25 серпня 2019 • № 34 (1570)
Rss  

Що слід знати про грип

Щорічно людей з низьким імунітетом долає вірус грипу. Він схильний до частих мутацій, і це означає, що кожні 10–20 років епідеміологічна ситуація дещо змінюється. Однак, незважаючи на видозмінюваність вірусу грипу, симптоматика захворювання зберігається. Тож в очікуванні сезону 2016–2017рр. ми говоримо з начальником міського управління охорони здоров’я Сергієм КОТОВИМ. Що кожен повинен знати про це захворювання?

– Сергію Олександровичу, згідно з даними ВООЗ, у епідемічному сезоні 2016–2017 років на території України можуть циркулювати декілька штамів грипу. Розкажіть, будь ласка, про них.
– Це А/Са1іfornia/7/2009(Н1N1), відомий як свинячий грип. Його ще називають пандемічним, циркулює фактично вже декілька років в Україні; А/Ноng Kong/4801/2014/(НЗN2); В/Вгisbane/60/2008. Але не виключена поява циркуляції інших видів грипу та аденовірусів, риновірусів, парагрипу тощо. Саме тому кожен повинен розуміти, що для встановлення кінцевого діагнозу вирішальну роль відіграють вірусологічні методи обстеження.

– На що передусім слід звертати увагу?
– Це наявність таких ознак:
гострий початок із лихоманкою 38,5-40°С (іноді можлива субфебрильна або нормальна температура тіла в осіб похилого віку);
виражені симптоми порушення загального стану, що розвиваються протягом першої доби (головний біль, біль у м'язах, суглобах, очних яблуках, гіперестезія, млявість, адинамія, блювання);
можливий геморагічний синдром: носові та інші кровотечі, петехіальний висип на обличчі, шиї й верхній частині тулуба;
закладений ніс, невеликі серозні виділення з носа, біль у горлі, гіперемія задньої стінки глотки, м'якого піднебіння з ін'єкцією судин і петехіальними крововиливами на його слизовій оболонці;
ін'єкція судин очей;
ознаки трахеїту (сухий кашель з печією та болем за грудиною).

Також важливо пам'ятати про можливі ускладнення сезонного грипу. Унаслідок цього захворювання можуть виникати респіраторні ускладнення: гострий бронхіт, вторинна бактеріальна пневмонія, первинна вірусна пневмонія, загострення бронхіальної астми, загострення хронічних захворювань дихальної системи, абсцес легень, емпієма легень, синусит.

Не виключені і нереспіраторні ускладнення: фебрильні судоми, запалення середнього вуха, сепсис, міозит, міокардит, синдром Рея, енцефаліти, мієліт, синдром Гійена-Баре.

– Сергію Олександровичу, оскільки в сезоні 2016–2017 років очікується циркуляція саме вірусу грипу А/Н1N1/Каліфорнія/2009, які особливості саме цього вірусу?
– Зверніть увагу, що для грипу цього типу характерними будуть інкубаційний період від одного до семи днів, раптове підвищення температури тіла понад 38°С (інколи захворювання може протікати без значного підвищення температури тіла), головний біль, суглобні та м'язові болі, дискомфорт у горлі, рідше нежить, кашель, утруднене дихання, блювання, діарея.

Отже, цей тип вірусу характеризується всіма перерахованими симптомами захворювання, що і сезонний, але він більш небезпечний! При ньому частіше й у більш короткий термін розвиваються ускладнення.

Ви повинні знати, що внаслідок цього грипу дуже часто і швидко виникають пневмонії, при цьому часто уражаються обидві легені, швидко та бурхливо прогресує дихальна недостатність – усе це без належного лікування може призвести до смертельних наслідків!

Цей тип грипу може призводити до запалення нирок і виникнення нефриту, до запалення в серцевому м'язі – міокардиту, а також до погіршення наявних хвороб серцево-судинної системи – до декомпенсації серцево-судинної недостатності тощо.

Враховуючи небезпеку грипу, кожен повинен знати симптоми, що вимагають термінової госпіталізації. Тому терміново викликайте швидку допомогу, якщо ви помітили у хворого на грип сильну блідість або посиніння обличчя, утруднене дихання, високу температуру тіла, що довго не знижується, багаторазове блювання та випорожнення, порушення свідомості, надмірну сонливість чи збудженість, біль у грудній клітці, домішки крові в мокротинні, падіння артеріального тиску.

– Який основний метод запобігає захворюванню на грип?
– Основним методом, що запобігає захворюванню на грип, залишається вакцинація. Противірусна хіміопрофілактика не стає альтернативою вакцині. Пам’ятайте, що оптимальні строки вакцинації – до початку епідемії.

Ефективність вакцинації в осіб віком до 60 років становить 90%, у осіб понад 60 років – до 40%. Вакцина попереджує розвиток тяжких форм грипу: імунітет розвивається через 14 днів після вакцинації, він короткочасний – 6–12 місяців. Вакцинація під час епідемії також ефективна, але протягом 14 днів після вакцинації, поки не виробився захисний титр антитіл, необхідно проводити хіміопрофілактику противірусними засобами.

Жінки, що годують груддю, можуть бути вакциновані. Крім того, будь-яке грипоподібне захворювання не стає підставою для припинення грудного вигодовування.

– Хто належить до так званих груп високого ризику ускладнень після грипу, яким показана щорічна вакцинація?
– Дорослі та діти, у яких в анамнезі є хронічні захворювання органів дихання, включаючи астму, хронічні захворювання серця і нирок, цукровий діабет, імуносупресія внаслідок захворювання чи терапії, люди похилого віку, вагітні, а також громадяни, які за характером роботи мають справу з великою кількістю людей, – медичні працівники, вчителі й вихователі, продавці, водії громадського транспорту та інші, хто працює в багатолюдних місцях.

Пам'ятайте, що зменшення кількості ускладнень у пацієнта та покращення його прогнозу під час грипу перебуває в прямій залежності від адекватного та своєчасного призначення лікування!

спілкувався Сергій Вакуленко
Іван Мольченко, 01.12.2016, 13:582765
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень