24 травня 2019 • № 21 (1557)
Rss  

Оксана Деркач: «Поступово, крок за кроком, наше місто змінюється на краще»

Секретар Полтавської міської ради шостого і сьомого скликань Оксана Деркач, окрім виконання своїх безпосередніх обов’язків – підготовки проектів рішень, які розглядаються на сесіях та депутатських комісіях, активно долучається до впровадження нових прогресивних проектів, які спонукають полтавців бути більш активними у суспільному житті, розуміти, що вони господарі у своєму місті й мають брати безпосередню участь у поліпшенні свого життєвого середовища.

«ПВ» попросив розповісти про проекти, які нещодавно були запроваджені в Полтаві, і ті, які ще перебувають на стадії ідей.

– Оксано Антонівно, ви були натхненником проекту «Бюджет участі», який у Полтаві почали активно впроваджувати торік. Були подані перші проекти, проведене голосування, і в цьому році проекти-переможці мають бути реалізовані на практиці. Полтавці охоче долучилися до партиципаторного бюджетування, пропонували багато ідей благоустрою міста. Проте кількість переможців і сума на реалізацію їхніх проектів обмежена. Та й деякі пропозиції виходять за межі фінансування.
– У співпраці органів місцевого самоврядування й жителів міста дуже важливі ініціатива й активність людей. Коли ми тільки розпочинали «Бюджет участі» й роз’яснювали, що це таке, я сама подавала певні ідеї, як приклади можливих проектів наводила облаштування мікрорайону Сади-2, приведення в порядок ставків, реконструкцію бульвару Богдана Хмельницького, який перебуває в занедбаному стані. І люди відгукнулися, подали понад півсотню пропозицій, серед них є багато проектів, які передбачають покращення територій, реконструкцію, озеленення і благоустрій. Серед них була й ідея облаштування бульвару Богдана Хмельницького. Коли робоча група виїхала на місце, стало зрозуміло, що на його реконструкцію потрібно більше коштів, ніж передбачено за програмою «Бюджету участі». І тоді в нас виникла ідея зробити реконструкцію цієї території за рахунок коштів міського бюджету. Адже для мікрорайону Левада ця територія дуже важлива, вона розташована між двома школами, поряд дитсадок. До речі, наші партнери з проекту GIZ провели моніторинг, згідно з яким на Леваді в районі бульвару Богдана Хмельницького найбільша густота населення Полтави. Тож облаштування тут місця для відпочинку просто необхідне.

Знайшовся проектант, який виготовив ескіз реконструкції бульвару. Його показали міському голові. Олександр Федорович погодився, що ідея слушна, і її винесли на розгляд сесії міської ради. Було виділено певні кошти на проектну документацію, згодом почалися роботи. Торік на бульварі замінили опори вуличного освітлення. Цього року реконструкція триватиме, проект передбачає облаштування місць відпочинку, також ближче до вулиці Головка має бути встановлений дитячий майданчик, будуть доріжки для велосипедів та мам із колясками.

Реконструкція цього бульвару має стати поштовхом до втілення подібних проектів у майбутньому. Наприклад, у Полтаві є бульвар Конєва, який теж стратегічно важливий для мікрорайону Сади-2, адже через нього люди ідуть і в церкву, і в дитячу поліклініку, що на Нікітченка. Ця територія також може бути місцем відпочинку. Ці проекти виникли в рамках «Бюджету участі», однак реалізовуватимуть їх за рахунок коштів міського бюджету.

«Бюджет участі» дав поштовх до реалізації більш вартісних проектів у місті. Цього року сума, виділена на реалізацію самого «Бюджету участі», з 1,5 млн грн збільшена до 5 млн грн.

– Проектів було подано багато, і серед них, здається, була ідея облаштувати алею героїв АТО?
– Так, громадська організація, яка підтримує матерів загиблих у зоні проведення АТО хлопців, запропонувала зробити алею героїв АТО. Разом з ініціативною групою ми знайшли місце для неї, за рахунок коштів міського бюджету підготували проект. Алея буде створена у Парку ім.І.П.Котляревського, від Пантелеймонівської церкви до ресторану «Полтавська битва», де люди вже давно протоптали стежку. Там уже висаджено дуби, які росли на подвір’ї родини загиблого військовослужбовця, для його мами це дуже важливо.

Звичайно, там буде доріжка з твердим покриттям, лавочки. Хотілося, щоб це було місце пам’яті, тому є пропозиція встановити інтерактивний пам’ятний знак. Такий я бачила у Вінниці, мені сподобався тамтешній монумент – у гранітній брилі встановлено мультимедійний екран, на якому з’являється інформація про кожного загиблого: фото, ім’я, місце загибелі, нагороди. Ця інформація постійно змінюється, вона привертає до себе увагу.

Орієнтовна вартість проекту – до 2 млн грн, вона залежить від того, чи буде встановлений пам'ятний знак. Тому з цього приводу я вела розмову з представниками проекту ПРОМІС, який впроваджується Федерацією канадських муніципалітетів за фінансової підтримки уряду Канади. 28 лютого завершився збір ідей від жителів Полтави і структурних підрозділів міськ-
виконкому, які на умовах співфінансування можуть бути частково профінансовані за кошти уряду Канади. Створення пам’ятного знака на алеї героїв АТО ми подали серед них.

Якщо до реалізації цього проекту долучиться ПРОМІС, він буде здешевлений для міського бюджету і дасть змогу облаштувати територію, задовольнити моральний і емоційний запит матерів загиблих героїв і зробити це місце місцем пам’яті і виховання юного покоління. Сподіваюся, цього року нам це вдасться.

Секретар Полтавської міської ради Оксана Деркач та головний експерт з питань розвитку місцевого самоврядування проекту ПРОМІС під час наради.
– Полтава має досить високий туристичний потенціал. Чи є ідеї, як його розвивати?
– Аби приваблювати туристів, потрібно облаштовувати цікаві туристичні місця, тому виникла ідея, яку також хотілося б реалізувати спільно з ПРОМІС, – облаштування Алеї Наталки і Петра (попередня назва, може бути Алея закоханих). За пам’ятником Загиблим українським козакам є алея, котра веде до оглядового майданчика. Вона потребує реконструкції й облаштування. Тож одна з тем, які можна активно розвивати в туристичному плані, та, що Полтава – це місце, де зародилася сучасна українська літературна мова, де жив і писав свої безсмертні твори зачинатель нової української мови і літератури Іван Котляревський. Гості міста залюбки відвідують музей-садибу письменника, у його хаті вони почувають себе дуже комфортно, певно, через її особливу енергетику. Тож цілком слушно популяризувати такий образ Полтави, як Наталка Полтавка, яка, здається, вже певною мірою стала символом жінки-українки. Не виключено, що на місці, де нині оглядовий майданчик, Наталка зустрічала Петра. Його можна включити в туристичні маршрути і пов’язувати з садибою-музеєм Котляревського, з театром. Це місце і тепер користується популярністю, особливо в молоді. Після урочистої реєстрації шлюбу в центральному РАЦСі, що розташований неподалік, новоспечені подружні пари залюбки тут фотографуються, лишають на паркані замочки як символ міцного шлюбу.

У цій ідеї вбачається кілька посилів: облаштування території, закільцювання одного з туристичних маршрутів, популяризація романтичної історії Наталки і Петра. У цьому проекті закладений і економічний потенціал, адже кожен турист, якого буде приваблювати наше місто, залишить тут певні кошти.

– Шість років тому розпочалася активна реконструкція дендропарку – пам'ятки садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення. Усе більше жителів міста там відпочиває. Що вже вдалося зробити за цей час і що заплановано на цей рік?
– Проектно-кошторисна документація реконструкції дендропарку загальною вартістю 23 млн грн була виготовлена у 2011 році. Звісно, з урахуванням економічних реалій ця сума збільшується. Але ми поступово, поетапно проводимо роботи. За цей час здійснена значна їх частина. Найперше було реконструйовано перший ставок, який на той час перетворився фактично на болото, дамба не функціонувала, вода протікала. Укріпили дамбу, струмок, який наповнює ставок, тепер він не замулюється. Вирівняли плесо водойми, тепер у ній плавають лебеді.

Частково проведені роботи по розчищенню копанки Скліфосовського, яка колись була біля дачі лікаря, щоб його дружина і доньки могли купатися. Подальші три ставки також потребують реконструкції, особливо це стосується дамб, які потрібно закріпити і забезпечити каскадність, переливання води з одного ставка в інший. За проектом реконструкції, у дендропарку передбачена пішохідна зона з освітленням від центрального входу з вулиці Яківчанської й аж до Лугової. Але це роботи на перспективу, у цьому ж році хотілося б закінчити облаштування оглядового майданчика, який завершує вхідну, уже реконструйовану, групу, і сходи, які ведуть до першого ставка, куди приходить усе більше полтавців.

Звісно, хотілося б, аби роботи проводилися швидше, але все залежить від економічних реалій сьогодення. Та поступово, крок за кроком, ми змінюємо наше місто: поліпшується благоустрій, асфальтуються дороги, облаштовується освітлення, нові тротуари, зони відпочинку – усе це результат роботи команди міського голови, депутатського корпусу, структурних підрозділів міськвиконкому. Ми працюємо задля спільної мети – поліпшення умов життя полтавців.

– Оксано Антонівно, ми з вами говоримо напередодні 8 Березня. Що ви побажаєте нашим читачам?
– Кожній жінці завжди і за будь-яких обставин бажаю залишатися Жінкою з великої літери. Щоб поруч з вами завжди були рідні й близькі вам люди. Чоловікам – кохати і піклуватися про свою половинку і завжди бути їй надійною опорою. Зі святом вас, дорогі жінки!
Наталія Вісич, 09.03.2017, 15:11998
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
<квітень