25 серпня 2019 • № 34 (1570)
Rss  

Центральний універмаг, кінотеатр «Рекорд» та непарна сторона вулиці Жовтневої

Підсумовуємо ювілейну 50 вікторину «Знаю Полтаву». Про фото 1959 року можна розповісти чимало, адже тут бачимо Театральну площу, частину вулиці Соборності й те, як зводять споруду для ЦУМу. Такий краєвид, на думку багатьох читачів, можна було сфотографувати з вікон другого поверху будинку на Соборності, 21, де розташований магазин «Полтавчанка».

Ліворуч за кадром залишилось приміщення муздрамтеатру ім. М.В.Гоголя, зведене на місці зруйнованого довоєнного поліграфічного комбінату. Уздовж вулиці встановлені чавунні стовпи зовнішнього освітлення з біло-молочними кулястими скляними плафонами. Вулиця Соборності, яку в народі називали Шляндрівською, в усі часи була і залишається центральною. Нею завжди любили прогулюватися всі покоління полтавців різного віку, більшою популярністю користувалася непарна сторона. От і на фото саме на ній більше перехожих, і лише одне авто «Побєда-М20».

На початку ХХ століття весь квартал від вулиці Гоголя (Іванівської) до вулиці Котляревського займали двоповерхові будівлі з різноманітними крамницями на нижніх поверхах та з хазяйськими апартаментами на верхніх. Під час німецької окупації все це було зруйноване. Відразу після визволення міста та розчищення руїн уздовж усієї вулиці Соборності (тоді Жовтневої) були висаджені молоденькі липові деревця, а ділянка парної сторони огороджувалася цегляним парканом. Залишена частина паркану добре проглядається на фото крізь зелень дерев. Ближче до вулиці Гоголя розташовувався кінотеатр «Рекорд», це була одноповерхова будівля. Енциклопедичний довідник «Полтавщина» згадує, що кінотеатр діяв ще з початку ХХ століття, у 1922 році отримав назву ім.В.Г.Короленка. Старожили пам'ятають, що під час війни в ньому була конюшня, а потім до 1946 року знову показували кіно. У газетних оголошеннях він значився як кінотеатр ім.25-річчя ВЛКСМ. До початку 1950-х на цій будівлі ще інколи встановлювали гучномовці і транслювали важливі події в житті країни. На місці паркану і кінотеатру на початку 1960-х звели п'ятиповерхівку, у якій діяв ресторан «Театральний». Таке нам розповіли читачі Віктор Форманчук, Сергій Гольдштейн, Сергій Зозуля та Юрій Перепелиця.

Домінантою фотознімка стала коробка, за обрисами якої всі читачі впізнали майбутню будівлю ЦУМу. Одним із перших про це написав Олександр Корчуков. На цім місці до війни стояв двоповерховий будинок із книгарнею на першому та з «Полтавським позико-ощадним товариством» на другому поверхах. На жаль, в архівах не вдалося знайти документів із будівництва ЦУМу, є лише деякі згадки. Так, після того як у 1954 році викопали котлован під зведення майбутньої споруди, його дослідили геодезисти і дещо знайшли. В архіві Полтавського міського відділу у справах архітектури зберігся висновок про конструкції фундаментів під зовнішні стіни будівлі універмагу. Комісія на чолі з інженером Я.Х.Майлісом зробила огляд котловану і знайшла ділянки з порушеною структурою ґрунтів, ями й… підземні тунелі. На глибині півтора-два метри від підошви фундаменту пролягали дві галереї шириною півметра та метр. Комісія надала рекомендації, що потрібно у такій ситуації робити і як закріпити фундамент. У документі значиться, що проект універмагу виконаний організацією «Союзгіпроторг». Він повторний, подібний будинок є в Тернополі.

Де розташоване місце, у якому фінішує спортсмен? Можливо, цифра 100 на грудях підкаже рік, у якому відбувся пробіг.
На фото чотириповерхова будівля універмагу готова до опоряджувальних робіт. Три поверхи займатимуть торговельні зали, на четвертому адміністрація та два машинних відділення ліфтів. У дворі баштовий кран серії БКСМ працює на завершенні будівельних робіт на складських приміщеннях.

Уперше ЦУМ відкрився для покупців 6 вересня 1961 року. Спочатку полтавці йшли сюди як на прем'єру. Із плином часу все стало звичним, буденним. Сім'ями приїздили з усієї області за обновками, записувалися в черги за телевізорами, холодильниками, килимами та іншими дефіцитами, брали товари в кредит лише під 7%. Біля ЦУМу чи всередині призначались зустрічі, побачення, а то і просто хто холодної пори заходив погрітися. Багато полтавців розпочинало свою трудову біографію та довгі роки працювало в його колективі. Серед таких Тетяна Мискіна, яка стала працювати у травні 1969 року помічником продавця у відділі «Тканини».

– Потрапити в такий престижний заклад було складно, влаштувалася по знайомству, – розповіла Тетяна Миколаївна. – Ціни були не круглі, а потрібно було працювати на рахівницях, тому довелося вдосконалювати навички. Особливо активно практикуєшся перед вихідними, коли великі виторги, люди тоді ж шили собі багато одягу. На роботу ми приходили з чорного входу строго на восьму годину і залишали робоче місце о восьмій вечора. Графік був такий: два дні робиш, два – вдома, але все одно приходила щось допомогти колегам. Обідали на четвертому поверсі у своїй їдальні, гарячу їжу привозили з кафе «Трьошка». Між відділами ЦУМу проводили соцзмагання. Під кінець місяця зачасти аврал. Щоб виконати план, торгували з яток перед ЦУМом. Практикувалася також виїзна торгівля на районах. Дефіцитні товари купували у салоні для молодят, який діяв на третьому поверсі, але потрібно було мати запрошення. Перший імпорт у ЦУМ почали возити в 1970-х: чеське та югославське взуття викликали ажіотаж неймовірний. Але для мене ЦУМ був не тільки роботою. У дворі у двоповерховій будівлі на першому поверсі розміщувалися склади, на другому – актовий зал. Там діяли танцювальний і співочий гуртки, влаштовували партзбори колективу, а головне – проводили спільно з курсантами артучилища цікаві вечори. У штаті було трішки чоловіків – вантажники й електрики, а в основному, звичайно, жінки. Дорога на роботу в мене на все життя запам'яталася запахом лип, які ростуть уздовж вулиці Жовтневої.

Тепер до 51 етапу вікторини «Знаю Полтаву» поставимо більш складне запитання, адже на фото з усіх будівель збереглася лише одна вдалині. Спортсмен фінішує в малолюдному місці. Де воно? На грудях у нього напис «Глобине – Полтава» і цифра 100. Можливо, він вам підкаже рік, коли проводився цей пробіг.

Наші реквізити: 36000 м. Полтава а/с 50, телефон 509-331, info_visnik@ukrpost.ua, www.visnyk.poltava.ua
Володимир Сулименко, 25.10.2016, 16:103240
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень