24 серпня 2019 • № 34 (1570)
Rss  

Свято, яке об’єднувало шанувальників світлого й темного

Найбільшим пивним фестивалем у світі вважається Октоберфест, який починаючи з 1810 року проходить кожної осені в Мюнхені, і про нього знають не лише шанувальники бурштинового напою. Відомі в Україні подібні заходи – «Кухоль пива» в Тернополі та «Фестиваль пива» у Львові. 20 років тому в Полтаві теж започаткували своє свято пива, яке могло б потрапити до цього переліку. Адже продукція місцевого підприємства користувалася попитом далеко за межами Полтавщини.

Починаючи з 1996 року провели дев’ять фестивалів, але ювілейне свято не відбулося. Кореспонденти «Полтавського вісника», уже не кажучи за фотографів Анатолія Улицького та Сергія Назаркіна, бували на цьому святі, і кожен бачив щось своє. Писали переважно хороше, адже організатори і про журналістів не забували. Щоправда, репортаж про останнє свято пива вийшов не у схвальних тонах. Та про все по порядку…

На фото 2002 року: міський голова Полтави Анатолій Кукоба та генеральний директор АТ «Полтавпиво» Микола Суткович з працівниками підприємства.
Перше свято пива у 1996 році пройшло непомітно, а вже про наступні у пресі писали достатньо. У 1997 році воно відбулося 23 серпня. Кореспондент «ПВ» Віталій Скобельський писав: «Свято пива вже вдруге під орудою фірми «Полтавпиво» проводилося в нашому місті. Минулої суботи до парку «Перемога» зійшлися тисячі шанувальників світлого й темного. Святкового настрою керівникові фірми Миколі Сутковичу, якого в народі за звичкою іменують директором пивзаводу, не зіпсувала навіть присутність високих гостей – генсека колишньої «Партії любителів пива», а тепер клубу любителів пива В.Мірошниченка та президента згаданого клубу О.Зирянова. Київські політики від пива залишилися задоволені політикою Сутковича і взагалі пивними справами у Полтаві. У парку грав муніципальний духовий оркестр, виступали співаки і танцюристи, гумористи і бандуристи, а пересічний полтавець мав змогу не лише ворухнути мозковою звивиною у конкурсі знавців пива, але й переключитися на справи, далекі від розумової діяльності. Для цього достатньо було випити скоріше або випити більше. І нагороди у вигляді того ж пива знайшли своїх героїв».

Наступного року час і місце проведення не змінилися, своєрідним рекламним ходом стала розвесела бричка, яка моталася містом, а з неї безплатно частували щасливчиків.

Із 1999 року на святі започатковується традиція – презентація нових сортів пива та феєрверк після закінчення гуляння. Згадується присутність на заходах представників влади, навіть іноземних гостей. Кореспондент «ПВ» Зінаїда Мироненко побачила того року таке: «Муніципальний духовий оркестр за годину до початку свята почав зазивати до парку «Перемога». Генеральний директор АТ «Фірма «Полтавпиво» Микола Суткович порадував присутніх новиною – уперше полтавцям пропонується чудовий напій – пиво «Іванова гора». Навіть дощ, якого ждали все літо, не завадив святу. Як зазначили завсідники, цього року і торгових точок більше, і пива більше. Публіка та секретар міськради Ігор Михайлюк привітали славний колектив фірми з трудовими успіхами. Організатори свята подарували гостям хороший концерт, а на завершення – ще й феєрверк».

А з 2000 року дату проведення свята пива перенесли. До цього воно проходило напередодні Дня Незалежності, але вирішили нагадувати полтавцям про пінний напій напередодні літа. Кореспондент «ПВ» Олександр Брусенський бачив не тільки те, що відбувалося на сцені 28 травня: «Випити пива того дня можна було майже під кожним «кущем»: господарі свята так розташували торгові лотки, що оминути їх було неможливо. Варто було увійти до парку – і ти потрапляв у щільний коридор, у якому пиво лилося рікою, і який, ніби випадково, закінчувався туалетом… Плата за відвідини жаданого після кількох кухлів «об’єкта» не перевищувала 25 копійок для дорослих і 10 копійок для дітей. На святі було представлено дев’ять сортів пива».

Станом на 26 травня 2001 року ПАТ «Полтавпиво» належала майже третина нагород, що вибороли пивоварні заводи України. Головним винуватцем шостого свята, яке відбувалося цього дня, став новий сорт «Вакула». Микола Суткович щиро радів, коли голова облдержадміністрації Євген Томін прилюдно оголосив, що напою присуджено престижну нагороду «Золота Фортуна», а сімферопольці замовили того дня вдвічі більше, ніж звичайно, полтавського пива на свято свого міста. Найбільше людей збиралося біля лотків, де розливали новинку – пиво «Вакула» і «Фірмове», ціни на які були знижені.

У 2002 році відбувся урочистий марш пивоварів, започаткована традиція їх пошанування.

У 2003 році підприємство «Полтавпиво» посідало шосте місце в державі за обсягами виробництва. А за два останні роки воно зросло втричі. На свято приїхали гості з Києва, Харкова, Львова та інших міст, привітати полтавців прийшли представники влади. Було чимало конкурсів із призами і салют.

29 травня 2004 року на останньому дев’ятому святі пива присутніх уже вітав новий генеральний директор ВАТ «Полтавпиво» Василь Лавриченко. Заголовок замітки про це свято у «ПВ» був красномовним: «Якось так вийшло: останній дзвінок утопився в пиві». Згадуючи чимало хороших моментів свята, кореспондент Андрій Гончаренко звернув увагу на моменти, які його не прикрасили: «А поруч біля фонтану свій «концерт» влаштували випускники. Так трапилося, що пивне торжество збіглося зі шкільним святом останнього дзвінка, після закінчення якого колишні 11-класники дружно попрямували до парку «Перемога», щоб після традиційного келиха шампанського «полірнутися» келихом пива. А потім підпилі юнаки змагалися, хто далі закине колегу у фонтан, а втомлені дівчатка, попадавши на зелену травичку, уболівали за «метальників». Узагалі відсотків 90 учасників свята була молодь, чиє виховання дозволило залишити після себе багато сміття, додавши роботи працівникам комунальних служб. Удалося свято чи ні, але завершилося воно традиційно – над Полтавою прогримів салют».

Чому з того часу в Полтаві не проводять свята пива, невідомо. Можливо, вплинула зміна керівництва «Полтавпиво» чи обрали невдалу дату проведення. Чи відродиться свято пива? Якщо це зробить місто привабливим для туристів, цілком можливо.
Володимир Сулименко, 04.08.2016, 15:372815
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень