19 липня 2019 • № 29 (1565)
Rss  

Світлана Нестуля: Завдання депутата — системна праця з розв’язання проблем міста

Депутат міської ради від «Рідного міста» Світлана Нестуля – відомий в Україні науковець, дослідник і популяризатор лідерської управлінської парадигми, співавтор трьох монографій і чотирьох посібників «Основи лідерства», численних статей. Лекційні, практичні, тренінгові заняття з лідерства завжди викликають жвавий інтерес і зацікавленість слухачів. Її поважають за професійну діяльність, відповідальність, принциповість, чесність і порядність.

– Світлано Іванівно, що вас спонукало балотуватися в депутати міської ради?
– Певною мірою відповідь вже в самому запитанні. Справді, сьогодні вкрай актуальна для управління на всіх рівнях – від місцевих громад до вищих органів влади – імплементація в їхню діяльність принципів лідерства. А це значить, що потрібно виявляти, обирати до владних органів і наділяти владою справжніх лідерів. Наголошую, не демагогів, не крикунів, не «надутих» піарниками й проплаченими рекламними акціями кар'єристів, які заради того, щоб дорватися до влади, здатні на що завгодно, а людей відповідальних перед власною совістю і громадою. Тих, хто користується її підтримкою і здатних професійно відстоювати інтереси людей. Коли ж дивилася на багатьох з тих, хто нами керував – і до, і після Революції гідності, часто ставало моторошно: за «слуг народу» видавали себе ті, хто його роками безжалісно обкрадав, за все своє життя не набувши іншої «професії». На тлі їхніх заміських і закордонних вілл вершиною цинізму звучали заяви про грабіжницькі ціни на ЖКГ, продукти, товари першої необхідності, ліки, низькі зарплати та пенсії. Так само, як і «піклування» про медицину, освіту – адже самі лікуються в закордонних клініках, своїх дітей відправили на навчання в закордонні школи та виші. Проти їхніх нахабства й цинізму справжні патріоти країни часто виявляються безсилими – через брак освіти й професійного та політичного досвіду, відсутність навичок публічних комунікацій, нерозуміння механізмів функціонування владних інституцій і відносин, значення постійного діалогу між владою і громадою, зрештою усвідомлення сили самої громади. Чесно скажу: хотілося допомогти їм повірити у власні сили й майбутнє України, окрасою якої була і, я певна, буде Полтава. Так, Полтава – моє рідне місто. І я не можу бути байдужою до його долі. Хотілося, щоб нею переймався кожен містянин.

– Минуло десять місяців, як ви приступили до виконання обов'язків депутата міської ради. Що вдалося зробити за цей час?
– Мажоритарна система виборів свого часу сформувала стереотипне сприйняття звітів депутатів лише через роботу на своєму окрузі. За попередніх часів, аби підтримати «потрібних» кандидатів на реалізацію різних проектів у їхніх округах, звісно ж, під їхнім патронатом, виділялися значні кошти. Така традиція склалася і в багатьох містах. Це був прямий підкуп депутатів виконкомами: ми вас підтримаємо в округах, а ви мовчки голосуйте за ті рішення, які ми будемо пропонувати.

Проте цього разу вибори хоч і відбувалися в округах, але за партійними списками. Тим самим депутатів мотивували діяти в інтересах усього населення міста, а не лише тих виборців, які проживають у межах того округу, у якому обирався депутат. Відтак кожен має звітуватися про всі рішення, за які він голосував на сесіях міськради, у комісіях, а не лише про те, що зробив на «своєму» окрузі. Оскільки депутат має представляти не лише інтереси свого округу, а й усього міста. І я намагаюся це робити.

– На яких рішеннях, за які голосували, ви хотіли б акцентувати увагу?
– Їх немало. І зазначу, що за кожним – аналіз цілої низки документів, у тім числі й фінансового характеру. Але як працівник сфери освіти з радістю голосувала за збільшення видатків на утримання дошкільних, шкільних і позашкільних закладів, зміцнення матеріально-технічного й методичного обладнання, ремонти, заміну старих вікон на енергоощадні склопакети. Не могла не підтримати й виділення коштів на безплатне харчування дітей пільгових категорій та учнів 1-4 класів, розвиток міської системи охорони здоров'я, ремонт доріг, прибудинкових територій, дахів та під'їздів, реалізацію міської програми «Турбота», підвищення стандартів соціального захисту населення, реабілітацію ветеранів війни та учасників АТО тощо.

Річ у тому, що, коли якийсь депутат звітує про заасфальтовану дорогу чи замінене в школі вікно, ми маємо розуміти, що це робота не його самого. Це робота всього депутатського корпусу. Адже за рішення виділити кошти з міського бюджету, з наших з вами податків усіх платників міста на цей ремонт на сесії голосували всі депутати. Завдання депутата, на мою думку, взагалі не лише у вирішенні якогось конкретного питання, а стратегічно правильне спрямування коштів бюджету на користь громаді. Це як із сімейним бюджетом: якщо у вас багато коштів, то можна щось дозволити те, хто що забажає, але якщо ваші ресурси обмежені, то треба вдумливо визначати пріоритети, що важливіше. А оскільки наше міське господарство за довгі роки не в належному стані з різних причин, то треба грамотно розподілити саме на ті потреби, які важливіші. І полтавці це добре розуміють. Потрібно в школах замінити вікна? Звісно, там навчаються наші дітлахи. Тому депутати разом з міським головою мають методично розв'язувати проблему за проблемою, щоб привести господарство міста в належний стан. А те, що депутат може пропіаритись «на вікні» чи дорозі, це добре, він молодець, бо має подальші стратегічні цілі, пов'язані з майбутньою електоральною підтримкою, але не це суть його роботи. Добро робиться тихо.

Принциповим вважала голосування за запровадження в Полтаві системи електронних закупівель товарів та послуг «Prozorro» з метою мінімізації корупційних ризиків. Рада, що більшість депутатів – однодумці з цього питання і вже тепер система забезпечує значну економію коштів міського бюджету.

– Я так розумію, що всі ці програми діють і в межах округу, у якому ви обиралися? Чи підтримуєте ви контакти з його виборцями?
– Так, я на постійному зв'язку з ними. Характерно, що на одній з перших зустрічей з виборцями один з них, чоловік компетентний, цілком слушно заявив, що основна місія депутата полягає саме в ініціюванні та прийнятті стратегічних для міста рішень, аби кожному, незалежно від того, у якому окрузі він живе, жилося комфортно. Колись так і буде. Але нині люди часом потребують невідкладної допомоги, підтримки. Громадянське суспільство, яке у розвинутих країнах доносить такі «сигнали тривоги» до влади, у нас лише формується. Тому депутат часто й стає тією «швидкою допомогою», яка реагує на ці сигнали. Відтак виборці округу мають змогу постійно звертатися до мене через громадську приймальню на вулиці Дмитра Коряка, 5, за телефонами та електронною адресою, поданими на сайті міської ради, під час зустрічей за місцем проживання.

– З якими проблемами найчастіше звертаються виборці? Чи вдавалося їх розв'язати?
– Перед виборами найбільше нарікань було на стан доріг, транспортне забезпечення пільгових категорій населення, стан об'єктів ЖКГ. Після початку системних робіт з ремонту доріг ця проблема відійшла на другий план завдяки компетентній і фаховій роботі заступника міського голови з питань роботи ЖКГ Олексія Чепурка. Так, не всі дороги ще відремонтовані, не всі якісно, але те, що, як кажуть, крига скресла, полтавці відчувають. Найгострішими залишаються питання ремонтів каналізаційних мереж і будинків. Так, з 2003 року до міської влади індивідуально та колективно неодноразово (лише офіційних колективних звернень вісім) зверталися мешканці будинку на вулиці Шведській, 18, із проханням відремонтувати введені в експлуатацію ще у 1960 році каналізаційну систему й дах, які опинилися в катастрофічному стані. На зустрічі з людьми ми склали спільне звернення до виконавчих органів, підготували депутатський запит до постійної комісії з питань містобудування, архітектури, розвитку міського господарства, транспорту, у яких обґрунтували нагальність виконання ремонтних робіт. На сьогодні вже відремонтовані каналізаційні мережі, тривають ремонтні роботи покрівлі на четвертому та п'ятому поверхах. Загалом, роботи по будинку перебувають на стадії завершення.

Подібним був і механізм організації ремонтних робіт покрівлі будинку на Заячому, 8, Балакіна, 5. Ремонтні роботи там також завершені. Ми подали депутатські звернення з приводу ремонту покрівлі на Калініна, 19, Театральній, 8, Заячому, 8-А, Жовтневій, 46. Щодо ремонту каналізаційних мереж на Шведській, 20, Театральній, 8, Балакіна, 5. Частина з них знайшла відгук у відповідних службах, комісії виїздили на місця, оглядали і визначали обсяг робіт. Але роботи просуваються надто повільно. Із приводу інших треба просто повторювати подання, щоб проблема була розв'язана. Так уже, на жаль, звикли у нас виконавчі служби.

– Тобто ви можете сказати, що всі проблеми з ремонтом об'єктів ЖКГ на вашому окрузі вже розв'язано?
– На жаль, ні. Мережі й більшість будинків не ремонтувалися десятки років. Приведення їх до належного стану потребує чималих коштів і часу. Тому нині ми разом з помічниками розробляємо стратегічний план ремонту комунікацій, покрівель, під'їздів, вуличних доріг і прибудинкових та міжбудинкових проїздів. Ми зробили моніторинг їх стану та підготували список об'єктів, що потребують першочергового ремонту. По деяких з них уже направлені депутатські звернення у відповідні управління (ЖКГ, капітального будівництва).

Нині маємо значну проблему в районі Павленків. Здавалося б, влада зробила дуже гарну справу, виділивши кошти на проведення водогону для людей. Але водночас виконавці відповідних служб гарну справу перетворили на головний біль для жителів цього мікрорайону. Із серпня не курсує автобус 23/24 до кінцевої зупинки «Дослідне поле». Люди не можуть доїхати до лікарень, аптек, не кажучи вже про інші інстанції. А в мікрорайоні проживає багато літніх людей, які не в змозі фізично долати перешкоди, створені начебто і гарною справою. Люди стукають в усі двері, запрошували навіть телебачення, щоб привернути увагу до своїх проблем. Але вони поки що не розв'язуються. Тож будемо залучати міського голову, оскільки служба управління капітального будівництва не впоралася своєчасно і затягла ремонтні роботи в зиму.

Отже, зробивши висновки з першого року роботи, ми розуміємо, що є нагальна потреба не в реагуванні на окремі звернення та латанні дірок із відповідним піаром, а на системну працю з розв'язання проблем міста.

– Чи зверталися до вас по допомогу виборці з інших округів?
– Так, і неодноразово. У червні цього року мати дитини-інваліда, яка перебуває на обліку в Центрі первинної медико-санітарної допомоги №2, Н.Врублевська звернулася з проханням посприяти у підтримці електронної петиції та виділенні коштів на підгузки для дітей-інвалідів. Питання виявилося непростим, оскільки не врегульоване на законодавчому рівні. Петиція була подана ініціативною групою і зібрала відповідну кількість підписів підтримки серед жителів міста, які розуміють важливість питання для сімей, що доглядають дітей-інвалідів. Ми звернулися із запитом до міського голови, і він поставився з розумінням до проблеми та підтримав депутатську й громадську ініціативи. Відповідно голова профільної комісії Олександр Кудацький на засіданні запропонував внести цей пункт до програми «Турбота» на 2017 рік. Немає сумнівів, що депутати підтримають рішення комісії і його ухвалять. Це якраз приклад того, як ініціатива окремих громадян сприяє системному вирішенню важливих соціальних питань. І немає значення, від жителів якого округу чи з якими політичними уподобаннями вони виходять.

– Ви вважаєте, що громада готова перейти на такий формат співробітництва?
– Так, Полтава в цьому сенсі може слугувати прикладом для інших міст України. Цього року з ініціативи секретаря міськради Оксани Деркач відбувся конкурс проектів «Бюджету участі», у якому громади мали змогу реалізувати важливі для них ідеї розвитку територій за кошти місцевого бюджету. Громадяни подали понад 100 проектів. Оце і є приклад готовності полтавців вирішувати долю міста разом. Отже, завдання депутатів – залучення якомога більшої кількості небайдужих до реальних дій, що сприятимуть процвітанню Полтави.

Переконана, що сила кожної громади в єдності та співпраці виконавчих органів, депутатського корпусу, інститутів громадянського суспільства, широкого загалу.

Думки виборців:

Неабияк вдячні Світлані Нестулі жителі, чиї болючі проблеми їй уже вдалося розв’язати.

Галина Васильченко:

– Я звернулася до Світлани Іванівни як до члена депутатської комісії з питань соціального захисту населення, охорони здоров’я, материнства і дитини. Я бабуся дитини-інваліда. Маємо особливі потреби у товарах, без яких при догляді за такими дітьми не обійтися. У 2009 році Кабмін прийняв постанову про затвердження порядку забезпечення інвалідів і дітей-інвалідів технічними та іншими засобами, серед яких і такі необхідні підгузки для інвалідів. На жаль, так склалося, що часто на це не вистачає коштів у бюджеті. У Полтаві сімей з такими потребами налічується близько 300, і для багатьох витрати на ці товари занадто великі. Світлана Нестуля посприяла розв’язанню цієї проблеми на рівні міста. Пункт забезпечення підгузками дітей-інвалідів включили до програми соціального забезпечення та соціального захисту населення «Турбота». Цього року ми вже отримували допомогу у вигляді коштів, а вже наступного року цей пункт буде закладено в бюджет міста. Ми вдячні Світлані Іванівні за те, що вона так швидко відгукнулася на наше прохання і допомогла його реалізувати.

Юрій Федянін:

– Я багато разів писав звернення до ЖЕКу й до міської влади з проханням відремонтувати дахи на будинках на провулку Заячому, 8 та 8-А. Нам відповідали, що дім «у плані», але з року в рік нічого не робилося. Це старі будинки, що були здані в експлуатацію років 40 тому, і весь цей час жодних капітальних ремонтів у них не проводилося. Я живу на п’ятому поверсі, тож відчував особисто гостру необхідність у роботах по ремонту даху, адже останні роки вода просто стікала зі стелі.

Світлана Нестуля – депутат нашого округу. Під час зустрічі з нею ми поскаржилися на аварійний стан дахів цих двох будинків. Зазначу, що вже влітку дахи були зроблені. Роботи виконані дуже якісно, я особисто підіймався і побачив, що постелили подвійне покриття, зробили відливи з даху тощо. Також на багатьох будинках нашого округу встановили побіля під’їздів спеціальні дошки для оголошень від «Рідного міста», щоб не псувати двері й стіни поруч із дверима. Тепер усе культурно й охайно. Ми всі висловлюємо велику вдячність Світлані Іванівні, що вона допомогла розв’язати проблему, яку багато років поспіль ніхто не міг розв’язати.

Із житловим питанням до Світлани Нестулі звернулися і мешканці будинку на вулиці Шведській,18.

Людмила Мусіна:

– Ми звернулися до Світлани Іванівни з великою проблемою. Річ у тому, що наш дім дуже старий, 1960 року забудови, і до того ж має свою особливість – два дахи. Він був збудований як чотириповерхівка, а через деякий час добудували п’ятий поверх з дещо меншою площею квартир. Тож вода постійно затікала на межі стику цих поверхів. Також усі комунікації були старими, будинок перебував у вкрай аварійному стані. Ми дуже вдячні Світлані Нестулі за те, що вона неодноразово порушувала це питання на сесії міської ради й домоглася його найшвидшого вирішення. Нині в нас уже здійснений ремонт покрівлі, частково замінена тепломережа та канали водопостачання, усунені проблеми з каналізацією. Світлана Іванівна як депутат нам дуже допомогла. Велике їй спасибі!
Вікторія Білокінь, 01.12.2016, 14:013043
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
<червень