18 липня 2019 • № 29 (1565)
Rss  

Телеканал «Лтава» презентував документальний фільм про долю піонерів українського театру

Історія не знає умовного способу. Можна довго говорити про те, що могло б статися, якби ті чи ті історичні події не відбулися, ті чи ті особистості залишилися серед живих, ті чи ті слова не були б сказані. Але ми живемо тут і зараз, отже, все, що ми можемо, – не забувати, пам'ятати про тих, хто своїми життям та ділами намагався змінити світ, Україну та людей, що живуть на її теренах.

25 лютого телеканал «Лтава» презентував уже другу документальну стрічку власного виробництва з циклу «Соловецькі в'язні з України». Цього разу її головними героями стали режисер та драматург, долі яких тісно переплелися між собою, – Лесь Курбас і Микола Куліш.

Фільм розповідає про ту сторінку історії нашої держави, яка, з одного боку, подарувала нам багатий творчий та естетичний доробок, а з іншого – обернулася страшною соціальною катастрофою і сотнями понівечених життів найкращих представників української інтелектуальної еліти. Герої стрічки – ідейні натхненники одного з перших українських театрів під назвою «Березіль», що був заснований у Києві в 1922 році. Лесь Курбас – його головний режисер, Микола Куліш починаючи з 1927 року – основний драматург.

З ентузіазмом сприйнявши революційні події 1917-го, обидва вони спрямували свій талант на розбудову національного театру нового типу, поставивши низку українських п'єс, які посіли місце у скарбниці світового театрального мистецтва. У новаторських формах та ідеях їхніх вистав уперше заговорила правда про радянську систему, за що митці були репресовані та заслані до соловецьких таборів. 3 листопада 1937 року режисера та драматурга було розстріляно в урочищі Сандармох у Ведмежогірському районі Республіки Карелія у складі так званого «Соловецького етапу» в кількості 1111 осіб…

Режисер та сценарист фільму Наталія Іванченко.
Своєю стилістикою і драматургією кінострічка емоційно переносить глядача у ту епоху, де жили і творили митці. В основі фільму – унікальні документи з Центрального кінофотофоноархіву України, з фондів Харківського літературного та Київського музею театрального, музичного й кіномистецтва України, музеїв Леся Курбаса в Харкові й Самборі Львівської області, Соловецького музею-заповідника – знімальній групі вдалося свого часу побувати на Соловках.

– Цей фільм став логічним продовженням першого проекту, присвяченого нашому землякові Миколі Зерову, який ми знімали у 2010 році, – говорить режисер, сценарист та продюсер фільму, заступник директора філії ПАТ НСТУ «Полтавська регіональна дирекція «Лтава» Наталія Іванченко. – Тоді ж побували в урочищі Сандармох, де розтиналася болем душа, бо ступаєш по розстрільних ямах… Озираючись серед хрестів і портретів, що свідчать тепер про тисячі невинно убієнних, ми побачили на стовбурі дерева поряд два фото: Лесь Курбас і Микола Куліш. І в ту пронизливу мить зрозуміли, про кого буде наш наступний фільм «соловецького» циклу. Наша стрічка не просто про долі двох геніальних митців, творців нового модерного українського театру. Як і в попередньому фільмі, ми намагалися емоційними засобами кіно показати страшний механізм ідеологічної системи, що знищила цілий пласт української патріотичної інтелігенції, власне, наше духовне, культурне, мистецьке осердя нації. В історіографії цей період назвуть пізніше «розстріляне українське відродження». Лесь Курбас та Микола Куліш і сьогодні залишаються сучасними й актуальними. Бо вкотре своїми думками, творчістю змушують замислюватися про момент вибору, що так чи інакше настає для кожного: чесна позиція чи пристосуванство, віра чи зневіра, підтримка чи зрада… Змушують думати і розрізняти галасливу декларацію і справжній патріотизм.

Режисери-постановники фільму Наталія Іванченко і Дмитро Старіков (це вже їхня сьома спільна кіноробота) запропонували цікаві режисерські рішення для втілення сценарію, створеного Ольгою Ніколенко і Наталією Іванченко. Професійністю відзначаються зйомки оператора-постановника театралізованих сцен-реконструкцій Максима Старікова. Переконливі у фільмі актори Богдан Чернявський у ролі Леся Курбаса, Володимир Самойліченко в ролі Миколи Куліша, народний артист України Василь Голуб у ролі Малахія Стаканчика. Художня графіка і комп'ютерний дизайн Олени Шарбенко додають фільму оригінальності стилю.
Павєл Москалюк, 09.03.2017, 15:372579
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
<червень