24 травня 2019 • № 21 (1557)
Rss  

І все-таки вона обертається: полтавський астроном винайшов унікальний пристрій

8 січня 1851 року французький фізик та астроном Жан Фуко забезпечив собі місце в історії науки, провівши експеримент із маятником власної конструкції, який наочно продемонстрував поворотну силу інерції, що виникає від обертання Землі. Так маятник Фуко став відомим на весь світ. 2016 року в нього з’явився «колега» – український маятниковий інструмент, і винайшли його у Полтаві.

На відміну від маятника Фуко, пристрій полтавського астронома Адама Гожого демонструє переносну силу інерції від обертання Землі, що робить його унікальним, стверджує автор. Над цим приладом полтавець Адам Гожий працював із 2007-го, а 24 серпня 2016 року маятниковий інструмент почав робити свої перші оберти у дзвіниці Полтавського Свято-Успенського собору.

Адам Гожий закінчив Львівський політехнічний інститут за спеціальністю «Астрономогеодезія», після цього понад 40 років працював у Полтавській гравіметричній обсерваторії. Там займався вивченням питань щодо обертання Землі.
– Приблизно у 80-х роках методи вивчення проблеми застаріли, і тоді почали пошуки нових інструментів, – розповідає Адам Гожий.

Однак ідея винаходу прийшла до науковця вже коли він був на пенсії, та поважний вік не став перепоною на шляху винаходу: астроном не тільки зібрав діючий пристрій, а й отримав на нього патент. На відміну від маятника Фуко, що має досить просту конструкцію – підвіс, на якому закріплено важкий предмет, український маятниковий інструмент влаштовано дещо складніше.

Зовні маятник має досить простий вигляд, проте виявляється значно складнішим за маятник Фуко. Український маятниковий інструмент складається з металевого стрижня, на якому закріплені однакові важки. Сама конструкція через гнучкий підвіс кріпиться до стелі дзвіниці.
– Цей же маятник дає змогу демонструвати переносну силу інерції. При обертанні точка підвісу разом з опорою рухається в напрямку обертання Землі, а низ відстає від нього. Там установлено горизонтальний маятник (мова про три важки на трубках посередині конструкції), під дією сили він починає повертатися. У стані спокою він може зависнути, а якщо рівноваги між важками нема, сила обертання Землі діє на кожен із них по-різному, за рахунок цього маятник починає крутитися.

Цікаво, що натхнення прийшло до астронома у цьому ж храмі під час однієї зі служб.
– За часів СРСР усі астрономи повинні були читати лекції з атеїзму, оскільки вважалося, що саме в них було найбільше інформації, яка суперечила релігійному світогляду. Я цим войовничим атеїзмом займався 30 років, – розповідає він. – На початку 90-х мені до рук потрапила книга дуже відомого українського астронома Івана Климишина, яка змінила мій світогляд. Після цього почав ходити до храму. Там під час служби якось подивився на велику люстру – панікадило, і відчув: крутиться голова, неначе зараз упаду. Став стійкіше, придивився – ні, просто саме панікадило потроху обертається. Я запитав себе: чому так відбувається і які сили діють на нього у цей момент? Порівнював з іншими храмами, там подібного ефекту не було. Зрозумів, що річ у тому, як кріпиться люстра – у нашому храмі вона висить на ланцюгу, який має функцію, аналогічну підвісу мого маятникового інструмента.

І хоча ефект, що лежить в основі пристрою, досить очевидний, однак аналогів конструкція не має. Під час експертизи на видачу патенту подібні конструкції шукали, однак схожих не знайшли. Він єдиний обертається за рахунок переносної сили інерції Землі, для дослідження цієї сили інструментів досі не було. При цьому в майбутньому його точність може бути дуже суттєво підвищена, а розмір конструкції можна змінювати. Такими змінами Адам Гожий має намір зайнятися найближчим часом.
Сергій Лещенко, 27.10.2016, 15:27772
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
<квітень