22 липня 2019 • № 29 (1565)
Rss  

Особлива увага, особливе піклування: щодень, щохвилини, щомиті…

Звернення міського голови з нагоди Міжнародного дня людей з інвалідністю

Щорічно 3 грудня в усьому світі відзначають Міжнародний день людей з інвалідністю. Поруч з нами теж живе багато тих, хто потребує виняткової допомоги, підтримки, турботи. Відверто кажучи, здоровій людині інколи важко усвідомити, що переживає інвалід, починаючи від фізичного стану, закінчуючи моральним. Знаю, що випробувань випадає на долі особливих людей чимало. Але ми – велика полтавська родина – завжди з вами! Ми з вами і словом, і ділом. Адже інколи вам необхідна зовсім крихта увага, щира посмішка, а інколи ситуація вимагає рішучих вчинків.

Я висловлюю свою повагу та вдячність тим, хто у складний для вас час завжди поруч. Це ваші найрідніші люди, з якими ви розділяєте кожну, навіть малесеньку, особисту перемогу, яка для них стає найбільшим щастям. І в радості, і в горі, приймаючи увесь біль глибоко в душу, глибоко в серце, але завжди поруч!
Скільки вистачить сил, ми будемо й надалі робити все для того, аби полегшити життя особливих людей та їхніх рідних. І використовуватимемо для того всі можливості та ресурси!

Я бажаю вам сили, мужності. Нехай завжди поруч будуть ті люди, які присвятили вам своє життя. І нехай вони будуть такими ж сильними духом, як і ви. Нехай щирими й добрими будуть ближні

З повагою Олександр Мамай


Грудень, мабуть, винятковий для кожного, бо саме він «приносить» усім нам неповторну радість чекання, наділяє невмирущою вірою у світле. Особливий місяць розпочинається особливою датою, відношення до якої мають особливі люди: 3 грудня відзначають Міжнародний день людей з інвалідністю. Цей день не можна називати святковим, проте він підкреслює необхідність забезпечення рівних прав інвалідів, їхньої участі в житті суспільства.

Поруч з нами живуть люди, які не надають цій даті виняткового значення. Адже вони дбають про людей з особливими потребами не раз на рік, 3 грудня, а повсякчас. Турбуються і допомагають забезпечувати їхні життєві та соціальні потреби, захищають громадянські права і свободи, створюють сприятливі умови для забезпечення соціальної реабілітації. А найголовніше – допомагають повірити в себе!
Тож напередодні Міжнародного дня людей з інвалідністю час підбити деякі підсумки зробленого для цієї категорії громадян протягом року.

У нашому місті функціонують установи й організації, які представляють та захищають інтереси різних категорій інвалідів. З ініціативи міського голови Олександра Мамая, підтримки депутатського корпусу міської ради завдяки співпраці з найбільшими в місті об'єднаннями, які опікуються інвалідами – ГО «Міська асоціація дітей-інвалідів та інвалідів з дитинства міста Полтави» та Полтавський місцевий осередок Всеукраїнської організації інвалідів «Союз організацій інвалідів України», – у 2016 році було реалізовано низку заходів, спрямованих на підтримку дітей та молоді з особливими потребами.

– 22 роки тому для надання різних видів послуг та допомоги родинам, які виховують особливих дітей, була створена Громадська організація «Міська асоціація дітей-інвалідів та інвалідів з дитинства», – розповідає її голова Ольга Григорук. – Нині асоціація об'єднує понад 600 дітей та молоді з різними нозологіями. Серед них близько 100 – з тяжкими фізичними вадами, хворі на ДЦП. Ці діти потребують особливої уваги. На жаль, тільки за цей рік їх кількість збільшилась на 150 осіб… Ми – велика родина. І комусь необхідні просто слова підтримки, а комусь – матеріальна допомога. Нам же, без перебільшення, пощастило! Про нас турбується міський голова Олександр Мамай. Він не тільки слухає, а й чує. Він підтримує наші ініціативи. Так, цього року за підтримки Олександра Федоровича 32 дитини пройшли курс лікування в Міжнародній клініці відновлювального лікування у місті Трускавець. Перебування у цьому закладі дороге (близько 10 тис. грн). І батьки не в змозі знайти такі кошти самостійно… Міський голова завжди поруч із нашими дітьми і робить усе для того, аби сонячних моментів у їхньому житті було якнайбільше! За поточний рік у житті дітей нашої асоціації відбулось чимало цікавих та яскравих подій. Серед них і поїздки в Харківський державний цирк, і відвідування цирків, які приїжджали з гастролями в Полтаву. Незабутніми для наших дітей були свята, які кожен любить щонайбільше і дуже чекає. Це Новорічні свята, сповнені сюрпризів та радісних моментів. Будь-яка казка може стати реальністю не тоді, коли в неї вірять, а тоді, коли є людина, яка казку перетворює в реальність…
Найяскравіший спогад про літо дітей та молоді обох організацій – далека цікава подорож до моря, його теплі й лагідні хвилі, чудернацькі мушлі, цілюще повітря, дельфіни… Уже не перший рік у місті реалізовується єдиний в Україні соціальний проект щодо оздоровлення дітей-інвалідів та інвалідів з дитинства віком до 35 років. Майже 1000 осіб цього року оздоровилися на узбережжі Чорного моря. На це було спрямовано майже 1 млн 900 тис. грн. Багато цих дітей море побачило вперше.

– Про відпочинок на морі, звісно, мріє кожна дитина, – говорить голова Полтавського місцевого осередку Всеукраїнської організації інвалідів «Союз організацій інвалідів України» Лариса Добридень. – Таку чудову можливість отримали і наші діти та молодь, адже вони також заслуговують на такі радощі. Їм також хочеться бути такими ж, як і всі. Хочеться спілкування, хочеться бути частиною суспільства. Яке сильне бажання мають, аби ними пишалися. І заслуговують на це по праву! За час існування організації, а це шість років, діти брали участь у безлічі творчих конкурсів та фестивалів у межах України, і у змаганнях з рекреаційних видів спорту. Перші місця завжди наші! Цього року ми відкрили клуб «Сильні духом», де допомагаємо дітям та молоді навчитись елементарних речей для звичайної людини, справжніх великих досягнень – для людей з інвалідністю. Віримо: доки є небайдужі люди, про нас не забудуть!

Ще одним яскравим прикладом ефективної роботи міської влади в напрямку підтримки юного покоління, яке потребує захисту, став Полтавський міський центр соціальної реабілітації дітей-інвалідів – один із кращих в Україні! На його відкриття чекала кожна мама, яка виховує особливу дитину. Ще вісім років тому існування спеціалізованого закладу, де дітям-інвалідам допомагали б засвоїти знання, уміння і навички щоденного самообслуговування, підготуватися до незалежного життя в суспільстві, адаптуватися в ньому, покращити свій психологічний стан, здавалося більше фантастикою, ніж реальністю. Нині центр продовжує надавати всі ці та багато інших унікальних послуг, які допомагають покращити здоров'я дітей з інвалідністю, дарують надію на краще їхнім батькам. Надію виправдану, бо, на щастя, завдяки турботі кваліфікованих педагогів у цих дітей уже є і з'являються нові перемоги. Для пересічної людини, можливо, мізерні, для цієї дитини, для її мами – щонайбільші!

– Нині понад 400 дітей з обмеженими можливостями отримали послуги центру, – розповідає директор центру соціальної реабілітації Людмила Лисенко. – Окрім того, це не лише діти нашого міста. У 2016 році співпрацювати з нами виявили бажання шість районів області! Усі послуги, що надаються в центрі, індивідуальні, відповідно до програм реабілітації дитини-інваліда. До кожного обов'язково особливий підхід! Завдяки постійній підтримці влади Полтави та небайдужих громадян центр фактично всім забезпечений. Цього року для його роботи з міського бюджету було виділено 4 млн грн, що у 1,6 разу перевищує суму 2015 року! Я завжди згадую слова міського голови Олександра Мамая: «Якщо центр допоможе стати на ноги хоча б одній дитині, значить його функціонування того варте!». Велика справа – допомога тим, хто потребує підвищеної уваги, особливо, коли це діти!

Особливі діти вимагають, звісно ж, особливого виховання, ставлення, умов для розвитку. Якщо для зовсім маленьких найбільше щастя – створити казку довкола, то для молоді з особливими потребами найбільшим подарунком буде увага, спілкування, якого вона здебільшого позбавлена. Молодими людьми з особливими потребами опікується Полтавський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді.

– Головне наше завдання – допомогти молоді з особливими потребами відчути себе повноправними членами спільноти, вийти з домівок, тобто жити активним життям разом зі всією полтавською громадою, постійно відчуваючи гуманне, милосердне та дбайливе ставлення до себе, – говорить директор Полтавського міського центру для сім'ї, дітей та молоді. – Цього року відбулося десять соціально-мистецьких заходів, куди були запрошені 1200 осіб з інвалідністю. Це Різдво, Свято Маланки, День закоханих, Воскресіння Христове та багато інших, які люблять усі, незважаючи на вік і життєві обставини.

Справжньою подією для полтавців з особливими потребами залишається щорічний міський фестиваль «Від серця до серця», який відбувається під патронатом міського голови. У 2016 році ми провели його вдесяте. У ньому взяли участь понад 150 чоловік. Учасники фестивалю мужньо долають перешкоди, демонструючи своє мистецтво, прагнучи довести суспільству, що вони такі, як і всі інші. А полонити своїми творчими досягненнями можуть не гірше, а навіть краще! Цього свята інваліди Полтави чекають увесь рік і ретельно готуються! На одному з перших фестивалів запалала іскорка тоді ще юного Тараса Духовного, самобутнього поета, видавця, актора. Саме він став засновником молодіжного аматорського театру «Анастасіс», із яким центр тепер пов'язує багаторічна співпраця та дружба. І це ще один доказ того, що ці люди, долаючи чимало перешкод у своєму житті, ідуть назустріч своїм мріям і мрії їхні збуваються!

Робота працівників центру досить важка і довготривала. Рівень готовності суспільства прийняти у своє близьке оточення людей з уразливих груп надзвичайно низький. Тому знову й знову доводиться допомагати інвалідам укотре відкритись, довіряти, посміхатись. І добре, коли є ті, хто допомагає зробити все спочатку, з теплом та розумінням, з надією, що людина загартується від впливу нетолерантного оточення. А можливо, колись просто зміниться ставлення до цих людей, що було б значно легше, аніж щораз лікувати особливу душу особливої людини…

Головним суб'єктом соціального захисту інвалідів залишається держава. На жаль, чи не всі заходи щодо забезпечення такого захисту здійснюються надзвичайно повільно. Тому більшу частину стандартів «перебирають» на себе міста, використовуючи при цьому без міри наявні можливості та ресурси. Для надання жителям Полтави додаткових гарантій та заходів соціального захисту вже кілька років поспіль у місті діє Програма соціального захисту «Турбота», яка передбачає надання понад 46 видів допомоги, спрямованих на поліпшення життя найменш захищених верств населення, серед яких й інваліди. Підтримка здійснюється за рахунок коштів винятково з міського бюджету.

Деякі діючі соціальні гарантії, затверджені на державному рівні, просто неможливо виконати в реальному житті. Серед таких – право безкоштовного проїзду для осіб супроводу дітей-інвалідів та інвалідів з дитинства, які мають інвалідність групи «А». Своїм правом на безкоштовний проїзд ці діти скористатися не можуть, бо прикуті до ліжка і майже ніколи не покидають своїх домівок, що говорити вже про якісь поїздки. Без переїзду разом з дитиною втрачають пільгу її батьки чи людина, що опікується нею. А поїздок на розв'язання проблем, що стосуються здоров'я дитини, у батьків чимало: консультація в лікаря, придбання медичних препаратів, отримання довідок у різноманітних службах. Ще на початку 2016 року міський голова Олександр Мамай особисто потурбувався про те, аби батьки таких дітей отримали проїзні квитки.

– За підтримки міського голови Олександра Мамая та депутатського корпусу, рішенням другої позачергової сесії Полтавської міської ради від 25 лютого 2016 року до Програми соціального забезпечення та соціального захисту населення міста Полтава «Турбота» було додано пункт, за яким закріплено право одного з батьків (опікунів) таких дітей на безкоштовний проїзд у міському пасажирському транспорті, – пояснює заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів Ольга Борисенко. – Це як тролейбуси, так і автобуси.

На жаль, нині багато хвороб, вік яких значно помолодшав. Лікування таких захворювань надзвичайно дороге і не завжди можливе в нашій державі. Матеріальне становище родини, яка переживає подібне горе, надзвичайно скрутне. Скрутне настільки, що кожна копійка на рахунку! Тож міський голова особисто зініціював виділення фінансової допомоги таким сім'ям по 20 тис. грн. За особистими зверненнями її отримали 18 батьків (опікунів) на лікування дітей з онкологічною патологією. Відповідне рішення було одностайно підтримане членами виконавчого комітету.


Щоквартальну матеріальну допомогу з міського бюджету отримують діти та дорослі, хворі на фінілкетонурію, – по 1500 та 2 тис. грн відповідно. Передбачена щомісячна допомога і хворим на муковісцидоз (по 2 тис. грн).

На жаль, кількість людей з особливими потребами постійно зростає. У кожного з них своя доля, свій біль… Але коли поряд є люди, які допомагають, підтримують, захищають, тоді значно легше боротися з труднощами. Вони вже щасливі від того, коли їх розуміють, бо щастя – це жменька тепла, співчуття і підтримка. Адже тільки разом, великою полтавською родиною можна змінити їхнє життя на краще. Просто для того, аби ці люди відчували себе повноправною частиною суспільства. Відчували і були нею. І щоб усі дивилися на них як на рівних…

Оксана Задорожна
Іван Мольченко, 01.12.2016, 14:43853
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
<червень