26 серпня 2019 • № 34 (1570)
Rss  

Привілей зватися архітектором

Архітектурне обличчя Полтави самобутнє, неповторне і западає в серце кожного, хто хоч раз завітав до нашого затишного міста.

Полтава переживала кілька своїх архітектурних епох. Було колись це маленьке полкове козацьке містечко. Згодом до ювілею Полтавської битви постав ансамбль Круглої площі за зразком Петербурга, коли Полтава перетворилась на губернський центр імперії. Місто відбудувалося й набуло цікавих архітектурних рис за повоєнних часів, коли головним архітектором був самобутній Лев Вайнгорт. І вже остаточного, знайомого й рідного нам, вигляду місто набуло в роки незалежності, коли постало багато соціально-культурних споруд і житлових масивів.

Архітектурна Полтава багато в чому залежить від того, що в нашому місті чимало років процвітає в Полтавському національному технічному університеті факультет архітектури, яким започатковано й утверджено в науковій спільноті зодчих полтавську архітектурну школу. Визнана вона далеко за межами не лише міста, а й України.

Архітектура і ландшафтний дизайн сучасного міста ставлять перед архітекторами надзвичайні вимоги, бо ж потрібно дбати про збереження культурної спадщини, а в Полтаві до цього переліку входить чимало чудових будов.

Щорічно 1 липня в Україні вітають з професійним святом архітекторів, проектантів, містобудівників. З нагоди відзначення Дня архітектури 30 червня у Полтавському художньому музеї (галереї мистецтв) ім. Миколи Ярошенка відбулись урочистості.

Завітали на захід і корифеї архітектурної справи, і їхні молоді наступники.

– Натхнення для архітектора – чинник не головний, – констатував на урочистостях з нагоди професійного свята голова Полтавського відділення спілки архітекторів України Микола Карюк. – Існує витратна частина й вимоги замовника, тому дай Боже відстояти свою архітектурну ідею. А в Полтаві багато об’єктів, збудованих за проектами сучасних архітекторів, – це й храми, і соціальні споруди, і цей Полтавський художній музей, де ми з вами тепер, створений за проектом Олійника.

Головний архітектор міста Микола Шевельов, вітаючи колег, звернув увагу, що архітектурний процес тривалий, пов’язаний із проектуванням, прийняттям відповідних рішень міською радою та виконавчими органами, тому в роботі постійно велика кількість об’єктів.

– Ви самі можете бачити втілення творчих задумів архітекторів, – наголосив Микола Шевельов. – Полтава – місто, яке активно будується, і навіть у роки серйозної економічної скрути в нашому місті будувалося житло й постійно реконструювалися й зводилися культурні, освітні й медичні заклади. Паралельно з цим відбувається процес реставрації пам'яток архітектури.

Привітати зі святом архітектурну спільноту на урочистості завітав міський голова. На його думку, архітектори – своєрідна душа міста, бо саме їхні втілені ідеї надають його обличчю характерних рис. Висловився Олександр Мамай і про те, що місто, де працює хоча б один будівельний кран, – живе, а по Полтаві таких живихоб’єктів, які пульсують своїм особливим ритмом, десятки.

– У нашому місті будується житло в кожному з мікрорайонів, – розповів Олександр Федорович. – Капітально ремонтуються споруди, і кожен раз це робота архітекторів – зробити так, щоб проект був не тільки грамотним і економічно обґрунтованим, а й став новою окрасою у вінку Полтави. Архітектура нині великою мірою – це приватний сектор, що збільшує міру свободи втілення ідей, тим більше приємно зазначати, що нові споруди абсолютно органічно вписуються в історичну канву рідної Полтави. А це говорить про найголовніше – архітектори люблять Полтаву й усіма силами оберігають її автентичну красу, яка так полонить кожного, хто хоч раз завітав до нашого гостинного міста. Вітаю архітекторів і зичу їм від щирого серця наснаги працювати заради розквіту Полтави!
Марія Бойко, 06.07.2017, 14:42627
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень