22 серпня 2019 • № 34 (1570)
Rss  

Два колишніх готелі й недобудована площа

Перш ніж перейти до відповіді на запитання вікторини, кілька слів про фото. Знайшли ми його без підпису в одному з фотоальбомів у народному музеї ВАТ «Полтавський турбомеханічний завод». Традиційно сподівалися, що хтось упізнає дитину, але з часом такі випадки стають рідшими. Читачі догледіли, що це, скоріш за все, дівчинка, бо ґудзики на пальто з лівого боку. Тепер про місце розташування.

З погляду сьогодення, перед нами на фото панорама перехрестя вулиць Небесної сотні (Леніна, Мало-Петровська) та Стрітенської (Комсомольської). У часи полтавської фортеці це вже була околиця міста. Місце, де стоїть дитина, – площа Небесної сотні (колишня Леніна), а в довоєнний час був житловий квартал із трьох будинків. Один з них півтораповерховий у стилі класицизму, поруч – триповерховий будинок у стилі європейського модерну. Більш відома будівля Товариства взаємного кредиту у стилі французького неоренесансу зведена у 1900 році за проектом архітектора Є.Ширшова. Після революції тут були контори «Центродрук» та «Союздрук». У 1943 році підірвана фашистами разом з іншими будинками історичного центру Полтави. Після визволення міста прийнято рішення квартал не відновлювати, а натомість розчистити від руїн і закласти невеличкий сквер, огорожею якого довгі роки слугували частини залишків нижніх поверхів колишніх будинків. З відкриттям у 1960 році пам'ятника Леніну були й завершені роботи з облаштування площі його імені. На вході до скверу встановили чудові відлиті з чавуну декоративні світильники, дерев'яні стовпи зовнішнього освітлення замінили на азбестоцементні. На фото за спиною дитини ми бачимо частину декоративних кущів, молоденькі деревця та ще дерев'яні стовпи. Отже, це 1950-ті роки, але можемо й звузити рамки.

У №31 від 2013 року «Полтавський вісник» писав про будинок на вулиці Небесної сотні, 15/32, який ми бачимо праворуч на фото: «22 жовтня 1954 року зданий в експлуатацію триповерховий будинок на розі Леніна та Комсомольської, його відбудувала «Облмебліпрофспілка». На першому поверсі розташувалися меблевий магазин та ательє пошиття дитячого одягу, на другому – службові приміщення, на третьому 12 сімей «Облмебліпрофспілки» справили новосілля». Як ви помітили, будинок уже відбудований. Нагадаємо, до революції 1917 року в ньому діяв готель «Континенталь».
У 1986 році в Полтаві відкрився магазин одягу, один із залів якого ви бачите на фото. На той час у ньому було найбільше манекенів. Розкажіть, де цей магазин, якою була мода 1980-х, чи такий одяг носили полтавці, як на манекенах?
А в будівлі на фото ліворуч, у ті роки в будинку купця Ворожейкіна на Мало-Петровській, 4, був теж готель – «Європейський», який утримував Борис Шевченко. Готель займав цілий квартал аж до вулиці Гоголівської, де на першому поверсі працювали буфет та ресторан «Палє-де-Кристал» купця В.Міх'єва. З початку 1920-х
років і до вересня 1941-го готель мав назву «Перше Травня». У колишньому готелі «Європейський» після відбудови з 1947 року мешкали працівники паровозоремонтного заводу.

У дальній перспективі непарної сторони вулиці Небесної сотні на момент зйомки були ще два цікавих будинки старої Полтави. На подвір'ї колишнього готелю «Континенталь» під номером 13 височіла будівля приватної синагоги ім.Зелінського. Авраам Зелінський, купець першої гільдії, громадський діяч, у 20-х роках ХІХ століття був міським головою Полтави. Помер у 1854 році. Спадкоємці в пам'ять про нього на свої кошти у 1870 році збудували синагогу в честь його імені. Вона являла собою одноповерхову цегляну обштукатурену будівлю 14х24 метри з молитовною залою й обрядовими приміщеннями. Її архітектура створювала обрис культової споруди іудейського віросповідання. Це підкреслювалося арочними вікнами, підвіконними карнизами та пілястрами, вхідними порталами з карнизами та ліпними орнаментальними фризами із трьох сторін будівлі. У 1930-х роках, після закриття та націоналізації синагоги, у її приміщенні було створене кооперативне кафе чотирьох вишів Полтави. У післявоєнні роки в будинку синагоги облаштували міський спортзал, а пізніше тут була ДЮСШ. По лінії колишньої вулиці Мало-Петровської синагогу приховував одноповерховий пасаж – ряд дореволюційних та довоєнних магазинів. З 1945 року в ньому розміщувались відділення проектного інституту та кравецька майстерня «Військторгу». У 1970 році, із виникненням необхідності зведення в центрі міста Будинку побуту, будівлі синагоги та пасажу знесли. Через два роки, у 1972-му, сучасна будівля з бетону та скла була здана в експлуатацію.

Традиційна подяка у підготовці матеріалу читачам Юрію Лавренку, Віктору Форманчуку, Тетяні Кириченко та Сергію Зозулі.

Запитання до 54 етапу вікторини «Знаю Полтаву» від читачки Валентини Супрун. У 1986 році в Полтаві відкрився магазин одягу, один із залів якого ви бачите на фото. На той час у ньому було найбільше манекенів. Розкажіть, де цей магазин, якою була мода 1980-х, чи такий одяг носили полтавці, який висить на манекенах?

Наші реквізити: 36000, м. Полтава, а/с 50, телефон 509-331, info_visnik@ukrpost.ua, www.visnyk.poltava.ua
Володимир Сулименко, 01.12.2016, 15:123020
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень