22 серпня 2019 • № 34 (1570)
Rss  

Чому багатоквартирні будинки передають в управління ОСББ не так швидко, як хотілося б

У рамках реформування житлово-комунального господарства в частині управління багатоквартирними будинками українці отримали змогу самостійно керувати своїми будинками. Це передбачено Законом «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», який вносить багато змін до процедури управління багатоквартирним будинком.

До 1 липня минулого року власники квартир і нежитлових приміщень усіх багатоквартирних будинків, які перебувають на балансі державних підприємств та органів місцевого самоврядування, мали прийняти рішення про одну з визначених законом форм управління будинком: обслуговування будинку самостійно, усі або частину функцій з управління будинком передавати управителю або ж усі функції – об’єднанню співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ).

Процес створення об’єднань співвласників багатоквартирних будинків в Україні рухається повільно – лише у менш як 20% з усієї кількості таких будинків створено ОСББ. Приблизно на цьому рівні й полтавські показники – створено близько 200 об’єднань. Торік чотири багатоквартирних будинки в Полтаві були передані в управління ОСББ, на вересневій сесії міської ради планувалася передача ще 15, однак потім це рішення було знято з розгляду. І все через те, що на цьому процесі держава вирішила заробити.

– 1 серпня 2016 року Державна фіскальна служба повідомила, що в разі списання чи безоплатної передачі будинків в управління ОСББ комунальним підприємствам буде нарахований податок на прибуток у розмірі 4%. Зрозуміло, міську владу такий підхід не влаштовував, тому ми призупинили цей процес, – пояснює Олексій Чепурко, заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів (питання ЖКГ). – Ми почали шукати вихід із ситуації, що склалася, зверталися до Державної фіскальної служби за роз’ясненнями. Тому звинувачення у зволіканні, що звучать з уст деяких голів новостворених ОСББ, вважаю безпідставними. Зрештою було вироблене формулювання рішення, яке дає змогу уникнути податкового обтяження. Воно було прийняте на дев’ятій сесії міської ради 31 січня і звучить так: «Надати дозвіл комунальному підприємству «Житлово-експлуатаційна організація №2» Полтавської міської ради на передачу житлових будинків, де власниками квартир та приміщень багатоквартирних будинків створено об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, цим об’єднанням для їх утримання й експлуатації без переходу права власності на ці об’єкти».

Остання фраза, що стосується передачі об’єктів без переходу права власності, обурила деяких представників громадськості й ОСББ. Саме це питання було першочергово обговорено під час засідання робочої групи, що відбулося 9 лютого у кабінеті Олексія Чепурка. На ньому були присутні представники ОСББ, фіскальної служби, юристи.
– Згідно із чинним законодавством, з рішенням Верховного суду України, мешканці приватизованих квартир уже є співвласниками багатоквартирного будинку, – пояснює Олексій Григорович. – Історично так склалося, що частина багатоквартирних будинків міста перебуває на балансі й в обслуговуванні КП «ЖЕО-2». Згідно з договорами, «ЖЕО-2» надає послуги мешканцям будинків, але співвласники цих будинків – громадяни, які є власниками приватизованого житла. Тому в рішенні міськради ми спеціально прописали цю фразу, щоб ніхто не подумав, і податкова насамперед, що мова йде про передачу права власності. Річ у тому, що ОСББ і не може отримати право власності, бо співвласниками є мешканці. Тому сьогодні ситуація має такий вигляд. Із 76 будинків, де створено ОСББ і документи яких є в нас, по 30 будинках рішення на сесії прийнято, процес передачі запущено. По решті перевіряємо інформацію. По деяких будинках є скарги і підписи мешканців, що вони не створювали ніякого ОСББ і вбачають у діях певних голів ОСББ шахрайські дії, тому по таких заявах будуть розбиратися правоохоронці, а по решті ми будемо продовжувати процес передачі будинків в управління ОСББ. До того ж у певній частині з цих 76 будинків ми проводили капітальні ремонти чи дахів, чи підвалів, чи під’їздів, і якби ми вже тепер передали ці будинки в управління ОСББ, то не змогли б провести або завершити роботи. Тому по цих будинках ми свідомо взяли паузу. Будинки, у яких уже завершилися ремонтні роботи, тепер можна сміливо передавати ОСББ. На наступній сесії, як і обіцяв міський голова, процес передачі будинків буде продовжено. Є ще деякі суто технічні питання, які ми домовилися відпрацювати з юристами ОСББ на наступній робочій нараді.

Представники ОСББ незадоволені тим, що процес передачі будинків іде повільно, тому намагаються знайти конструктивний підхід.

– Сьогоднішня наша зустріч із владою – перший крок, – говорить Богдан Лис, голова Асоціації об’єднань співвласників багатоквартирних будинків «Відповідальність. Справедливість. Єдність», установчі збори якої відбулися за два дні до робочої зустрічі, і тепер відбувається процес державної реєстрації. – Сьогодні ми погодили формулювання того рішення, яке було прийняте міською радою 31 січня про передачу будинків. Ми розуміємо, що є інтереси КП «ЖЕО-2», яке хоче уникнути податкового навантаження, а з іншого боку є інтереси людей, які не повинні порушуватися. Коли виникають додаткові процеси в стосунках комунальних підприємств і фіскальної служби, це не стосується ОСББ, але нас втягують у ці процеси. Ми виявилися заручниками підзаконних рішень про оподаткування, тому ведемо переговори, намагаємося випрацювати конструктивний підхід. Влада займає помірковану позицію, прислухається до наших питань і пропозицій. Одне із прийнятих сьогодні рішень було про те, щоб звернутися до фіскальної служби за роз’ясненням, і потім ми могли сформулювати рішення про передачу будинків в управління ОСББ, яке б не зачіпало інтересів ОСББ. Якщо це формулювання буде витримане, ми перейдемо до наступного кроку.
Наталія Вісич, 17.02.2017, 16:192703
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень