20 серпня 2019 • № 33 (1569)
Rss  

Коли ж відбувся перший турнір на призи Леоніда Бартєнєва

Приємно, коли завдання на вікторину «Знаю Полтаву» пропонують читачі. В основному вони все розкажуть про фото, але буває, що не пам’ятають деякі нюанси, які доводиться з’ясовувати по ходу. Наша постійна читачка Тетяна Кириченко надіслала фото 1980-х років, коли вона працювала вчителем у полтавській середній школі №17, тоді заклад знаходився на вулиці Ленінградській, 16 (нині Сінна). На звороті фотографії лаконічний підпис: «Л.Бартєнєв. Зустріч з учнями СШ №17». А ще Тетяна Григорівна додала замітку «На приз земляка», із якоїсь полтавської газети, рік випуску якої також невідомий. У ній згадується, що вдруге в Полтаві на стадіоні «Колос» відбувся легкоатлетичний турнір на призи нашого земляка заслуженого майстра спорту СРСР Леоніда Бартєнєва. Ми ж сподівалися, можливо, читачі назвуть точну дату…

Звичайно, усі, хто давав відповідь на запитання, впізнав нашого знаменитого земляка-олімпійця Леоніда Бартєнєва, який народився 10 жовтня 1933 року в Полтаві. Навчався у школі №17, а закінчував – №25. Нагадаємо, що він відомий спортсмен-спринтер та естафетний бігун радянських часів (спортивне прізвисько «Лео»), заслужений тренер СРСР. Відзначився на XVI Олімпійських іграх у Мельбурні (1956 р.) та XVII Олімпійських іграх у Римі (1960 p.), двічі здобувши срібло у складі збірної команди СРСР у легкоатлетичній естафеті 4×100 м. Дванадцятиразовий чемпіон світу, одинадцятиразовий чемпіон СРСР у бігу на короткі дистанції.

У 1961 році, коли Бартєнєву виповнилося 28 років, йому довірили керівництво збірною Радянського Союзу з легкої атлетики. Збірну країни тренував, починаючи з Олімпіади в Токіо 1964-го і до Олімпійських ігор у Сеулі 1988-го. За цей час йому вдалося підготувати чимало чемпіонів і призерів Олімпійських ігор, світу та Європи, виховати більше сотні майстрів спорту.

Першим дав правильну відповідь читач Микола Новіков: «Я знайомий із Леонідом Бартєнєвим, тому відразу його впізнав. Він жив на вулиці Сапіго, принаймні, там мешкали його родичі. По роботі був знайомий із його двоюрідною сестрою Вітою Мартиновою. Першим тренером Бартєнєва був Юрій Стєшин, який розкрив його талант, але на цьому фото його немає. А праворуч біля олімпійця бачу на світлині Адама Надіна, відомого коментатора. Можливо, це зустріч з учнями школи №17».

– До того, як стати відомим спринтером, Бартєнєв добре себе проявив як футболіст, баскетболіст і навіть фехтувальник, – доповнює відповідь Сергій Гольдштейн. – Ми тренувалися в баскетбольній секції в одного тренера Бориса Суховського, із Леонідом був також знайомий, брали участь у міських змаганнях, він від мене на три роки старший. Навчався у школі №17. Ліворуч на фото біля Бартєнєва – суддя республіканської категорії, інструктор облспорткомітету Микола Горб.

На фото, якому понад чверть століття, краєвид молодого району Полтави. Що це за район, як він розростався і змінювався? Із якого місця зроблене фото?
Час ішов, а точного року знімка ніхто не називав. Проаналізувавши замітку з газети, ми встановили, що вона була надрукована в «Комсомольці Полтавщини». На допомогу прийшов відділ крає-знавства Полтавської обласної універсальної наукової бібліотеки імені І. П. Котляревського. Знайшли інтерв’ю Бартєнєва цьому виданню за 1990 рік, коли він приїздив у Полтаву як почесний суддя традиційної легкоатлетичної естафети. Леонід Володимирович розповів, що в нашому місті вже не був три роки. Отже, треба шукати замітку від 1987 року і раніше.

Колишній керівник обласного спорткомітету Олександр Степанов згадав, що легкоатлетичні турніри на призи Л.Бартєнєва проводилися до того, як він очолив організацію в 1986 році. Їх проводили десь на початку 1980-х років.

Автор завдання Тетяна Кириченко підказала інший шлях: вона впізнала третьою праворуч на фото ученицю Олену Бардешину, доньку відомого футболіста Віталія Бардешина. Ми показали це фото її мамі Ользі Бардешиній, яка впізнала свою доньку, а головне – вказала, що ця зустріч відбулася в 1984 році.

На жаль, ніхто з учнів, зображених на цьому фото, не відгукнувся. Інші читачі називали на знімку також учителя початкової військової підготовки майора Миколу Гарбузнікова, поруч невисоку жінку, вчителя фізкультури Таїсію Абішеву і за нею високого чоловіка, теж вчителя фізкультури, Миколу Рудницького.

Відшукавши той самий номер «Комсомольця Полтавщини», з’ясували, що другий легкоатлетичний турнір на призи Леоніда Бартєнєва відбувся 31 вересня 1984 року. Того дня у Полтаві ще відкрили новий термінал аеропорту. Цікаво, що тижнем раніше на стадіоні «Колос» відбулися республіканські змагання з легкої атлетики, не рахуючи естафету до Дня визволення Полтави. Така кількість змагань і давала змогу зростати талантам. А турніри на призи Бартєнєва відбулися тоді тільки двічі – у 1983 і 1984 роках. Відродили ці змагання в 2008 році за ініціативи Полтавського обласного відділення НОК України. До речі, на своє вісімдесятиріччя в 2013 році Леонід Володимирович завітав уже в полтавську школу №25, де провів майстер-клас і навіть показав, як качати прес. Популярність турніру на призи Бартєнєва щороку зростає. Спочатку в змаганнях взяли участь п’ятдесят спортсменів, а торік їх кількість сягнула за двісті.

Запитання до сорок сьомого етапу вікторини «Знаю Полтаву». На фото, якому понад чверть століття, краєвид молодого району Полтави. Що це за район, як він розростався і змінювався? Із якого місця зроблене фото?

Наші реквізити: 36000, м. Полтава, а/с 50, телефон: 509-331, електронна пошта info_visnik@ukrpost.ua, сайт www.visnyk.poltava.ua.
Володимир Сулименко, 26.08.2016, 14:593098
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень