21 липня 2017 • № 28 (1461)
Rss  

Пам’ятник Миколі Гоголю міг змінити «прописку»

Площа перед приміщенням Полтавського обласного музично-драматичного театру ім.М.В.Гоголя рідко лишається безлюдною. Раніше ж, ще до війни, це місце привертало значно менше уваги, бо замість ошатної будівлі театру тут було видавництво.

Якщо зазирнути в давніші часи, то й тут навряд чи знайшлося б місце для відпочинкової оази – наприкінці ХІХ століття майже на всю довжину вулиці Гоголя (колишньої Іванівської) простягалися торгові ряди.

До моменту відкриття Іллінського ярмарку в центрі міста на території Гостинного двору (Єврейські торгові ряди) було побудовано п'ять кам'яних корпусів із 134 ятками, 11 дерев'яних корпусів під залізними дахами, у яких розміщувалося 168 яток, а також споруджено 214 тимчасових балаганів. Усі ці ятки були заповнені російськими й іноземними товарами. Такі дані повідомляє сайт poltavahistory.inf.ua.

З утворенням трьох кварталів торгових рядів – Гостиннодвірського (Єврейські торгові ряди) між вулицями Олександрівською і Малопетрівською (Соборності й Небесної сотні), Суздальського – між Малопетрівською і Кузнецькою (Небесної сотні й Пушкіна) та Московського (з часом перетвореного на Єврейський) – між Кузнецькою і Новополтавською (Пушкіна і Шевченка) – навколо них зводяться житлові будинки купців, прибуткові будинки, готелі й шинки. У перші роки існування Іллінського ярмарку, окрім яток, було споруджено 31 кам'яний будинок, 134 дерев'яних і шість кам'яних флігелів.

Із тих часів будівля театру фактично не змінилась.
Уже в першому десятилітті XX сторіччя центральна частина міста багато в чому змінила свій вигляд. Почала переважати периметральна забудова. Зводять кам'яні будівлі на вулиці Протопопівській (Єврейські ряди). Зносять Суздальські ряди, а на їхньому місці виростають прибутковий будинок купця Д.Зеккеля, просвітницький будинок ім.М.В. Гоголя, споруда громадської бібліотеки і земського краєзнавчого музею. У кварталі Московських (на той час ці ряди фактично повністю перейшли у володіння єврейської общини) торгових рядів будуються по червоних лініях магазини зі входами для покупців з боку вулиці, а всередині кварталу залишаються бази, склади, контори і частково житлові будівлі. На вулицях Пушкіна (Кузнецькій) і Котляревського (Протопопівській) були зведені в основному двоповерхові будівлі магазинів, на Гоголя (Іванівській) – двоповерхові прибуткові будинки з приміщеннями для офісів і магазинів. Багаті домовласники споруджують будинки з мебльованими кімнатами або цілі будівлі для здачі їх в оренду, іноді й на багато років.

Із театром пов’язаний і пам’ятник Миколі Гоголю, який стоїть з іншого боку будівлі. Нині місце його розташування добре знайоме полтавцям, однак свого часу воно могло і змінитися. Про це у своїй книзі «Записки провінційного архітектора» розповідає Лев Вайнгорт: «Добре, хоч вдалося відбити спробу міської влади «пересадити» Гоголя ближче до театру. Була така ідея – пересунути пам'ятник до початку скверу на Жовтневій вулиці. Слава Богу, часу не вистачило. Театр треба було відкривати. А потім «пересунули» кудись автора цієї ідеї».

Згадує архітектор і те, як з’явився горельєф над парадним входом до театру: «Щоб підібрати скульптурну композицію, яка мала прикрасити не тільки будівлю театру, а й усю вулицю, ми оголосили конкурс. На конкурс представили два проекти. Один виконали ленінградські скульптори. Називалася композиція «Гопак». Зроблено було чудово: у трикутник фриза справді вписався запальний танець. Форма підказала скульпторам хід. Пружиною розгорталися фігури танцюристів від сформованих у присядці крайніх до центральних, що злітали вгору. Було в роботі ленінградців схоплене відчайдушне молодецтво українського танцю. Якби їхній проект реалізувався, у Полтаві могла б з'явитися прекрасна скульптура. Конкурсна комісія не сумнівалася у визначенні переможця, тому що другий проект відрізнявся холодною статичністю і ремісничим офіціозом. Переповідати його немає потреби. Він реалізований. Ідіть і дивіться. Як кажуть, ні розуму, ні серцю. Ми його серйозно не сприйняли і виставили на огляд громадськості, тільки щоб продемонструвати змагальність. Але... На нашу біду у вирішальному обговоренні проектів узяв участь, спеціально для того направлений, один із партійних керівників області. За давністю років не пам'ятаю ні його прізвища, ні навіть точної посади: чи то секретар обкому з питань пропаганди, чи то завідувач відділу. Його виступ вирішив справу. Він одразу, як кажуть, «поніс» проект ленінградців. Стоячи біля планшета, ідеолог почав з того, що довго і нудно лаяв небо, намальоване на проекті: «Хіба це наше полтавське небо? Воно темне, і хмари на ньому. Не наші, не кучеряві, а довгі якісь». Зате з приводу другого проекту він висловився таким чином: «Дивлюсь я на оцих піонерів, і наче у душі сурми дзвенять. І жінки відображають дружбу народів». Так потрапили піонери з сурмами на нашу театральну будівлю. Напевно, прямою ілюстрацією до гоголівського твердження, що архітектура – це застигла музика. У нас вийшли застиглі сурмачі».

Привертає увагу й пам’ятник Марусі Чурай, розташований нині на одному з боків фонтану з іншого боку будівлі театру. Відкрито пам'ятник 14 квітня 2006 року. Його автори – полтавські скульп-тори Дмитро Коршунов та Валерій Голуб. Приводом для встановлення монумента стали народні перекази і легенди про дівчину-полтавку Марусю, яка жила у XVII столітті й мала надзвичайно гарний голос і хист до складання пісень. Саме її творчому таланту приписується низка українських народних пісень, серед яких найвідоміші в наш час «Ой не ходи, Грицю, та й на вечорниці», «Засвіт встали козаченьки». Пам'ятник заввишки 3,5 метри, відлитий з бетону, його верхня частина окута міддю. Ініціатором спорудження пам'ятника виступив депутат Верховної Ради, новообраний міський голова Полтави Анатолій Кукоба. Пам'ятник споруджували три місяці, спочатку зробивши модель дівчини з глини, а потім з бетону.

Пам'ятник Марусі Чурай став одним з незвичайних і популярних у народній культурі полтавських пам'ятників, чому непрямо посприяла міська влада. Адже ніякого підпису на або під постаментом пам'ятника тривалий час не було. Народною назвою, якою нагородили пам'ятник полтавці, знайомі з первинним задумом монумента, стала «Дівчина з легенди». Після поширення в країні мереж мобільного зв'язку жителі міста у побуті надали пам'ятнику назву «Дівчина з мобілкою», котра базувалась на характерній постаті скульптури – схилена набік голова і піднесена, начебто до вуха, права рука, що майже в точності відтворює жест особи, яка розмовляє стільниковим. Навіть коли пояснювальна табличка знайшла своє місце на постаменті, народне прізвисько, закріпившись, лишилось не в останню чергу через розташування пам'ятника в самому центрі міста, що робить його популярним для городян місцем зустрічі й розмов (тим же телефоном).
Сергій Лещенко, 06.07.2017, 16:1816614

Коментарі (14), додати коментар

Сергій Зозуля, пенсіонер, Полтава, 09.07.2017, 16:26

Одна з найстаріших у Полтаві будівеля колишнього кінотеатру ім. І.П.Котляревського зведена набагато раніше, ніж винайшли кінематограф.За свою історію вона бачила багато подій і персон. В її вікнах яскраво відблискували канделябри зі свічками на дворянських балах, любительських виставах та концертах знаменитостей Х!Х-го століття. У 1918-му році тут квартирував штаб німецьких окупаційних військ, а пізніше розташовувались клуб працівників радянських установ, центральна міська наукова бібліотека, клуб панчішників ім.Карла Маркса. Поряд у сквері, що також носив ім"я теоретика марсизму, працював літній кінотеатр, який згорів у 1943-му році. Частково зазнав руйнувань і будинок Дворянських зібрань. В період 1945-1947 років його відбудували одним із перших в ансамблі Круглої площі з пристосуванням під кінотеатр.

Сергій Зозуля, пенсіонер, Полтава, 09.07.2017, 17:34

На фото у першому поверсі бокового фасаду від вулиці Соборності (Жовтнева) під трійкою вікон, проглядається частина виходу з малої зали кінотеатру. Це були широкі чотирисекційні дубові двері наполовину засклені у верхній частині. Ліворуч від дверей на стіні будинку висіла афіша фільмів тижня. Її малювали два штатних художники у невеличкій майстерні, вхід до якої був з коридору виходу з малої зали. Два виходи з великої зали були ліворуч за рогом з боку вулиці Європейської (Фрунзе, Кобеляцька). Навколо будівлі кінотеатру у повоєнні роки відроджено колишній сад Дворянського зібрання, висаджено молоді дерева, розбиті клумби. Наприкіці 70-х років у сквері відкрили фонтан, ділянку біля якого по периметру обгородили великими напівобробленими брилами граніту. Довгі роки це було улюблене місце відпочинку полтавців. Тут, як тоді казали "на камнях", призначали побачення та зустрічі, фотографувалися на пам"ять у старого фотографа молодята, полтавці та гості міста. Для малечі у нього була особлива спокуса - пара педальних білих коників з червоним фаетончиком. Рідко хто з батьків відмовляв своїй дитині зробити чудове, а пізніше ще й кольорове, фото в такому антуражі. В часи зйомки фото, сквер був обгороджений чавунною решіткою, змонтованою поміж обштукатурених цегляних стовпів заввишки з метр на невисокому парапеті. Вона добре проглядається на знімку разом з лотком по продажу преси, повз який спішать у своїх справах містяни. Сквер мав виходи на Круглу площу з обох боків головного фасаду кінотеатру, на вулиці Соборності (Жовтнева) і Європейську (Фрунзе), а також на розі площі 1100-річчя Полтави (Луначарського) та вул.Європейської. На вулиці Соборності (Жовтневій) першій у місті замінили дерев"яні стовпи зовнішнього освітлення на азбесто-цементні з кабельним підводом напруги. Один з таких ми бачимо на знімку з протилежного боку вулиці.

Сергій Зозуля, пенсіонер, Полтава, 09.07.2017, 18:23

Відомо, що театр розпочинається з вішалки. Кінотеатр імені І.П.Котляревського у нашому місті розпочинався з фойє, їх тут було аж три: касове - одразу коли заходиш до приміщення, першого поверху, або малої зали та великої зали на другому поверсі. Квитки на сеанс, що мав розпочатись, продавали у касах кінотеатру, а попередній продаж проводився у будинку колишнього готелю Воробйової на площі 1100-річчя Полтави (пл.Луначарського). Квитки на ранкові та денні (до 16.00) сеанси коштували - для дітей 10 коп, дорослим 30 коп., на вечірні всім - 50-70 коп. Пригадую такий випадок - ми з товаришом пішли 1-го січня на перший сеанс, разом з нами у глядацькій залі було ще п"ять чоловік і, незважаючи розпочали демонстрацію фільму. Тоді існували такі правила, якщо в залі більше п"яти глядачів - сеанс не скасовували. В середині кінотеатру на першому поверсі працювали кіоск з продажу газованих напоїв та пива, буфет, лотки преси і книгарні, а на другому можна було поласувати морозивом, але все це тільки до початку сеансу. До зали з цими ласощами не пускали пильні білетери, для яких справжньою морокою було соняшникове лушпиння, що залишали по собі деякі глядачі. Часу на прибирання зали не вистачало, бо за день "прокручували" 7-8 сеансів.

Сергій Зозуля, пенсіонер, Полтава, 09.07.2017, 18:55

У кінотеатрі завжди була своя особлива атмосфера. Прохолодне повітря пахло сосновою живицею, яку додавали у мастику для натирання до блиску паркетної підлоги. Внутрішні стіни, оздоблені олійними фарбами світлих відтінків - від салатового до білого, віддзеркалювали люстри з матового скла, що висіли по центру стелі. Особливо елегантний вигляд мали білі гіпсові балясини огорожі сходового майданчику другого поверху. До кінозалів з фойє вели двоє широких двостулчастих дверей, завішених з середини важкими плюшевими порть"єрами. Від них, через всю залу були проходи до виходів, над якими у темряві висвічувався зеленим світлом напис "ВИХІД". Багато років зберігалася добра традиція виступу на сцені фойє другого поверху перед початком вечірніх сеансів невеличкого оркестру із фортепіано, скрипки, акордеону та контрабасу. Музиканти-аматори виконували популярні мелодії тих років. Інколи у їхньому супроводі виступали солісти.

Сергій Зозуля, пенсіонер, Полтава, 09.07.2017, 19:44

207 років стоїть у самому центрі Полтави на вулиці Соборності 31 історична будівля колишнього Дворянського зібрання і, на привеликий жаль, теж вже колишнього кінотеатру ім.І.П.Котляревсього. Чимало різних негараздів припало на цю пам"ятку архітектури. Та чи не найтяжчого удару завдано їй у наш час. Майже після семидесятирічної історії припинив своє існування колись популярний у полтавців кінотеатр. З 2015-го року будівля віддана в оренду ТОВ "Старнайт" діяльність якого повністю змінила призначення закладу, спотворила зовнішній вигляд будівлі. В ній зараз "працюють" різні торговельні заклади та концертхол "Версаль" з "Грамофоном". Вікна, які ми бачимо на фото, закладені, від чого будівля виглядає "незрячою". Весь час ведуться якісь роботи по прибудовам до першого поверху. З боку вулиці Соборності, де раніше були виходи з великої зали, влаштовано літній майданчик якоїсь кафешки, а від вулиці 1100-річчя Полтави почався монтаж якоїсь "тимчасової" споруди з монолітного залізобетону та металевих конструкцій. Проти цього свавілля громадскість міста веде постійну боротьбу. У якому вигляді залишимо ми нащадкам цю історичну будівлю нашого міста - залежить від кожного з нас.

GeraldKex, 14.07.2017, 15:23

Если вас интересует обмен Биткоин на нескольких тысяч рублей Сбербанка, можно обратиться практически в любой обменник. Такими суммами они в основном располагают. Но вот когда сумма идет на десятки, сотни тысяч и даже миллионы рублей в эквиваленте электронных денег или криптовалют, обменники не помогут. Да, можно попытаться выполнять обмен Биткоин на Сбербанк частями на разных обменных пунктах, но времени на это потребуется много, не все предложат действительно выгодный курс. И даже если так, то все равно не вся необходимая вам сумма может быть собрана. Мы говорим о действительно масштабных обменных операциях. Если вы работаете с большими суммами средств, тогда предложение BETATRANSFER то, что нужно. У нас вы сможете осуществить следующее: Обменять Биткоин в рубли Qiwi; Вывод Биткоин на карты Сбербанка; Обмен биткоин на рубли популярных банков России Для кого актуально наше предложение? 1. Для владельцев собственных обменников с большим оборотом средств; 2. Для крупных клиентов, которые имеют собственные торговые площадки и есть необходимость в приеме больших объемов средств Киви; 3. Для директоров интернет-магазинов с активным товарооборотом и денежными потоками. Нужно понимать, что принять BTC на собственный кошелек легко (хотя даже здесь есть некоторые ограничения). Другое вопрос вывод и обналичка. Приходится или долго ждать, или платить большую комиссию, или менять валюту по крайне невыгодному курсу с высокими процентами. Конечно же, это не совсем разумно. [url=]https://betatransfer.net/[/url]

Dorisupdab, 15.07.2017, 00:10

Революционное обновление "XRumer 16.0 + XEvil": взлом captcha Гугла, Yandex, Facebook, VK, Bing, Hotmail, Mail.Ru, SolveMedia, а также свыше 8400 (!) других видов капчи, с высокой скоростью (100 изображений в секунду) и точностью (80%-100%). В XEvil 3.0 реализовано подключение любых SEO/SMM программ - XRumer, GSA, ZennoPoster, VKBot, A-Parser, и многих других. Готовится абсолютно бесплатная демо-версия. Заинтересованы - см. в Ютубе "XEvil: new OCR - captcha solver" XRumer201707

Dorisupdab, 17.07.2017, 10:27

Нейросетевое обновление "XRumer 16.0 + XEvil 3.0": обход captchas Google, Яндекса, Facebook, VK, Bing, Hotmail, Mail.Ru, SolveMedia, а также свыше 8400 (!) других типов капч, с высокой скоростью (100 изображений в секунду) и точностью (80%-100%). В XEvil 3.0 реализовано подключение любых SEO/SMM программ - XRumer, GSA, ZennoPoster, VKBot, A-Parser, и многих других. Готовится абсолютно бесплатная демо-версия. Заинтересованы - см. в Ютубе "XEvil: new OCR - captcha solver" XRumer201707

Dorothysoymn, 17.07.2017, 22:25

Революционное обновление "XRumer 16.0 + XEvil 3.0": автораспознавание капчи Google, Yandex, Фэйсбука, VK, Bing, Hotmail, Mail.Ru, SolveMedia, а также свыше 8400 (!) других видов капч, с высокой скоростью (100 изображений в секунду) и точностью (80%-100%). В XEvil 3.0 реализовано подключение любых SEO/SMM программ - XRumer, GSA, ZennoPoster, VKBot, A-Parser, и многих других. Готовится абсолютно бесплатная демо-версия. Интересно - ищите в YouTube "XEvil: new OCR - captcha solver" XRumer20170717

Dorothysoymn, 18.07.2017, 22:59

Нейросетевое обновление "XRumer 16.0 + XEvil": решение captcha Google, Яндекса, Facebook, ВКонтакте, Bing, Hotmail, Mail.Ru, SolveMedia, а также свыше 8400 (!) других видов капчи, с высокой скоростью (100 изображений в секунду) и точностью (80%-100%). В XEvil 3.0 реализовано подключение любых SEO/SMM программ - XRumer, GSA, ZennoPoster, VKBot, A-Parser, и многих других. Готовится абсолютно бесплатная демо-версия. Заинтересованы? см. в YouTube "XEvil: new OCR - captcha solver" XRumer20170718

Dorothysoymn, 19.07.2017, 04:29

Нейросетевое обновление "XRumer 16.0 + XEvil": распознавание капч Google, Yandex, Фэйсбука, Vkontakte, Bing, Hotmail, Mail.Ru, SolveMedia, а также свыше 8400 (!) других видов капчи, с высокой скоростью (100 изображений в секунду) и точностью (80%-100%). В XEvil 3.0 реализовано подключение любых SEO/SMM программ - XRumer, GSA, ZennoPoster, VKBot, A-Parser, и многих других. Готовится абсолютно бесплатная демо-версия. Заинтересованы? см. в Ютубе "XEvil: new OCR - captcha solver" XRumer20170718

Robertrerie, 19.07.2017, 04:34

http://messi-fan.clan.su/index/8-16196 http://proctolog-sochi.ru/users/ErnestJet http://brodiaga.at.ua/index/8-20633 http://forumagentogel.com/member.php?action=profile&uid=419 http://cszadrot.clan.su/index/8-15658 http://ebergardt.ru/index/8-11286 http://verkeenko.clan.su/index/8-20008 http://agrolicej.at.ua/index/8-17483 http://taraz-servers.at.ua/index/8-8280 http://halewan.com/home.php?mod=space&uid=600584 http://www.templeofdagon.com/forum/profile.php?mode=viewprofile&u=31576 http://alphamariox.com/forum/index.php?action=profile;u=4838 http://uroki-online.com/user/imp-mebeli.ru/ http://home-kitchen.ucoz.net/index/8-19705 http://lbooks.ru/user/MarlinViasp/

Stephentem, 19.07.2017, 06:07

http://www.aliansgyneco.ru/forum/index.php?action=profile;u=105970 http://dinskaya.ru/stanica/profile.php?lookup=59447 http://bcs.com.sv/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=14884 http://counter-source.at.ua/index/8-40456 http://nailfresh.ru/user/RobertRaisy/ https://www.mollom.com/false-positive?public_key=3300a19cd18cc8d6a3b59dff4b2c3dfb&contentId=&captchaId=170509a41db1522751&authorName=Ethanzex&authorMail=m.o.n%40spbdyet.ru&url=http%3A//www.davidguetta.com/en/user/register http://msktm.3dn.ru/index/8-16563 http://zhejiang.shumo.com/forum/home.php?mod=space&uid=322521 http://www.luhan1314.com/space-uid-125158.html http://www.yugzone.ru/forum/memberlist.php?mode=viewprofile&u=12088 http://karaul.ru/user/NadejdaSem/ http://street-brosers.clan.su/index/8-81426 http://kna-gimc.ucoz.ru/index/8-14412 http://warframe.3dn.ru/index/8-16243 http://school-129.3dn.ru/index/8-63225

Stephentem, 19.07.2017, 06:31

http://my-team-pro-tm.clan.su/index/8-1255 http://v-gdz.com/users/NataliaVax http://bbs.hhxin.com/space-uid-289049.html http://esicho.ru/forum/index.php?showuser=345702 http://massagg.ru/user/OrestTuT/ http://hack-dota.ucoz.ru/index/8-2669 http://all-gamez.3dn.ru/index/8-7406 http://essan.nichost.ru/technical-support/forum/user/3164/ http://kadashnikov.ru/index/8-6526 http://foot-xx-elles.xooit.com/profile.php?mode=viewprofile&u=436 http://steepguns.clan.su/index/8-11088 http://guild.ucoz.ua/index/8-8198 http://ifbbs.dami.sh/home.php?mod=space&uid=50569 http://sovrnovosti.com/index/8-15425 http://www.arenda-cn.com/index/8-8340

Залиште коментар:

Ваше ім’я:
Текст:
27+8=  (введіть результат обчислення)
Додати коментар

Інші статті за 06.07.2017

· Привілей зватися архітектором (14:42)
· Цього року планують відремонтувати понад 100 полтавських вулиць (14:44)
· 19 керівників управлінь міськвиконкому підвищили свій кваліфікаційний рівень (14:50)
· 170 студентів Полтавської державної аграрної академії стали дипломованими спеціалістами (14:56)
· У заміських дитячих таборах розпочинаються другі зміни (15:00)
· Іван Діденко: «Уміння слухати і чути — головне в роботі депутата» (15:03)
· Швидкі човни полтавських веслувальників (15:50)
· Ушанували гончарів у Опішні (16:06)
· Квітка папороті (16:13)
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
<червень 
Опитування

Більше матеріалів якого змісту ви б бажали бачити на сайті "Полтавського вісника"?

Інтерв'ю з цікавими особистостями
Статей про історію Полтави
Політичних оглядів
Листів від читачів газети
Розширену афішу культурних заходів
Новий літературний розділ
Анекдоти від полтавців

Проголосувати та переглянути результати.