25 серпня 2019 • № 34 (1570)
Rss  

Відгадка в надписі на бочці з квасом

Місце, де торгували квасом, відгадали четверо читачів: Наталія Бичкова, Тетяна Кириченко, Сергій Зозуля та Валентин Шуєв. На фото 1970-х років було щонайменше дві підказки. Хтось проявив свої архітектурні знання. Так, Валентин Шуєв написав: «На фотографії торгова точка з продажу квасу на перетині вулиці Жовтневої (нині Соборності) та площі Дзержинського (нині майдан Незалежності). При збільшенні видно характерну вставку цегляної кладки на нижньому рівні балкона будинку на Соборності, 46». «Це місце навпроти нинішньої облдержадміністрації, поруч із кіоском преси», – уточнила Наталія Бичкова.

Можна було піти й іншим шляхом, якщо розшифрувати надпис на бочці з квасом – «КРХТ від маг. №2».

Читач Сергій Зозуля це пояснив так: «Це свідчить, що торгівля квасом ведеться Київським райхарчоторгом від магазину №2, який був у будинку №46 на Жовтневій. У кожному районі міста був свій райхарчоторг, а в Ленінському працювали ще й торгові точки ОРС НОД-4 (відділ робітничого постачання начальника відділку дороги станції Полтава-Південна) зі своїми виробничими потужностями».

У черзі тільки чоловіки і хлоп’ята, одягнені по моді 1970-х, п’ють зі скляних бокалів, а чоловік у білій футболці з довгими рукавами тримає кришку від емальованого чи алюмінієвого бідончика. Читачка Тетяна Кириченко вважає, що це фото приблизно 1977 року, адже впізнала учнів школи №17, у якій вона працювала. Навчальний заклад розташовувався тоді неподалік на вулиці Ленінградській, 16 (нині Сінна).

Сподіваємось, визріє тема рубрики «Ретро-погляд» про вуличну торгівлю прохолодними напоями. Газети про це писали переважно у формі фейлетонів та результатів рейдів-перевірок, тому дякуємо тим читачам, хто поділився своїми спогадами.

Звичайно, у різні періоди історії нашого міста вулична торгівля літньої пори пропонувала полтавцям свої прохолодні напої.
– За спогадами старшого покоління, що пережило фашистську окупацію, у спеку діти вій-ни продавали на базарах воду з криниць, яку розносили у металевих відрах або чайниках. У повоєнний час приватні особи пропонували холодні ягідний морс та сирівець, – розповів Сергій Зозуля. – У 1950-х роках утамувати спрагу на вулицях міста можна було склянкою газованої, або як тоді казали «зельтерської» води. Її продавали зі спеціальних візочків, устаткованих пристроєм для насичення води вуглекислим газом. Фруктовий сироп наливали зі скляних мірних колб із краником знизу, закріплених на поверхні візка. Для охолодження ємність із водою обкладалася льодом, який заготовляли взимку на Ворсклі і пересипаним шарами тирси зберігали на льодопунктах. Із відродженням у місті харчової промисловості розпочато виробництво хлібного квасу. Продавали його по смішній, як для нашого часу, ціні: 1 літр – 12 копійок, 0,5 літра – 6 копійок, 0,25 літра – 3 копійки. Тривалий час виробляв квас ситроцех, що був на вулиці Садовій, одразу за садибою-музеєм І.П.Котляревського. Із 1991 року виробництво хлібного квасу розпочало ТОВ «Полтавський завод продтоварів «Світанок».

У 1980-х роках наш земляк, призер Олімпійських ігор відвідав рідну школу, де розповів учням про свій спортивний шлях. На призи відомого спортсмена в Полтаві не один рік проводяться змагання. Хто він, у яку школу завітав і кого ви ще впізнали на фото?
Читачі також згадували, де в Полтаві були розташовані автомати з продажу газованої води, адже це теж вулична торгівля. Переважно вони стояли на розі біля гастрономів або неподалік навчальних закладів.

– А ще в бочках продавали не тільки квас, а й пиво, теж справжнє. Його потрібно було також швидко реалізовувати, що, власне, успішно й робили, – розповів Віктор Мироненко. – Щоправда, ставили пивні бочки переважно в спальних районах, щоб у центрі було менше «розсадників антисанітарії». До речі, пиво тоді не газували, але розбавляли. Проте воно й розбавлене було смачніше, ніж нинішнє.

Щодо газованих напоїв доповнює тему Олександр Черкун: «У 1960-х роках у Корпусному парку на місці так званого «танцмайданчика» стояли три кіоски – «Сувеніри», «Союздрук» і… «Газоване вино». Це було щось! За 22 копійки тобі наливали склянку справжнього вина та ще й з газом. Цікаво, що людей напідпитку не було, а бажаючих у спеку охолодитися таким напоєм хоч відбавляй.

У час, коли триває олімпіада в Ріо-де-Жанейро, спортивне запитання до 46 етапу вікторини «Знаю Полтаву» від нашої постійної читачки Тетяни Кириченко. У 1980-х роках наш земляк, призер Олімпійських ігор відвідав рідну школу, де розповів учням про свій спортивний шлях. На призи цього відомого спортсмена в Полтаві не один рік проводяться змагання. Хто він, у яку школу завітав і кого ви ще впізнали на фото?

Наші реквізити: 36000, м. Полтава, а/с 50, телефони: 7-92-11 або 2-57-76, електронна пошта info_visnik@ukrpost.ua, сайт www.visnyk.poltava.ua.
Володимир Сулименко, 15.08.2016, 13:433017
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень