25 серпня 2019 • № 34 (1570)
Rss  

Рак молочної залози — не вирок

Орест Вовк (ліворуч): «Рак лікують і перемагають».
В Україні щороку виявляється 16 тисяч випадків раку молочної залози. За статистичними даними, кожні півгодини діагностується випадок захворювання на рак молочної залози і кожну годину через неї вмирає одна українка. Щороку на Полтавщині через це захворювання передчасно помирає близько 300 жінок.
– Ця хвороба займає перше місце в структурі онкологічних захворювань жіночого населення України та більшості економічно розвинутих країн світу. У Полтавській області на диспансерному обліку перебувають понад п’ять тисяч жінок із діагнозом рак молочної залози. За останній рік на облік до онкологічного обласного диспансеру поставлені 350 жінок Полтавщини, – говорить головний лікар Полтавського обласного клінічного онкологічного диспансеру Орест Вовк. – Захворіти на рак молочної залози може будь-яка жінка. Чинники, які підвищують ризик захворювання, – вік понад 40 років, спадковість, пізня менопауза, ранній початок місячних (до 12 років), пізні перші пологи (після 30 років) або їх відсутність, переривання вагітності, залоза не працювала у період лактації, фіброзно-кістозна мастопатія, гормональні порушення. До цього переліку можна додати також негативні екологічні фактори, куріння, алкоголь, неправильне харчування, ожиріння, тобто нездоровий спосіб життя. Але найголовніше – спадковість. Якщо є мутація гену BRCA1, то вірогідність захворіти на рак молочної залози понад 80%. Але рак молочної залози – це не вирок, це хвороба, яку лікують і перемагають!

Найбільше хворіють після 50 років. Захворюваність однаково поширена як у сільській місцевості, так і в містах. На жаль, кожна третя жінка звертається за медичною допомогою до лікаря, коли вже надто пізно – на третій-четвертій стадіях захворювання.

Водночас тривалість нормального життя хворих на рак молочної залози за умови встановлення діагнозу на початкових стадіях хвороби (нульова, перша і друга стадії) і своєчасно проведеного лікування становить понад 25 років. Тобто прогноз захворювання залежить від того, наскільки вчасно вдалося діагностувати хворобу.
– Основними методами, які дозволяють вчасно виявити це захворювання, стають самообстеження молочних залоз, систематичні профілактичні огляди, спостереження та лікування передпухлинної патології, щорічні маммографічні (для жінок старше 40 років) та ультразвукові дослідження (для жінок віком від 20 до 39 років). Вид обстеження обирає лікар відповідно до ваших особистих ризиків, – наголошує Орест Вовк.

Своєчасна і рання діагностика передпухлинних та пухлинних захворювань насамперед залежить від самої жінки, від її обережності, її уваги до свого здоров’я. Як зазначив завідувач хірургічним відділенням Полтавського онкологічного диспансеру Василь Кир’ян, проходити обстеження у маммолога повинні всі жінки, незалежно від віку, навіть якщо у них немає скарг на стан здоров’я.

Прес-центр Департаменту охорони здоров'я Полтавської ОДА
Іван Мольченко, 27.10.2016, 16:012876
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень