22 липня 2019 • № 29 (1565)
Rss  

Нащадки Ходжі Насреддіна в гостях у Гоголя

Саме під такою назвою в Полтавському художньому музеї (галереї мистецтв) ім.М.Ярошенка 20 жовтня відкрилася виставка карикатур. 110 кращих робіт відомих художників з усього світу привезли до Полтави члени Асоціації турецьких карикатуристів. Захід відбувся за підтримки українського творчого об’єднання «Карлюка».
– Ми маємо змогу продемонструвати роботи провідних карикатуристів світу та познайомити полтавців із конкурсами, які проводяться у різних країнах, – говорить один із засновників міжнародної виставки карикатур «Карлюка» Михайло Шлафер. – Конкурс «Ходжа Насреддін» відбувається протягом багатьох років у Туреччині, а сьогодні ми можемо побачити роботи у себе на Батьківщині, у рідній Полтаві. Це вперше, тож сьогодні справді визначна подія.

Виставку відкривають Володимир Казаневський та Михайло Шлафер.
Міжнародний конкурс карикатур ім.Ходжі Насреддіна триває щорічно в Стамбулі під егідою Асоціації турецьких карикатуристів протягом 36 років. Конкурс дуже популярний серед художників у всьому світі. Сотні провідних карикатуристів із десятків країн відправляють свої найкращі роботи до Стамбула, а потім із нетерпінням очікують рішення від авторитетного міжнародного журі. Окрім комічних, сатиричних карикатур, художники надсилають на конкурс малюнки, безпосередньо пов’язані з відомим фольклорним персонажем Сходу Ходжею Насреддіном, який також добре відомий в Італії, Греції, країнах колишнього Радянського Союзу та Східній Європі.

За легендою цей кмітливий герой, який полюбляв їздити на віслюку задом наперед, народився в турецькому місті Акшехір. Цього року виповнюється 808 років із дня його народження. Ось уже понад 50 років щорічно в його рідному місті відбувається фестиваль на честь Ходжі Насреддіна – чоловіка, що на перший погляд здається дещо дивним і навіть трохи несповна розуму, але насправді за його простим ставленням до життя криється велика мудрість та кмітливість. Фестиваль триває під гаслом «Нехай на ваших обличчях розквітнуть посмішки», а головний його приз – «Золотий осел».

Карикатури, представлені на виставці, надані архівом Асоціації турецьких карикатуристів, емблема якої – Ходжа Насреддін, що сидить на віслюку задом наперед. Асоціація існує з 1969 року і нараховує понад 800 художників.
– Усі звикли до того, що традиційно 1 квітня, у день народження Миколи Гоголя, ми збираємо поціновувачів гумору з різних куточків України, а то й усього світу, – говорить директор Полтавського художнього музею (галереї мистецтв) ім.М.Ярошенка Ольга Курчакова. – Уже давно наша виставка карикатур присвячена темі «Світ Гоголя» і має свої символи: маленький Карлюка та гоголівський ніс. Та ось посеред осені ми вітаємо в нашому місті велику делегацію карикатуристів із Туреччини, члени якої вирішили додати долю гумору в наше повсякденне життя за допомогою комічних зображень відомого героя турецького фольклору Ходжі Насреддіна. Ми вбачаємо пряму паралель між турецьким персонажем і полтавським Гоголем, тож і виставці дали відповідну назву: «Нащадки Ходжі Насреддіна в гостях у Гоголя».

Іронічні малюнки вже знайшли своїх шанувальників серед полтавців.
– Мені виставка дуже сподобалася. Вона вабить атмосферою Сходу. Колорит Туреччини, фарби, гучний базар, морські хвили – усе це відображається у цих карикатурах, – зазначає відвідувачка музею Ірина Ремізова.

Як стверджують організатори заходу, подібні дійства допоможуть налагодити культурні взаємини між Україною та Туреччиною, забезпечать обмін художнім досвідом фахівців у цій сфері.

Кожен полтавець зможе підняти свій настрій жартівливими малюнками, відвідавши виставку карикатур, яка діятиме в музеї до 1 листопада.
Вікторія Білокінь, 27.10.2016, 16:042613
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
<червень