23 липня 2019 • № 29 (1565)
Rss  

Цю вулицю відбудовували однією з перших

Фото, надруковане у минулому номері «ПВ» як черговий етап нашої вікторини, було зроблене 1953 року на одній із центральних вулиць Полтави – тоді вулиці Сталіна, а нині Соборності. Спроби вгадати фото були, але найближчим за всіх до розгадки став наш постійний учасник Сергій Зозуля:

– У той час тривав другий етап повоєнної відбудови нашого рідного міста 1945–1957 років. Масово відновлювалося житло, історичні та архітектурні пам’ятки. Було важко, але в народу була віра у краще майбутнє. Уже виконано великий обсяг робіт з розчищення та розбирання місць від зруйнованих будівель, ремонту бруківки і тротуарів. Історичні споруди центральної частини Полтави як пам’ятки минулого було вирішено відбудовувати у первісному вигляді. У цьому полтавцям допомагали ленінградські архітектори. Значна увага приділялася озелененню пошматованих війною вулиць. За 1948 рік у місті було висаджено 80,5 тисячі дерев і 28,8 тисячі кущів. На громадський заклик змінити гвинтівку на лопату та кельму відгукнулося багато демобілізованих солдат і офіцерів, яких у травні 1947-го повернулося до Полтави понад сім тисяч. До відбудовних робіт у місті залучалися й українські переселенці, що прибули навесні 1946 року з Польщі. У примусовому порядку до цієї справи було залучено 3100 німецьких військовополонених. Час зйомки, імовірно, припадає на осінь 1954-го, оскільки саме в той час розпочато інтенсивне будівництво нового приміщення театру, якому пізніше буде надано ім’я М.В.Гоголя. Ділянку під забудову виділили на місці зруйнованої поліграфічної фабрики між вулицями Леніна і Сталіна (Небесної сотні й Соборності) та Котляревського і Гоголя (Протопопівська та Іванівська). Саме на будівельному майданчику працює баштовий підйомний кран, що височіє на тлі згарищ житлового будинку на Гоголя, 19. Це дореволюційний прибутковий будинок кінця ХIХ століття з різними крамницями на першому поверсі. Після відбудови його віддали під житло, а розташовані на першому поверсі книгарня «Зоря», кафе «Юність» і магазин «М’ясопродукти» добре пам’ятають полтавці. Театр урочисто відкрили 7 листопада 1958 року.

Сучаснику важко впізнати на запропонованому знімку центральну вулицю – колишню Жовтневу та Сталіна, а сучасну Соборності, її ділянку від Котляревського (Протопопівської) до Соборного майдану, адже відтоді минуло понад 60 років. Агітаційне панно на глухій стіні будинку на Жовтневій, 25, закликає громадян чи то на відбудову, чи, може, до придбання державних облігацій.

– На даху самого будинку розташовувався пункт пожежного спостереження, – розповідає Сергій Зозуля. – Полтава першої половини 30-х років минулого століття була здебільшого одно-двоповерхової забудови кінця ХIХ – початку ХХ століть. У 1937 році наше місто стає обласним центром, а вже в 1938-му архітектор А.Станіславський розробив генеральний план його розвитку. Згідно з ним за короткий час було споруджено перших 25 багатоповерхівок. Серед них відомі: житловий комплекс бавовнопрядильної фабрики на вулиці Пушкіна, 88; 27-ма і 25-та школи, а також чотириповерхівка на Жовтневій, 25 (Соборності), що зображена праворуч у центрі знімка. Цьому будинку пощастило вціліти, його не спалили, відступаючи, фашисти восени 1943 року. Упритул до нього, на розі з вулицею Котляревського, бачимо залишок стіни першого поверху однієї з будівель ХIХ століття Єврейських торгових рядів Гостинодвірського кварталу, що лежав між вулицями Олександрівською і Малопетровською (Соборності, Небесної сотні) та Котляревського. У 50-ті роки ХХ століття на цьому місці за адресою Котляревського, 15/25, збудували житлову чотириповерхівку з магазинами «Військова книга» та «Дитяче харчування» на першому поверсі. На розі парної сторони вулиці Котляревського, а саме її перехрестя з Жовтневою, зображеної в центрі фото, за залишками фасадної стіни видно купи ще не вивезених воєнних руйнувань. Наприкінці ХIХ століття це був будинок №1 на Олександрівській вулиці (нумерація 1897 року). Він, як і решта двоповерхових будівель, котрі щільно тулилися одна до одної, периметрально утворюючи квартал, належав Варшавському, одному з найбагатших купців міста. На першому поверсі розташовувалися «Типолітографічний магазин Дохмана», «Страхова компанія від вогню» та інші комерційні заклади. На другому поверсі, якраз у наріжній частині будівлі, з початку ХХ століття працював кінотеатр «Колізей», який став тогочасним центром кінематографічного життя Полтави. З перших років радянської влади назву змінили на «КІМ» – Комуністичний інтернаціонал молоді. Проіснував кінотеатр до осені 1943 року. Відступаючи, фашисти зруйнували його. Після війни не відбудовувався, натомість у першій половині 50-х років замість залишків двоповерхових купецьких особняків був збудований новий чотириповерховий житловий корпус, що простягнувся від колишньої будівлі «Гранд готелю» на розі з вулицею Європейською (Фрунзе, Кобеляцька) і до вулиці Котляревського з поворотом до провулка Романа Шухевича (Піонерський, Карлівський).

Де і коли зроблене це фото, що можете розповісти про це місце?
Полтавці добре пам’ятають популярні заклади торгівлі, що розташовувалися на першому поверсі цієї будівлі: магазини «Холодок», де продавали соки і води, культтоварів «Мелодія», ювелірних виробів «Рубін», гастроном «Жовтень», Художній салон, перукарню. З боку вулиці Котляревського тривалі роки працює дитячий садок.

– У перспективі вулиці, за чотириповерхівкою, починається сучасна площа біля театру ім.М.В.Гоголя. За нею, на розі вулиць Соборності й Гоголя (Олександрівська і Гоголя), добре проглядається двоповерховий будинок першої половини ХІХ століття, який належав Мойсеєві Зелінському. Його син у 1820–1823 роках був міським головою Полтави. На першому поверсі розташовувалися торгові лавки, а другий слугував під житло родини. З часом власники будинку мінялися, відомо лише, що у 1887-му він належав такому собі пану Лящу і там розміщувалася будівельна контора «Сотрудник». Після 1917 року в будинку розташовувалися різні установи. У 50-ті роки другий поверх віддали під житло, а на першому тривалий час працював черговий «Гастроном». Та все-таки багатьом нашим сучасникам цей будинок на вулиці Соборності, 21, більше відомий магазином кондитерських виробів «Полтавчанка» (сучасний торговий бренд «Домінік»). За будинком «Полтавчанки» добре видно високий дах і головний фасад будинку на Соборності, 19. Це будівля колишнього Полтавського відділення Державного банку. Зведена у 1897 році за проектом архітектора О.Ширшова у стильових формах французького ренесансу, мурована, двоповерхова. У 1917–1937 роках використовувалася профспілками. Після надання Полтаві статусу обласного центру в 1937-му добудовано крило на вулиці Жовтневій, де до самої війни розміщувався Полтавський обласний комітет Компартії України. У роки війни пошкоджений, а в 1952 році відбудований і використовується як готель «Театральний». У наш час частину будинку займають комерційні банки.

Наші реквізити: 36000, м. Полтава, а/с 50, телефон 509-331, info_visnik@ukrpost.ua, www.visnyk.poltava.ua
Сергій Лещенко, 01.06.2017, 14:252962
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
<червень