25 серпня 2019 • № 34 (1570)
Rss  

Між двома старовинними будинками затесався сучасний

Від Першотравневого проспекту починається трикілометрова вулиця Пушкіна, яка продовжується до вулиці Халтуріна (колись Анненська). Вулиця Пушкіна, прокладена на початку ХІХ століття, – це колишні дві вулиці Харчова та Кузнецька. Перша її частина – вулиця Харчова – отримала свою назву від харчевень, що колись стояли тут, починалася від вулиці Петровської (Першотравневого проспекту) і закінчувалася перетином із вулицями Новопетровською (Гагаріна) й Іванівською (Гоголя). А продовжувалася вже як Кузнецька (закінчувалася в районі сучасної вулиці Сінної (колишньої Порохової), упираючись у міські кузні. У 1909 році в дні святкування 200-річчя Полтавської битви кілька вулиць було перейменовано і названо іменами письменників на згадку про їх життя або перебування на Полтавщині. Так з'явилася в Полтаві вулиця поета Олександра Пушкіна.

Про деякі старовинні будинки з історією на цій вулиці в рубриці «Ретро-погляд» уже згадували. Цього разу розкажемо, як між двома спорудами ХІХ століття затесався більш сучасний будинок.

У двоповерховій будівлі на Пушкіна, 63, нині розташоване Управління державної міграційної служби в Полтавській області.
На фото 1991 року: у будинку на Пушкіна, 63, ще не видають паспорти, а на Пушкіна, 65, уже не торгують молоком.
– Цей дім – цікавий взірець перехідної тенденції від класичного двоповерхового особняка, типового для Полтави початку ХІХ століття, до декорованого цегляними елементами будівлі другої половини ХІХ століття. У цегляному декорі повторені іонічні капітелі пілястрів, що знову-таки виявляє міцний зв'язок з ампірною добою. Однак загалом таке рішення фасаду вже не притаманне лише житловим будинкам, але зустрічається і на конторських будівлях, банках, училищах та інших, – розповів кандидат архітектури Артур Ароян.

Після відбудови дім на Пушкіна, 63, займала конвойна рота внутрішніх військ МВС. Після 1986 року підрозділ переїхав на вулицю Лесі Українки, 24-А. Якийсь час будинок пустував і став занедбаним, але на фото 1991 року видно, що його вже відремонтували.

У 1991 році була створена частина 3052 Внутрішніх військ України, що дислокується в Полтаві. Нині вона являє собою батальйон Внутрішніх військ, який вбирає в себе дві роти: конвойну та патрульну. На конвойну роту покладені завдання конвоювання засуджених із СІЗО до спецвагонів, які потім розвозять їх до місць відбування покарань, конвоювання засуджених із СІЗО до виправних закладів у Божкове та Затурине. Також конвойна рота здійснює охорону підсудних у Апеляційному та Шевченківському районному судах.

На фотографії 1991 року праворуч притулився приземкуватий будинок. Хоча він і двоповерховий, але таким його робить висота першого поверху, що не вища рівня вхідний дверей. А там у приміщенні за вікнами з ґратами в радянські часи був молочний магазин. Люди розповідали, що коли зранку розвозили молоко в ящиках, то ставили прямо біля входу і ніхто тих пляшок не чіпав. Так-от цей будинок став своєрідною «перетинкою» між двома старовинними особняками ХХ століття на Пушкіна, 63, та 65, що з аркою. За часів незалежності будинок повністю перебудували, зробивши його триповерховим, і порівняли за висотою із сусіднім на Пушкіна, 63. Тривалий час перший поверх будинку-перетинки займали банки «Пром-інвест», потім «Фінростбанк», а нині продуктовий магазин та різноманітні приватні контори.
Володимир Сулименко, 27.10.2016, 16:583200
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень