби для стоку води. Дорожнє покриття зроблено з ухилами, завдяки яким вода на полотні не затримуватиметься і жолобами стікатиме вниз.

– Проблема, звичайно, у тому, що далі, з вулиці Миру, їй нікуди подітись, і в глобальному плані з цим щось потрібно буде робити, думаю, це справа найближчого майбутнього, оскільки, за моїми спостереженнями, Полтава в плані доріг останні два роки зробила серйозний крок уперед, – зазначив Юрій Шляхта. – Гарантійний термін – десять років, однак, думаю, що за цей час суттєвих робіт не проводитиметься, із 10 700 кв. м, можливо, доведеться підправити зовсім невелику кількість.

Також на вулиці Небесної сотні відремонтують тротуар, на ньому замінять асфальтове покриття і встановлять стоки для води.

Дійшли й до дворів

Олександр Мамай разом із начальником управління житлово-комунального господарства Сергієм Сінельником проінспектував і хід виконання робіт щодо внутрішньоквартальних проїздів. Загалом на виконання цих робіт передбачили 40 млн грн, із яких дев’ять уже освоїли. 27 липня міський голова побував у мікрорайоні Браїлки.
– Насамперед ремонтуватимемо внутрішньодворові проїзди в тих кварталах, де живуть люди поважного віку, – зазначив Олександр Мамай. – Найчастіше це двори з п’ятиповерхівками. Цією роботою я хочу від усієї територіальної громади подякувати пенсіонерам, які все життя працювали, щоб нам сьогодні краще жилося, і залишили у спадок будинки, комунікації, дороги, усе, чим ми користуємось. На сьогодні на кожен квартал розроблено проекти, над ними працювали цілу зиму. Однак якщо до будівельників виходять люди і просять прокласти доріжку, наприклад до майданчика, де сушать білизну, ми прислуховуємося і йдемо назустріч. Вносимо зміни до проекту, це не забирає багато часу, день-два, і виконуємо всі прохання мешканців, оскільки розуміємо, що наступного разу бригада заходитиме в ці двори через кілька років. Оскільки ж робітники вже тут, вони мають зробити все по максимуму.

Раїса Василівна, мешканка одного з будинків на цій вулиці, ремонтникам вдячна: раніше, розповідає, її син не ризикував заїздити на новій машині у двір, доводилося ставити подалі та добиратися додому пішки. До такого стану дорога дійшла за 35 років без ремонту – над нею не працювали з того часу, як звели будинки.

Нині ремонт внутрішньоквартальних проїзних доріг уже закінчено за адресами вул. 23 Вересня, 1, 1-А; вул. Івана Мазепи, 25, 31; вул. Соборності, 60-А, 62.
Сергій Лещенко, 02.08.2016, 12:091617
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень