24 серпня 2019 • № 34 (1570)
Rss  

Не один будинок, а цілих п’ять та ще й башта

«На головній магістралі міста – вулиці Жовтневій – під номером 46 стоїть великий житловий будинок. Біографія його започаткувалася ще в 30-ті роки. Тоді він був одним із перших багатоповерхових красенів, що піднялися в обласному центрі», – так у вересні 1984 року лаконічно згадали у газеті «Зоря Полтавщини» про будівлю на вулиці Соборності, 46. Про багатоповерховий будинок-комплекс для працівників заводу «Метал» (нині ВАТ «ПТМЗ») була замітка і в «Полтавському віснику» №4 від 27 січня 2012 року. За цей час, а минуло вже понад п’ять років, нам вдалося ще дещо знайти.

– Будинок за адресою Соборності, 46, насправді має довгу і цікаву історію. Адже це не один будинок, а цілих п’ять. І тягнеться вона від початку ХХ століття, – розповів кандидат архітектури Артур Ароян. – Саме тоді посередині Сінної площі (яка простягалася від вулиці Пушкіна до вулиці Театральної) починають забудовуватися кути теперішньої вулиці Соборності. На розі Куракінськї й Жандармської (тепер Соборності й Коряка) будується дохідний будинок у три поверхи. Водночас на розі Сінної й Куракінської зводиться аналогічний будинок із широким скошеним кутом, увінчаним трикутним фронтоном. Загальні риси обох будинків свідчать про перехідний етап від так званого цегляного стилю до класицистичного модерну. У 1930-х роках між цими будинками зводиться новий корпус на три під'їзди у стилі конструктивізму – з широкими прямокутними вікнами й арками у двір. У тих же 1930-х роках з боку вулиці Сінної добудовується ще один корпус у типовій для того часу перехідній стилістиці від конструктивізму до сталінського класицизму. На відміну від попередньої частини, тут уже присутні певні архітектурні деталі (рустування стін, обрамлення входів). Під час війни будинок було спалено. Відбудовувався за проектом архітектора О.Шуміліна, який зберіг існуючу основу, надбудувавши четверті поверхи над дореволюційними корпусами і п’ятий – над конструктивістською частиною на вулиці Соборності. Усі корпуси (крім першого) передекорували під сталінський ампір (додали ліпні прикраси, утворили широкі декоровані лоджії і скульптурні парапети). Кутовий фронтон дореволюційної частини на Сінній підняли на поверх вище й увінчали баштою із флагштоком, що надало будинку особливо урочистого вигляду. З боку майдану Незалежності до дореволюційного корпусу добудували ще один, п’ятий за рахунком. Він і завершив композицію житлового комплексу за адресою Соборності, 46.

На фото 1955 року студенти Полтавського технікуму м’ясної промисловості розбивають клумби на території виставкової площі.
У Державному архіві Полтавської області зберігається «Наглядова справа по будівництву житлового будинку міськжитлуправління на вул. Жовтневій №46-А», датована березнем 1949 року. Тут вирішувалося питання про ремонт даху. На деяких фото цього будинку з архіву є підпис «Будинок заводу «Головенергозапчастина», перебудований у 1954 році».
Будівля була не лише житлова, тут розміщувалися й різні організації. Про них ми можемо дізнатися з телефонних довідників Полтави. У довоєнному телефонному довіднику, випущеному 1 березня 1941 року, вказано, що на Жовтневій, 46, розміщені облвійськкомат та склад головхімзбуту. У будівлі найбільше жителів Полтави, а саме 11, які мають телефон. Серед них П.Гаврилов, С.Єрмоленко, І.Івлєв, А.Зільберберг, І.Литвинов, П.Матюк, Б.Повзнер, Р.Поноровський, Ф.Ситник, Б.Туровський та І.Щербінкін. Причому перші три живуть на Жовтневій, 46, інші на 46-А. Що цікаво, будівля з таким номером збереглася і після війни. Так, у телефонному довіднику 1947 року на Жовтневій, 46-А, діють установи облнаросвіта, облзаготльон, обллегпром, сортнасіновоч, а на Жовтневій, 46, розміщені облвідділ у справах мистецтв, облсоцзабез, облдержарбітраж, облконтора головросткаучук та пенькотрест (до речі, пенька – це волокна стебел коноплі). А серед мешканців будинку телефон мав лише Д.Кісліцин.

У телефонному довіднику 1962 року в будівлі значиться три організації: обласна держторгінспекція, райзабез Київського району та радіоклуб ДТСААФ.

Коли у післявоєнні роки цей відрізок вулиці Жовтневої перейменували на вулицю Сталіна, то адреса будинку змінилася: до 1961 року він існував під №12. А потім усе знову стало на свої місця.

У 1962 році Жовтнева, 46, згадується у замітці «Здрастуй, сонце!» газети «Зоря Полтавщини» автора Н.Яворської: «Навесні ми писали про цей двір, що не прибирається він після зими, що брудно і діти не організовані, дерева ламають. А як же влітку тут? Двору не впізнати, дерева, квіти, трава. Альтанки, грибочки, столики – усе заховалось під зеленим шатром. Хлопці з футбольним м’ячем. Он дівчатка голосно розмовляють.

– Зараз прийде наша піонервожата Валентина Миколаївна, – говорить дівчинка в червоній жакетці. – Завтра відкриття дитмайданчика, ми готуємо концерт.

«Ласкаво просимо!» – закликає полотнище на арці. Майданчик багатий. Для найменших столики і крихітні стільчики, грибочки, пісочниці. Для старших – тенісний стіл, турнік. А он журавель витягнув голову для гри «Хто кільце накине». Слон розправив спину, по ній можна пробігти.

Підійшов голова домового комітету М.Філіппов. Він розповідає:
– Дерева садили весною. Алею зробили з плакучих верб. 600 квадратних метрів квітників розбили. Цвіте наш двір тепер».

У замітці «Увечері у вихідний» газети «ЗП» від 1984 року розповідається, що за адресою Жовтнева, 46, відбулося свято двору «Нумо ближче познайомимось», організоване працівниками Палацу культури турбомеханічного заводу. Урочисто вшанували ветеранів війни і праці. Так мешканці будинку дізналися про свого сусіда з 15-го під’їзду, колишнього прославленого ливарника турбомеханічного заводу Г.Щикотовського.

З відомих людей також у цьому будинку жив Вілен Безверхній, який з 1972 по 1978 роки був головою виконкому міськради.

В одній із соціальних мереж є група, присвячена будівлі на Соборності, 46. Тут можна переглянути багато фотографій, почитати спогади дружних мешканців цього великого будинку, який складається з цілих п’яти будинків та ще й башти.

Консультант – кандидат архітектури Артур Ароян
Володимир Сулименко, 22.03.2017, 13:053245
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень