24 серпня 2019 • № 34 (1570)
Rss  

Такелажник має дотримуватись правил техніки безпеки

У попередньому завданні вікторини «Знаю Полтаву» ми спостерігали з даху за роботою такелажника А. Жукова та його колег на будівництві багатоповерхівки. Цікавих відповідей до фото 1958 року надійшло чимало, але традиційно були на висоті наші дописувачі Сергій Зозуля та Микола Дорошенко.

– 1958-й рік, літо. Восени я йду до першого класу 10-ї середньої школи міста Полтави, що на розі вулиць Пушкіна та Котляревського, – розповідає Сергій Зозуля. – Ми, дітлахи прилеглих дворів, досхочу ганяємо м’яча на шкільному подвір’ї, обриваємо яблука в садку під вікнами завуча Дмитра Миколайовича. А довкола стільки привабливих для допитливої малечі об’єктів! Прямо у самісінькій шкільний двір, з боку вулиці Гоголя, «виходили» руїни колишнього театру (тепер кінотеатр «Колос»). Ми боялися туди лазити, бо старші лякали нас нерозірваними бомбами, що залишилися там з часів війни. У ті роки у місті було ще чимало розбитих та обгорілих будинків, але з повоєнною відбудовою з кожним роком їх ставало все менше. Так склалося, що квартал між вулицями Гоголя, Котляревського, Пушкіна та Леніна (Небесної сотні) у другій половині 1950-х років відроджувався одночасно. На Гоголя, 20, поряд зі своїм виробничим майданчиком будує триповерхівку для своїх працівників Полтавська електростанція. На першому поверсі будинку тривалий час працювали абонвідділ «Енергозбуту», залізничні каси попереднього продажу, магазини «Подарунки» та «Квіти». На Леніна, 12 (Небесної сотні), будується житлова чотириповерхівка. Саме на цьому об’єкті працює баштовий кран, стрілу якого добре видно на задньому плані конкурсного фото за піднятою правицею робітника. Багато літ на першому поверсі цього будинку працюватиме контора Полтавського міськхарчоторгу. Скоріш за все, на той час вулиця Леніна (Небесної сотні) перекрита для руху транспорту. По той бік вулиці ведуться роботи одразу на двох об’єктах. Завершують будівництво драматичного театру ім.М.В.Гоголя, розпочате 1953 року. Залишилося облаштувати покрівлю над колосниками сцени. Перших глядачів театр прийняв 7 листопада 1958 року, у день річниці Жовтневої революції. Нижче стосу шиферу порожніми зіницями вікон «дивиться» на вулицю спалена фашистами історична будівля колишніх торгових рядів. На розі будинку на вулиці Котляревського та Ново-Петровської (Леніна, Небесної сотні) у 1906 році на першому поверсі працював «Магазин одягу та взуття Серафими Токарєвої». У довоєнні роки в цьому будинку розміщувалась Полтавська міська рада депутатів трудящих, а нині це будівля Полтавського кооперативного технікуму «Укоопспілки» на Небесної сотні, 9. На обрії, між баштою крана СБК-1 і стосом шиферу, видніється дах Клубу промкооперації, по-простому КПК, з єдиною в місті сценою. Нині це приміщення Полтавської обласної філармонії на Гоголя,10, а до революції тут була Перша хоральна синагога Полтави.

З боку вулиці Котляревського будинок 10-ї школи закінчувався старою частиною колишнього народного дому ім.В.Г.Короленка з незвичайним великим цегляним балконом з величними колонами в доричному стилі та високими вікнами першого і другого поверхів. Одразу за шкільним парканом, на місці воєнних руїн, будували житлову чотириповерхівку. Саме її покривають шифером полтавські будівельники, зображені на фото. За парканом унизу в зелені дерев виробничі будівлі Полтавських міських електромереж. У дворі на землі лежать дерев’яні конструкції даху. Кранівниця з кабіни крану ретельно виконує команди такелажника. Для нас, хлопчаків, усі, хто працював на будівництві, були будівельниками. Уже з роками ми дізнавались про всі назви будівельних професій. Виявляється, що серед них є і така, як такелажник.

Коли і де зроблене це фото, що відтоді змінилося тут?
Доповнив відповідь Микола Дорошенко: «На тлі театру ім.М.В.Гоголя триває зведення чотириповерхового будинку гуртожитку «Міськхарчоторгу» на Небесної сотні, 12. Тут на першому поверсі розмістилася пізніше контора «Міськхарчоторгу», нині ж чимало різних фірм і ТТЦ «Телефон» (керівник М.Кигим). Професію такелажника можна здобувати в профтехучилищі або на курсах навчального пункту без відриву від виробництва. Без такелажника сьогодні не обходиться жодна будова, де працюють вантажно-підйомні механізми, де ведеться підйом і монтаж конструкцій на поверхах. Для цього, працюючи у взаємодії з машиністом крана, такелажник повинен володіти цілим комплексом технічних знань і виробничих навичок. Не боятись працювати на висоті, чітко подавати сигнали знакової сигналізації, уміти визначати вагу матеріалів і конструкцій, аби не перевантажити кран, підібрати стропи, їх якість та кількість.

Як інженер-будівельник не можу обійти увагою грубе порушення техніки безпеки двома такелажниками на фото. Вони повинні були замість картузів одягти каски оранжевого кольору, спеціальне взуття, спецодяг з жилетом оранжевого кольору, на правій руці пов’язку з надписом «Такелажник». Також кожен з них повинен був одягти спеціальний своєчасно випробуваний на міцність монтажний пояс і фал (канат), закріплений за надійну конструкцію. Усе це необхідно, аби не допустити падіння такелажника з висоти».

Слово «такелаж» запозичене з морської термінології й означає оснащення корабля лингвами (канатами) та іншими пристосуваннями, необхідними для плавання. З часом це слово запозичили будівельники, називаючи так механізми для підйому та переміщення вантажів на будівельному майданчику. Відповідно робітника, що виконував такі роботи, стали називати такелажником. Жоден кранівник не може виконувати роботу без такелажника. Саме він слугує за очі кранівнику: закріплює вантаж, показує, куди його подавати, ступінь підйому чи спуску, початок та кінець руху, а також попереджає про небезпечні ситуації. Між кранівником і такелажником існує ціла система умовних знаків та привила їх подачі. Також є об’ємний перелік робіт та обов’язків представників цієї професії.

Запитання до 63 етапу вікторини «Знаю Полтаву»: це місце добре знайоме полтавцям, хоча не всі його відразу впізнають. Тож коли і де зроблене це фото, що відтоді змінилося тут?

Наші реквізити: 36000, м. Полтава, а/с 50, телефон 509-331, info_visnik@ukrpost.ua, www.visnyk.poltava.ua
Володимир Сулименко, 12.04.2017, 13:332939
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень