18 серпня 2019 • № 33 (1569)
Rss  

Лікарі, котрі лікують нерви

Усі хвороби – від нервів, а наші нерви не залізні. Ці твердження відомі всім, але люди – живі істоти, тому в шаленому ритмі життя не завжди можуть вгамувати свої негативні емоції. Тож у світі немає жодної людини, у якої хоча б раз у житті не проявлялися симптоми неврологічних захворювань. Ось тут і згадують про лікарів невропатологів, які можуть допомогти і словом, і ділом.

1 грудня в усьому світі відзначають Міжнародний день невропатолога. У переддень цієї дати «ПВ» поцікавився, як сьогодні живеться неврологічній службі міста.

Неврологічна допомога жителям Полтави надається трьома неврологічними стаціонарами (у 1-й МКЛ, 3-й МКЛ і 5-й МКЛ) і поліклінічними відділеннями 1-ї, 2-ї і 3-ї міських клінічних поліклінік, 4-ї МКЛ, де є неврологічні служби і куди полтавці звертаються по амбулаторну допомогу з різних приводів неврологічних захворювань. Деякі хворі отримують медичну допомогу в трьох комунальних центрах первинної медико-санітарної допомоги.

У міській неврологічній службі нині працюють 34 лікарі невропатологи, які забезпечують надання медичної допомоги як амбулаторно, так і в стаціонарах. Неврологічне відділення 1-ї МКЛ очолює лікар вищої категорії Таїсія Черненко, 3-ї МКЛ – лікар вищої категорії Лариса Іщенко, 5-ї міської лікарні – лікар вищої категорії Тетяна Пілюгіна. Поліклінічними службами завідують: у 1-й міській клінічній поліклініці – лікар вищої категорії Галина Редько, у 2-й міській клінічній поліклініці – лікар першої категорії Олена Передерій, у 3-й міській клінічній поліклініці – лікар вищої категорії Неля Наливайко, у 4-й МКЛ – лікар вищої категорії Ніна Левченко.

«На жаль, кількість неврологічних захворювань зростає»

Юлія Матвієнко, заступник головного лікаря 1-ї МКЛ з медичної частини, міський позаштатний невролог.
Надання допомоги ургентним хворим із неврологічною патологією сконцентроване переважно в неврологічному відділенні 1-ї МКЛ, яке розраховане на 60 ліжок. З 1992 року 40 ліжок було виділено для лікування хворих з інсультом.

– Неврологічне відділення надає медичну допомогу хворим з гострими інсультами, а також пацієнтам з іншими неврологічними ургентними станами. Воно створене у 1971 році, коли була зведена нова будівля 1-ї МКЛ, – розповідає заступник головного лікаря 1-ї МКЛ з медичної частини, міський позаштатний невролог Юлія Матвієнко. – З 1973 по 2005 роки завідувачем неврологічним відділенням і міським позаштатним невропатологом був Анрі Ардатьєв. Він проявив себе як талановитий організатор, мудрий учитель і наставник ординаторів та інтернів. Клінічні огляди, які проводив Анрі Іванович, відзначалися професіоналізмом, умінням виділити головне і прийняти правильне рішення.

Тривалий час у відділенні працювали Алла Печериця, Дмитро Полухін, Неля Гавловська. Тут розпочинали свій трудовий шлях професор, доктор медичних наук Наталія Литвиненко, яка нині завідує кафедрою нервових хвороб із нейрохірургією та медичною генетикою ВДНЗУ «УМСА», кандидат медичних наук Олександр Саник, професор, доктор медичних наук Михайло Дельва.

Із 2005 по 2014 роки неврологічним відділенням завідувала Юлія Матвієнко, яка була і нині залишається міським позаштатним неврологом. У 2014 році відділення очолила Таїсія Черненко. Нині у стаціонарі та в ургентній службі працюють Анатолій Коваль, Наталія Ростовська, Наталія Сіровська, Олена Купрієнко, Людмила Костюкова, Михайло Гнатенко, Анна Глушко.
– Ми співпрацюємо з кафедрою нервових хвороб з нейрохірургією та курсом медичної генетики ВДНЗУ «УМСА». Кафедра надає консультативну допомогу, здійснює наукову роботу. Наше відділення завжди було клінічною базою по нервових хворобах, у нас є багаторічний досвід навчання лікарів-інтернів, – розповідає Юлія Матвієнко. – Між лікарями відділення та працівниками кафедри налагоджена тісна співпраця, яка дозволяє надавати спеціалізовану допомогу населенню міста. Лікарський колектив бере участь у розробці та впровадженні нових методів діагностики та лікування хворих. У відділенні щорічно надається допомога понад 2000 хворим, накопичено величезний досвід лікування невідкладних станів у судинній неврології.

Щорічно понад 27 тисяч жителів міста звертаються по допомогу з приводу різних форм цереброваскулярних хвороб, із них 20% – працездатного віку.
– Найбільше місце у структурі неврологічних захворювань займають цереброваскулярні патології. Ці захворювання – одна з основних причин інвалідності та смертності серед усієї судинно-мозкової патології. На жаль, кількість захворювань зростає. Життя вносить свої корективи, і нині за підтримки міської влади у лікарні планується відкрити інсультне відділення на четвертому поверсі основного корпусу, – зазначає Юлія Матвієнко. – Виділені кошти на проект реконструкції та проведення капітального ремонту міського інсультного відділення. Там будуть створені комфортні умови для перебування пацієнтів і їхніх родичів та придбане сучасне діагностичне обладнання. Знову ж таки за підтримки міської влади два роки тому в неврологічному відділенні був установлений сучасний підйомний механізм, оскільки тривалий час починаючи з моменту відкриття відділення не було змоги транспортувати хворих з інсультами на другий поверх. Увесь тягар лягав на плечі молодшого медперсоналу.

Ще 20 років тому, коли кількість інсультів була набагато меншою, ніж тепер, Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила інсульт епідемією неінфекційного характеру. Ще тоді було зазначено, що з кожним роком вона буде набирати обертів.
– Це ми тепер, на жаль, і спостерігаємо. Суттєвим фактором, який на це впливає, стає старіння населення в Україні, – зазначає міський невролог. – Гострі порушення мозкового кровообігу щороку діагностують уперше майже у 600 жителів міста, з яких 20% – особи працездатного віку. Але є й позитивна тенденція – за останні п'ять років кількість інсультів стабілізувалася, люди стають усе більш обізнаними щодо первинної профілактики інсульту. Щорічно 29 жовтня відзначається Всесвітній день боротьби з інсультом, і до нього в поліклініках, стаціонарах, торгових центрах ми проводимо заходи – вимірюємо артеріальний тиск, рівень глюкози в крові, роздаємо буклети з інформацією про профілактику захворювання. Якщо ще п'ять-сім років тому про фактори розвитку інсульту були обізнані лише 30% пацієнтів, то в цьому році про них знає майже 65%.

Бажаю полтавцям бути здоровими, адже, щоб прожити довге і здорове життя, треба приділяти увагу своєму організму, і тоді не тільки інсульт, але і безліч інших небезпечних захворювань будуть не страшні. Колегам же, які полегшують страждання і дарують людям можливість відчувати себе щасливими, бажаю бути щасливими і здоровими самим, професійних досягнень, натхнення й успіхів, адже ви все це заслужили як ніхто інший!

Тетяна Пілюгіна, завідувач неврологічним відділенням 5-ї МКЛ.
«Найкраще професійне свято – коли пацієнт одужує»

Неврологічне відділення 5-ї МКЛ спеціалізується на лікуванні захворювань периферичної нервової системи (неврити, радикуліти, невралгії, полінейропатії), а також інфекційно-запальних захворювань нервової системи, наслідків черепно-мозкових та спинно-мозкових травм, епілепсії, розсіяного склерозу, тут здійснюється відновне лікування хворих з наслідками інсультів. Неврологічне відділення розраховане на 60 ліжок і працює з березня 1985 року. Спочатку воно розміщувалося у двох одноповерхових корпусах, а згодом добудували перехід, який їх з'єднав. Із 1985 по 1994 роки відділення очолювала Валентина Алексєєва.
– Це був чудовий фахівець із колосальним досвідом, величезною відповідальністю і самовідданістю, підвищеними вимогами до себе та підлеглих, – говорить завідувач неврологічним відділенням 5-ї МКЛ Тетяна Пілюгіна. – Вона навчала нас лікувати не тільки хворобу людини, а й її душу.

Із 1994 року і донині відділення очолює Тетяна Пілюгіна. У різні роки в ньому працювали висококваліфіковані невропатологи – Віталій Губічов, Ірина Москаленко, Людмила Короткова, Софія Дудкіна. Понад десять років відділення активно співпрацює з профільною кафедрою ВДНЗУ «УМСА», постійно тут працює доцент, кандидат медичних наук Галина Силенко.

Протягом останніх 20 років у відділенні працюють невропатологи вищої категорії Алла Зубань, Ірина Ковтун, Юлія Костюк.
– Найкраще професійне свято для них – коли пацієнт одужує або його стан поліпшується чи стабілізується. Особливо це стосується пацієнтів з неврологічними дефектами, – зазначає Тетяна Василівна. – Наприклад, коли після перенесеного інсульту хворий починає краще ходити, говорити. Це щастя як для нас, лікарів, так і для пацієнта та його рідних.

На жаль, молодшають і частішають не тільки інсульти. Протягом останніх семи-десяти років значно збільшилася кількість хворих та відбулося омолодження контингенту з патологією хребта.
– Це нова тенденція навіть для мене, невропатолога з неабияким стажем. Вважаю, що це пов'язано насамперед з тим, що значну частину часу молодь проводить у сидячому положенні, прикута до комп'ютерів, планшетів, які не додають здоров'я, – говорить Тетяна Пілюгіна. – Тим, хто працює за комп'ютером, ми радимо хоча б раз на годину вставати, змінювати положення тулуба, ходити. Фізичні заняття та плавання убезпечать ваш хребет від утворення гриж міжхребцевих дисків. Лікарі-неврологи просять молодих людей звернути на це особливу увагу.

Останнім часом у зв'язку зі складними соціальними умовами та психоемоційним навантаженням до невропатологів усе частіше почали звертатися пацієнти з невротичними розладами у вигляді стійкого головного болю напруження, розладами сну, відчуттям немотивованої тривоги, зниженням настрою та втратою задоволення від життя, що в подальшому може призвести до зниження працездатності та спричинити інсульт.
– Ми, як і неврологи всієї країни, занепокоєні цим явищем суспільства, тому радимо всім переглянути свій спосіб життя, ставлення до життя та здоров'я, знизити негативізм щодо себе, рідних, близьких та віднаходити у сьогоденні позитивні моменти, – рекомендує лікар. –

Користуючись нагодою, звертаюся до полтавців: не будьте байдужими до свого здоров'я, відчувши найменший сигнал від організму про якийсь збій, не відмахуйтеся від нього, мовляв, переболить. Не приймайте ліки за порадою сусідів чи знайомих, а звертайтеся до спеціалістів. Якщо у вас підвищений артеріальний тиск, зверніться до сімейного лікаря для його корекції, приймайте ліки за його призначенням. Це захистить вас від інсульту та його наслідків. А колегам у день професійного свята бажаю міцного здоров'я, успіхів у медичній практиці, родинного тепла, щастя і миру!

Наталія Вісич, 01.12.2016, 14:274120
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень